• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija i Hrvatska sarađuju u razminiravanju

Hrvatska i Srbija će sarađivati i na zajedničkim projektima vezanim za humanitarno razminiravanje područja obe države, najavili su zamenik premijera Srbije Ivica Dačić i potpredsednik Vlade Hrvatske Slobodan Uzelac.

Dačić i Uzelac su ukazali da saradnja u toj oblasti centara za razminiravanja u obe države već postoji, kao i mogućnosti za njeno unapređenje, pogotovu na zajedničkim projektima obezbeđivanja sredstava od stranih donatora.

Sagovornici su na zajedničkoj konferenciji za novinare u Beogradu naveli da i u Srbiji i u Hrvatskoj i dalje postoje velike površine pod minama, granatama i bombama, zaostalim iz perioda ratnih sukoba devedesetih godina prošlog veka, Prvog i Drugog svetskog rata, a u Srbiji i tokom NATO bombardovanja 1999.

Uzelac je naveo da se u Hrvatskoj pod zaostalim minama, granatama i drugim ubojnim sredstvima nalazi oko 800 kvadratnih kilometara i to najčešće u područjima na koja se vraćaju izbeglice.

On je apelovao na sve koji imaju informacije o tim minskim poljama ili mestima gde se nalaze neeksplodirana ubojna sredstva da te informacije daju centru za razminiravanja, bilo jedne ili druge države.

Uzelac je istakao da je izuzetno važno sprečiti da stradaju nevine "žrtve rata posle rata", izražavajući zadovoljstvo današnjim sastankom kao i postignutiom saglašnošću sa Dačićem o potrebi unapređenja saradnje u toj oblasti.

Dačić je istakao da Hrvatska i Srbija imaju slične probleme u toj oblasti, dodavši da je neophodno da uspostave još bližu saradnju i kroz izradu zajedničkih projekata za humanitarno razminiravanje.

Prema njegovim rečima, sa tim projektima centri dve države za razminiravanje mogli bi zajednički da nastupe prema donatorima - međunarodnim organizacijama i Evropskoj uniji, jer je razminiravanje veoma skupo.

Dačić je podsetio da je u Srbiji evidentirano 290 rizičnih lokacija sa zaostalom kasetnom municijom, minskim poljima, avionskim bombama i raketama, kao i još "110 sumnjivih lokacija".

On je rekao i da se u koritima Save i Dunava, kao i u zemlji nalaze 64 avionske bombe i rakete, a da se sumnja da je još oko 50 avionskih bombi i raketa zaostalo na drugim lokacijama.

Prema njegovim rečima, u Đerdapskoj klisuri u blizini Prahova iz peroda Drugog svetskog rata, krajem 1944. godine, potopljena je nemačka flota od 22 broda.

Dačić je naveo da se na četiri od tih brodova nalaze protivbrodske mine, kao i da u Srbiji postoje zaostali razni projektili iz Prvog svetskog rata koji se pronalaze tokom gradjevinskih i poljoprivrednih radova.

Centri Srbije i Hrvatske za razminiravanje već su uspešno saradjivali prilikom razminiravanja minskih polja iz devedesetih godina prošlog veka, u pograničnom pojasu, na teritoriji tri sela kod Šida.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image