• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stanove dobili mladi bez roditelja

Pet mladih bez roditeljskog staranja koji napuštaju hraniteljske porodice danas je prvi put zbrinuto u socijalne stanove koje je obezbedio grad Beograd.

Ključeve dva stana u zemunskom naselju Kamendin u kojima će naredne dve godine živeti tri devojke i dva mladića, uručio je zamenik gradonačelnika Beograda Milan Krkobabić.

Grad je u istoj zgradi obezbedio još tri stana, a na Čukaričkoj padini šest u koja bi do kraja godine sukcesivno trebalo da bude useljeno 20 mladih bez roditeljskog staranja, koji posle punoletstva i završenog školovanja treba da se osamostale.

"Za njih je ovaj privremeni smeštaj besplatan, ali im je Grad obezbedio novčanu pomoć" kazao je Krkobabić i objasnio da pomoć iznosi 50 odsto prosečne bruto mesečne plate u Beogradu koja je u februaru bila blizu 40.000 dinara.

Prema njegovim rečima, to je dovoljno za osnovne životne potrebe, a njihova obaveza je da plaćaju komunalije i ostale troškove stanovanja i nastoje da se snađu i započnu novi život.

Krkobabić je naveo da je ovo prvi put da grad Beograd pruža ovaj vid podrške i da će nastojati da u budžetu za iduću godinu izdvoji više sradstva za stambeno zbrinjavanje dece bez roditeljskog staranja.

On je ukazao da "socijalni stanovi nisu samo stanovi za socijalno ugrožene, nego za sve građane kojima je potrebna podrška za stambeno zbrinjavanje".

"Grad Beč pravi godišnje 5.000 socijalnih stanova, a samo 1.500 je namenjeno za prodaju na tržištu, dok se ostali daju građanima da u njima borave dok se ne steknu uslovi da sami mogu da kupe stan", objasnio je Krkobabić istakavši da je to "ideal kome teži i Beograd".

Pet dvoiposobnih stanova površine od oko 70 metara kvadratnih u Kamendinu obezbedili su Sekretarijat za socijalnu zaštitu i Gradski centar za socijalni rad.

Stanovi su građeni namenski za mlade koji napuštaju socijalne ustanove i hraniteljske porodice i predviđeno je da u svakom od njih žive po četiri osobe.

U prvi stan useliće se sestre Zorana i Milica, koje će živeti zajedno sa Nevenom, u drugi blizanci Ognjen i Danilo, a za uručenje ključeva gradski Centar za socijalni rad priredio im je malu svečanost s posluženjem.

"Prelepo je" kazala je Nevena, koja napušta dom u Zvečanskoj priznajući da je zatečena kada je videla prostran, svetao i lepo opremljen stan. Na insistiranje novinara da kaže kako zamišlja novi život, objasnila je da je završila grafičku školu, da želi da se zaposli i da je raduje što će moći da izađe kada želi, pozove društvo u goste, što nije mogla u domu.

Ognjen napušta Dom za nazbrinutu decu "Drinka Pavlović" i kaže da je spreman da brine o sebi, da sam kuva, sprema stan.

Na vlastitu inicijativu upisao je vanredno prvi razred mašinske škole, tvrdi da škola nije teška i sada se nada da će moći da nastavi redovno školovanje i da se i dalje bavi sportom.

Zorana želi da nastavi školovanje i postane glavni kuvar. Budući da je njena sestra Milica završila pekarski zanat, nadaju se da neće biti tako teško da nađu stalno zaposlenje.

U naredne dve godine o ovim mladim ljudima će brinuti dva savetnika Gradskog centra za socijalni rad.

Direktorka tog centra, Snežana Stošković objasnila je da deca iz socijalnih ustanova nemaju iskustvo porodičnog života i često sa zebnjom i u strahu napuštaju ustanovu socijalne zaštite.

Zato će im, kako je objasnila, stručnjaci pomagati u vođenju domaćnistva, daljem školovanju, traženju zaposlenja i biti podrška u ovim prvim, velikim koracima ka punom osamostaljenju.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image