• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gadafi spreman na pregovore

Libija je spremna da pregovara sa pobunjenicima i da sprovede političke reforme, izjavio je danas na sastanku Afričke unije u Adis Abebi bivši ministar spoljnih poslova Libije Abdul Ati al Obeidi.

Analitičari procenjuju da bi to mogao da bude veliki korak ka zaustavljanju sadašnjih krvavih sukoba u toj državi.

Obraćajujući se učesnicima samita, Al Obeidi je rekao da je do nasilja u Libiji došlo zahvaljujući delovanju ekstremista i spoljnoj intervenciji. Bivši ministar spoljnih poslova Libije je član delegacije te zemlje na sastanku Afričke unije.

"Spremni smo da razgovaramo o tome šta narod u Libiji želi. Koje reforme želi. Ako su to izbori, spremni smo i o tome da razgovaramo. Spremni smo da razgovaramo sa svima, jer su sve to naši ljudi. Među Libijcima nema podela. Podele postoje samo između Libijaca i ekstremista", rekao je Al Obeidi.

On je istovremeno optužio koalicione snage, koje već danima bombarduju Libiju, da su usmrtile na stotine civila.

Vlasti u Tripoliju spremne su da primene mapu puta koju je predložila Afrička unija (AU) kao rešenje za krizu u Libiji, saopštila je delegacija pukovnika Moamera Gadafija na sastanku u Adis Abebi.

Mapa puta poziva na momentalan prekid svih neprijateljstava i saradnju relevantnih libijskih vlasti radi isporuke humanitarne pomoći, kao i na zaštitu svih stranih državljana, uključujući radnike migrante iz afričkih zemalja.

Delegaciju Tripolija predvodi Mohamed al Zvaj, generalni sekretar libijskog Narodnog generalnog kongresa.

Libijska delegacija pozvala je međunarodnu zajednicu da obaveže "ostale strane" u sukobu da poštuju prekid vatre.

Gadafijevi predstavnici naveli su da su spremni da prihvate posmatračku misiju AU, koja bi nadgledala prekid vatre.

Takođe je upućen poziv za prekid vazdušnih udara i pomorske blokade koju sprovode zapadne snage i SAD, jer, kako je navedeno, te mere dovode do pogibije stotina civila, umjesto da ih štite, što je proklamovano kao cilj u rezoluciji SB UN.

Delegacija iz Tripolija zatražila je i ukidanje ekonomskog embarga, uz napomenu da je situacija u Libiji striktno afrički problem, koji treba da rešava samo AU. U saopštenju se zaključuje da su Libijci sposobni da reše probleme na miran način.

Uprkos jučerašnjoj najavi generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Bana Ki Muna da bi skupu u Adis Abebi mogli da prisustvuju i predstavnici pobunjenika, to se nije desilo.

"Naša pozicija je od početka jasna - nema pregovora sa Gadafijem. Sve što on treba da uradi je da prestane da bombarduje naše gradove i napusti zemlju", rekao je predstavnik za štampu pobunjenika Mustafa Gerijani, a prenosi AP.

U međuvremenu, u vazdušnim napadima danas su bombardovane snage lojalne libijskom režimu u Adžedabji, a pobunjenici navode da su iskoristili te napade da povedu ofanzivu kako bi preuzeli kontrolu nad tim gradom na istoku Libije.



Adžedabja je tokom prvih dana sukoba dve strane bila u rukama pobunjenika, ali su snage lojalne režimu ponovo preuzele kontrolu prošle nedelje, u okviru ofanzive na Bengazi.

Vojna intervencija međunarodnih snaga, koja je pokrenuta 19. marta, naterala je libijske snage da se povuku u Adžedabju, odakle pobunjenici sada pokušavaju da ih isteraju.

U Tripoliju se i sinoć čula pucnjava, a libijska državna televizija je javila da "zapadni avioni" gađaju stambene kvartove i vojne zone, javio je Rojters.

Pobunjenici u Misrati saopštili su sinoć da su povratili luku i ubili 30 snajperista snaga lojalnih libijskom lideru Moameru Gadafiju.

Portparol pobunjenika Abdulbaset Abu Mzereik potvrdio je da su pobunjenici povratili kontrolu nad lukom Misrata, pošto su je osvojile Gadafijeve snage dan ranije, čime je bilo blokirano snabdevanje hranom i lekovima i onemogućeno da na hiljade afričkih migranta napuste zemlju brodovima.

"Ratni brodovi i čamci su sada nestali i koalicione snage su informisale (pobunjenički) Savet da će one obezbeđivati siguran prilaz za brodove koji dolaze sa Malte i dovoze pomoć", rekao je portparol pobunjenika i dodao da se radi o pomoći Libijaca koji žive u inostranstvu.

Abu Mzereik je naveo da su pobunjenici minirali stepenice zgrada koje su koristili snajperisti, ostavljajući ih "nasukane" na krovovima.

"Bilo je danas sukoba i naši borci su uspeli da pronađu način da stignu do snajperista na krovovima i ubili su njih 30", potvrdio je Abu Mzereik sinoć u telefonskoj izjavi agenciji Rojters.

Stanovnici tvrde da, iako vazdušni napadi koalicionih snaga na Gadafijeve vojne mete u tom gradu traju već nekoliko dana, ti napadi nisu uspeli da zaustave bombardovanje koje izvode Gadafijeve snage, kao ni njegove snajperiste i da je u sukobima poginulo više desetina ljudi, dok je na stotine ranjeno.

Misrata je treći libijski grad po veličini, iza Tripolija i Bengazija i ima oko 300.000 stanovnika, a nalazi se na Sredozemnom moru i udaljena je 210 kilometara od Tripolija.

Francuski borbeni avioni pogodili su noćas jednu libijsku borbenu letelicu i vojnu bazu u unutrašnjosti Libije, dok su SAD smanjile svoju ulogu u međunarodnoj operaciji, navodi agencija AP.

Prema rečima francuske komande, pogođena je baza oko 250 kilometara južno od libijske obale, kao i libijski borbeni avion koji se upravo bio prizemljio nedaleko od Misrate.

Prema izveštajima stranih agencija, Libija je deo svojih aviona sklonila u podzemne hangare.

Zamenik libijskog šefa diplomatije, Halid Kaim rekao je, međutim, novinarima kasno sinoć da nije bilo libijskih aviona u vazduhu otkako je proglašena zona zabranjenih letova.

On je dodao da je pomenuti avion možda uništen u okviru napada koalicionih snaga na jednu vazduhoplovnu bazu.

Kaim je ranije naveo da je među pogođenim metama bilo i "vojno zemljište u Džufri".

Džufra je jedna od najmanje dve vazduhoplovne baze u unutrašnjosti Libije, na glavnom putu koji vodi do susednih zemalja u regionu Sahare, odakle su se Gadafijeva vojska i borci snabdevali naoružanjem.

Grad Sabha oko 620 kilometara južno od Tripolija ima drugu vazduhoplovnu bazu i međunarodni aerodrom i glavna je tranzitna tačka za borce iz redova Tuarega iz Malija i Nigera koji su se borili za Gadafija u prethodne dve decenije.

Zvaničnici Malija naveli su da je hiljade Tuarega napustilo zemlju kako bi pružili podršku Gadafiju u borbi protiv pobunjenika.

U libijskoj prestonici jutros pred zoru mogle su se čuti eksplozije, a AP pretpostavlja da su one posledica vazdušnih napada.



Libijska državna televizija juče je prikazala slike tela za koje je rekla da su žrtve vazdušnih udara na Tripoli, međutim, izveštaji američke obaveštajne službe potvrdili su tvrdnje pobunjenika da se radi o telima koja su Gadafijeve snage donele iz mrtvačnice.

Kako ocenjuje AP, u trenutku kada su međunarodne snage uspele da neutralištu Gadafijevu avijaciju, libijski lider je počeo da sprovodi medijsku kampanju protiv zapadne intervencije.

Rojtersov i drugi novinari su sinoć odvedeni u centralnu bolnicu u Tripoliju gde su im pokazana tela 15 žrtava bombardovanja.

"Ova tela su od žrtava današnjih i jučerašnjih vazdušnih udara po civilima i vojnim uporištima", rekao je radnik u mrtvačnici Ahmed Husein.

Agencija kaže da nije bilo moguće da se nezavisno proveri da su oni poginuli u zavdušnim napadima, koji obično počinju posle smrkavanja i praćeni su teškom protivavionskom paljbom.

Tri tela su bila ženska u civilnom odelu. Većina drugih je nosila uniforme, a neka tela su raskomadana. Imena žrtava nisu navedena.

Koalicione snage su stavile do znanja da njihova operacija podrške pobunjenicima neće trajati večno: Francuska je kao vremenski okvir navela dane i nedelje, ne mesece.

Šef francuske diplomatije Alen Žipe rekao je za radio RTL da će akcija međunarodnih snaga trajati još nekoliko dana, moguće nedelja, ali ne meseci.

On je dodao da je njen cilj, pored zaštite civila, da se omogući Gadafijevim protivnicima, "koji se bore za demokratiju i slobodu" da povrate preimućstvo.

Činjenica da se podrška međunarodnih snaga bliži kraju, kao i embargo na oružje UN, koji se odnosi i na Gadafija i na snage opozicije, uticali su na pometnju u redovima pobunjenika, navodi AP.

"Suočeni smo s artiljerijom, tenkovima T-72 i T-92... potrebno nam je antitenkovsko naoružanje... Radimo na uspostavljanju nove vojske... sa novim naoružanjem i novim moralom", rekao je portparol pobunjeničke vojske iz Bengazija, Ahmed Omar Bani.

I Gadafijeve snage pokazale su znake uznemirenosti, te su tražile od međunarodnih snaga da poštede njihovu televiziju i komunikacionu infrastrukturu.

"Komunikacija, bilo putem telefona, bilo putem drugih sredstava, služi civilima i za dobro libijskog naroda, pomažući nam da obezbedimo informacije, znanje i koordinaciju u svakodnevnom životu. Ako te civilne mete budu pogođene, to će učiniti težim živote milione civila širom Libije", rekao je novinarima u Tripoliju portparol vlade, Musa Ibrahim.



Članice NATO dogovorile su se u četvrtak uveče da preuzmu kontrolu zone zabrane letenja iznad Libije, izjavio je u Briselu generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen.

NATO, međutim, neće preuzeti vođenje drugih vojnih operacija u toj zemlji, objasnio je Rasmusen.

Rasmusen je rekao da će NATO svoju operaciju sprovoditi paralelno sa kampanjom bombardovanja koju obavlja međunarodna koalicija.

Britanija očekuje da NATO preuzme punu komandu nad operacijama u Libiji u roku od nekoliko dana i pored nemogućnosti da se donese konačna odluka o tome, izjavio je danas ministar inostranih poslova Vilijem Hejg.

"Očekujem da će biti uspostavljena NATO komanda nad celokupnom operacijom, a ne samo nad zonom zabrane leta i embargom na oružje, jer smo postigli veoma dobar napredak u usaglašavanju tih stavova između članica NATO", rekao je Hejg za Bi-Bi-Si TV.

"Libijski lider Moamer Gadafi mora da ode sa vlasti, a EU želi u toj zemlji političke promene koje će predvoditi sami Libijci i koje će biti bazirane na širokom političkom dijalogu", rekao je predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej na kraju prvog dana prolećnog samita Unije.

Van Rompej je istakao da su akcije koje je u Libiji preduzela koalicija evropskih, arapskih i severnoameričkih zemalja na osnovu rezolucije UN, doprinele zaštiti civila u toj zemlji i dodao da bi vojne operacije trebalo da budu obustavljene čim civili budu bezbedni, objavljeno je na sajtu EU.

"EU je spremna da pokrene i usvoji nove sankcije, uključujući i mere koje će osigurati da Gadafijev režim ne profitira od prodaje gasa i nafte. Zemlje članice su odlučile da to predlože i Savetu bezbednosti UN", dodaje se u saopštenju.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image