• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Radioaktivnost (nije) 10 miliona puta veća

Japanski zvaničnici saopštili su da su netačni ranije objavljeni podaci prema kojima je radioaktivnost iscurele vode u jednoj od jedinica oštećene nuklearne elektrane "Fukušima Daići" 10 miliona puta veća od normalne.

Zbog ranije objavljenog podatka Tokijske energetske kompanije (TEPCO), da je radioaktivnost iscurele voda iz Jedinice 2 nuklearke 1.000 milisiverta na sat, što je 10 miliona puta veći nivo radioaktivnosti u odnosu na normalan rad reaktora, radnici su napustili taj objekat, kako ne bi bili izloženi radijaciji.

Dežurne ekipe su, međutim, kasnije saopštile da, iako voda jeste radioaktivna, prethodno objavljeni podaci nisu tačni, prenela je agencija Asošijeted pres.

"Ti podaci nisu tačni. Veoma nam je žao", rekao je portparol kompanije TEPCO Takaši Kurita.

U međuvremenu, zvaničnici su objavili i da su trojica radnika koji su došli u dodir sa radioaktivnom vodom u rektoru 3 nuklearne centrale "Fukušima 1" pušteni iz bolnice, bez znakova ozbiljnih povreda.

Stanje trojice radnika od sada će pratiti lokalne klinike, pošto su otpušteni iz Nacionalnog instituta za radiologuju, prenosi Frans pres.

Radnici su ušli bazen sa radioaktivnom vodom dok su pokušavali da uspostave dovod struje u reaktoru 3 centrale "Fukušima 1", teško oštećene u zemljotresu i cunamiju 11. marta.

Dvojica od njih nisu nosila zaštitne gumene čizme i oko članaka su primila oko 2.000 do 6.000 milisivera radijacije.

Treći radnik nosio je zaštitne cipele i tako izbegao kontakt sa radioaktivnom vodom.

Zvaničnici tokijske kompanije TEPCO su saopštili da su se u ostalim delovima nukearle radnici danas fokusirali na vađenje kontaminirane vode iz tri od šest reaktora nuklearke i pokušavaju da pronađu sigurno mesto za skladištenje i odlaganje te vode, preneo je AFP.

Sa samo jednom pumpom nemoguće je rešiti se velike količine vode, a još dve će biti dopremljene u nuklearku kako bi se ubrzao proces, rekao je Hidehiko Nišijamo iz japanske Agencije za nuklearnu i Industrijsku bezbednost, navodi francuska agencija. Juče je izmerena i povećana radioaktivnost u vodama oko nuklearke.

Istovremeno, generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Jukija Amano upozorio je da japanska nuklearna kriza nije ni blizu kraja i da će biti potrebne nedelje, ako ne i meseci, da se okonča.

Amano je za "Njujork tajms" (New York Times), u telefonskom intervjuu iz Beča, rekao i da vlasti još nisu sigurne da li su aktivne zone reaktora i iskorišćeno nuklearno gorivo u centrali "Fukušima 1" pokriveni dovoljnom količinom vode koja bi ih rashladila.

On je rekao i da ima "pozitivnih signala" kada je reč o ponovnom uvođenju struje u elektranu, ali da treba još mnogo toga uraditi kako bi se posledice nesreće izazvane zemljotresom i cunamijem otklonile.



Amano je dodao i da ga najviše brinu šipke s gorivom u otvorenim rashladnim bazenima reaktora, jer nije siguran da je ubacivanje morske vode u njih - kako bi se sprečio požar i oslobađanje velike količine radioaktivnog materijala - bilo potpuno uspešno, preneo je Rojters.

"Ako su bazeni ispunjeni vodom, ali rashladni sistemi nisu popravljeni, temperatura će i dalje rasti, kao i opasnost od ponovnog curenja radioaktivnog materijala", upozorio je Amano.

I dok se japanski inženjeri bore sa nuklearkom na terenu, radiokativne čestice polako preplavljuju planetu.

Tako je saopšteno da je mala količina radioaktivnog materijala iz "Fukušime" stigla je do Las Vegasa, ali, prema naučnicima, nema opasnosti po zdravlje ljudi.

Veoma mala količina radioaktivnog izotopa joda-131 registrovana je ove nedelje u stanici za praćenje radioaktivnosti Atomskog istraživačkog muzeja, rekao je Ted Hartvel, direktor programa za istraživanje životne sredine i dodao da je siguran da izotopi potiču iz Japana, jer inače nisu primećeni u Nevadi.

Hartvel je istakao da je nivo zabeležene radijacije daleko ispod onog koji bi predstavljao opasnost po zdravlje, preneo je Asošijeted pres.

Male i bezopasne količine radioaktivnog materijala iz Japana primećene su i u Kaliforniji, Koloradu, na Havalima i u Vašingtonu.

Zvaničnici medicinskih službi iz Nevade smatraju da radioaktivni materijal u toj američkoj državi ne može da bude opasan, zbog velike razdaljine koju treba da pređe.

Istovremeno, u Rusiji je saopšteno sa na čitavoj teritoriji Dalekog istoka ove zemlje, prema jutrošnjim podacima, nivo radijacije ne prelazi dozvoljene granice, a izmereno gama-zračenje u svim dalekoistočnim regionima kreće se od pet do 16 mikrorentgena na sat (mR/h), pri normi čiji su okviri između 25 i 30 mR/h.

Radioaktivne čestice pre nekoliko dana stigle su i do Evrope, a kod nas je minimalno povećanje zagađenosti zabeleženo u petak. Stručnjaci navode da nema opasnosti po stanovništvo Srbije, a stručne službe rezultate merenja radioaktivnosti objavljuju "uživo" OVDE. Podaci se ažuriraju na svakih pola sata.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image