• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Privatni detektivi zaokupljeni "švalerima"

Privatni detektivi u Srbiji najveći deo radnog vremena troše na otkrivanje preljubnika. Detektivke uspešnije u maskiranju, a prednjače i u intuiciji.

Privatni detektivi u Srbiji najveći deo radnog vremena troše na otkrivanje preljubnika, po nalogu poslodavaca proveravaju da li su im zaposleni na opravdanom bolovanju, zbog zabrinutih roditelja prate "problematičnu" decu, pronalaze prislušne uređaje, a po potrebi tragaju za nestalim i kidnapovanim.

U detektivskom poslu, tvrde sagovornici Tanjuga, najinteresantnija je raznolikost slučajeva, od kojih nijedan nije kao prethodni. Pored toga što je posao dinamičan, izazovan i kreativan, jedan od značajnih razloga za bavljenje tom profesijom je i - solidna zarada.

Svaki slučaj je poseban, jer niko unapred ne može ni da pretpostavi koliko će vremena na njemu raditi i koje će metode koristiti, kaže Ivan Vuković iz Agencije "Wolf security guard".

Da bi uspešno "zaključili slučaj" i došli do podataka koji nisu svima dostupni, detektivi moraju da budu sposobni da svuda uđu, posebno tamo gde obični građani ne mogu i zato na svim pozicijama imaju saradnike, ukazao je Vuković.

Zabrinuti građani od privatnih detektiva traže pomoć za probleme koji nisu u nadležnosti policije i drugih državnih službi, u šta, prvenstveno, spada bračno neverstvo.

Sagovornici Tanjuga tvrde da muškarci "malo više varaju", mada u poslednje vreme i na tom polju polovi postaju ravnopravni, a sve češće njihove usluge traže i oni koji nisu u braku.

Njihovi klijenti su iz različitih branši - bivši i sadašnji političari, estradne zvezde, obični, anonimni ljudi... Svima je obezbeđena potpuna diskrecija, što je dodatni razlog za sve veći obim posla.

Opasnost je sastavni deo tog izazovnog posla i zato detektivi na terenu moraju da budu fizički pripremljeni, spremni da se brane, ako je potrebno da i svoje klijente ili njihovu imovinu, rekao je Vuković napominjući da istražitelji rade i iz kancelarija prateći "mete" uz pomoć moderne tehnologije.

Otežavajuća okolnost profesije je što za sada detektivi nose samo legitimacije agencije u kojoj rade, pa ukoliko ih policija zaustavi, kada, na primer, prate nekoga, obavljaju prismotru ili nadzor, podležu istoj odgovornosti kao i svi ostali građani.

Kada klijent dođe u agenciju i izloži problem, ukazali su detektivi, težina slučaja ne može unapred da se predvidi, jer zavisi od niza okolnosti, među kojima su potrebna oprema i ljudstvo, komunikacija sa klijentima, ali i potrebno vreme za njegovo rešavanje.

Vlasnik Agencije "Modesty" Nebojša Marjanović, inače matematičar po struci, kaže da detektivi ponekad moraju da budu i saosećajni i da pokažu sposobnost psihologa, naročito u slučajevima onih koji proveravaju vernost svojih bračnih partnera i detektive četo vide kao terapeute.

Poziva ima više kada je toplije vreme, a klijenti se, tvrdi Marjanović, "često povode filmovima o visokoj tehnologiji, gde se od detektivkih agencija očekuje da rade nešto što postoji samo na filmu".

Među detektivima ima i pripadnica lepšeg pola, koje su dobre u obavljaju ovog delikatnog posla, priznaju njihove muške kolege, zato što imaju dobru intuiciju i veliku sposobnost transformacije, pa im je lakše da se maskiraju i ostanu neprimetne.

Nošenje oružja je sastavni deo posla, ali nije neophodno, naveli su iz agencija.

Kao što ne žele i ne mogu da govore o svojim klijentima, jer im to pravila profesije ne dozvoljavaju, detektivi ne pričaju ni o ceni svojih usluga. Složni su da se cena razlikuje od slučaja do slučaja i da se prilikom njenog određivanja u obzir uzimaju troškovi koje agencija ima.

Dešavalo se da detektivi, da bi se uklopili u okolinu i bili u blizini onoga koga prate, moraju da spavaju po nekoliko dana u najskupljim hotelima, voze skupa iznajmljena kola, nose firmiranu odeću, a sve to cenu usluga 'astronomski' povećava. Događalo se i da prate "mete" u mešovitim parovima - muško-žensko i da se drže za ruke, grle ili ljube, jer su tada manje sumnjivi i uočljivi.

Privatne detektive u Srbiji uskoro očekuje i zakon o njihovoj delatnosti, koji se trenutno nalazi u fazi nacrta.

Prema rečima predsednika Grupacije detektivskih agencija Beograda Dragana Trivana, donošenjem zakona trebalo bi da poboljšaju uslovi rada detektiva, ali najveću korist od njega imaće korisnici njihovih usluga, jer će znati da im pomoć pružaju lica koja su za to ovlašćena, odgovorna, imaju licencu i obavljaju delatnost u skladu sa zakonom.
Trivan smatra da je nacrt Zakona o detektivskim aktivnostima kvalitetan, đa jedino što mu zamera je što je ostalo nedefinisano par stvari oko toga ko može ispuniti uslov za obavljanje detektivskih poslova.

"Sigurno je da će uslov biti najmanje visoka ili viša stručna sprema, da će biti obavezna obuka za obavljanje detektivske delatnosti, kao i stručni ispit koji će se polagati pred komisijom sastavljenom od članova MUP-a i udruženja detektiva", rekao je Trivan.

Sa tim se slažu i detektivi sa kojima je Tanjug razgovarao. Prema njihovim očekivanjima, donošenje zakona bi trebalo da im donese više posla, jer će oblast njihove delatnosti konačno biti regulisana, a detektivi će "konačno imati ovlašćenja koja će im omogućiti da rade normalno".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image