• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusi nam zamazuju oči stadionom?

Sutrašnja poseta Vladimira Putina u žiži je interesovanja, ali ako efekti njegove posete budu kao preklanjski, kad nam je u posetu dolazio predsednik Rusije Dmitrij Medevedev, neće biti mnogo vajde, ocenjuje “Dnevnik”.

Sudeći po izjavama srpskih zvaničnika, ruskog premijera Vladimira Putina sutra će, prilikom posete Beogradu, najviše zanimati ekonomija.

Da li će se u razgovoru fokusirati na "brze pruge Srbije”, energetiku ili će centralna tema možda biti nove ruske investicije, to jest izgradnja novog stadiona Crvene zvezde, vrednog ništa manje od 600 miliona evra, ostaje da se vidi.

Očekuje se da će Putin dati “zeleno svetlo” za odobravanje ruskog kredita od 800 miliona dolara za realizaciju projekata srpske železnice, da će se govoriti i o realizaciji gasovoda Južni tok i skladištu gasa u Banatskom Dvoru, ali...

"Na osnovu onoga što je procurilo u javnost, vidi se da možda neće biti Južnog toka, ali će biti stadion, što je ekonomski kontaproduktivna kombinacija. Mogu da izgrade i tri stadiona - ne vidim kome to treba, i čemu, šta je ekonomski efekat od svega toga. Zapravo, efekat je nula, samo šteta", kaže direktor Centra za slobodno tržište Miroslav Prokopijević.

Takođe, generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović je najavio da bi tokom posete premijera Putina Beogradu mogao biti potpisan i ugovor za osnivanje osiguravajuće kompanije „Sogas Srbija”, kao zajedničkog preduzeća Srbijagasa i Gasproma.

"Na pragu smo da formiramo zajedničku osiguravajuću kompaniju 'Sogaz Srbija'. Vlada Srbije je dala potrebne saglasnosti, očekuje se licenca Narodne banka Srbije", rekao je Bajatović.

Direktor Centra za slobodno tržište naglašava da je i to pogrešan pravac jer u ovoj branši mnogo bolje funkcionišu zapadnoevropske osiguravajuće kuće pa čak se i one teško „probijaju”.

"Bojazan je da će država novoj, ruskoj osiguravajućoj kompaniji da omogući specijalne uslove, a to onda više nije tržište", naglašava Prokopijević.

Predsednik Saveza ekonomista Srbije Dragan Đuričin ocenio je da je sutrašnja poseta ruskog premijera Vladimira Putina Beogradu izuzetna prilika da investicije velikog obima dođu u Srbiju, ali i da se stave u kontekst naše zemlje koja ima perspektivu članice EU.

"Nadam se da će sa naše strane biti dovoljno mudrosti i dovoljno pregovaračke veštine da se uspostave dva cilja: da Srbija ostaje na trasi integracije sa EU, a da obezbedi snažniji priliv ruskog kapitala", rekao je Đuričin.

Đuričin je podsetio da je prilikom posete predsednika Rusije Dmitrija Medvedeva Srbiji odobren značajan kredit (od milijardu dolara) koji nije iskorišćen, a "nije bilo energizovanja aktivnosti vezanih za Južni tok".

U pitanju su investicije velikog obima i izuzetno je bitno da postoji dogovor o njima i da postoji plan aktivnosti koji iz toga sledi, ukazao je sagovornik Tanjuga.

Ekonomista Miroslav Zdravković se osvrnuo na "priču o stadionu", koja mu, kako kaže, 'miriše' na pojednostavljenje ugovora o kreditu.

Možda je previše komplikovano da se tih 800 miliona dolara, što nije iskorišćeno, povuče za železnicu. Jednostavnije je da se taj posao obavi na jednom objektu".

"Otkako je kredit odobren, odnosno od posete Medvedeva, ništa od kredita nije realizovano osim što su potrošene pare za budžet. Tada su dogovorene investicije u Nišu i ništa od toga nije realizovano", navodi on.

Zdravković podseća i da je tri godine prošlo od odlaska Borisa Tadića u Kinu, a ništa od kineskog mosta, druga je godina od dolaska Medevedeva u Srbiju, a kao rezultat te posete imamo samo potrošenih 200 miliona dolara, što je jedan mesečni deficit budžeta.

"Sada ostaje da se vidi šta nam donosi Putinova poseta, šta znači strateško partnerstvo...", kaže Zdravković, napominjući da je od 2000. do 2010. samo sedam zemalja imalo veću vrednost ulaganja u Srbiju od 600 miliona evra, koliko bi, po nezvaničnim informacijma, trebalo da vredi “nezvanični” stadion.

Međutim, on podseća na to da je u 2010. godini, nakon Italije, Rusija za nas bila druga po značaju za rast ukupnog izvoza.

Vrednost robne razmena Srbije i Ruske Federacije 2010. je iznosila 2,7 milijarde dolara, uz deficit na srpskoj strani koji je iznosio 1,61 milijardu dolara.

Obim razmene dve zemlje povećan je lane 16 posto u odnosu na 2009, a u srpskom uvozu, kao i ranije, dominiraju energenti, koji čine 75 odsto ukupnog uvoza.

Kako pokazuju podaci Privredne komore Srbije, prošlogodišnji izvoz Srbije u Rusiju iznosio je 541,1 milion dolara i veći je 55 posto od izvoza u 2009. godini. Rusija je prvi spoljnotrgovinski partner Srbije pri uvozu s udelom od 12,85 odsto.

Zdravković za "Dnevnik" navodi da našu šansu u Rusiji treba tražiti u industrijskoj proizvodnji, napominjući da su nam Rusi dali preferencijalne carinske stope i većina ih je nulta, a baš tamo gde ih nema imamo i nultu vrednost izvoza, što govori o tome da nemamo šta da izvezemo.

Putinov “zil” stigao u Srbiju

Specijalno oklopno vozilo „zil-41052“ kojim će se ruski premijer Vladimir Putin tokom sutrašnje posete kretati Beogradom dopremljeno je u srpsku prestonicu još pre desetak dana i sve vreme se nalazi pod dvadesetčetvoročasovnim nadzorom naoružanih ruskih agenata, saznaje “Alo”.

Žestoke mere pod kojima se čuva predsednički automobil gostu iz Kremlja očigledno nisu dovoljna garancija, pa će moćna mašina teška čak 5,5 tona sutra ujutru proći još jednu detaljnu kontrolu.

Lokacija na kojoj je parkirano rusko vozilo, ručno izrađeno specijalno za vrh najveće evropske države, strogo je čuvana tajna, a pristup mu imaju jedino pripadnici jedinice PSB-a (Prezidentskaja služba bezopasnosti).

Inače, “zil-41052“ zaštićen je oklopima od udara granata, neprobojna su mu i stakla i gume, a može da dostigne brzinu od 195 kilometara na sat.

Istim vozilom, beogradskim ulicama jezdio je i predsednik Rusije Dmitrij Medvedev u oktobru 2009. godine, ali je u Srbiju dopremljeno neposredno pred njegov dolazak.

Od lokacija o kojima se proteklih dana spekulisalo kao punktovima na kojima će Putin uzeti predah najmanje je izvesna poseta Rektoratu, gde bi ruski državnik trebalo da primi počasni doktorat Beogradskog univerziteta, piše "Alo".

Prethodnica Vladimira Putina, koja se u Beogradu nalazi koliko i predsednički automobil „zil- 41052“, juče je ponovo prečešljala sve državne institucije koje će obići njihov šef, a kontrole će se vršiti i danas, kao i sutra ujutru, pred sam Putinov dolazak.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image