• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dinkić: Najbolje mi je bilo s Koštunicom

U intervjuu za "Press" Mlađan Dinkić tvrdi da je kao ministar najbolje sarađivao sa Koštunicom, da ima lični problem sa Nikolićem i Vučićem, a da ova Vlada zavisi od decentralizacije Srbije.

Mlađan Dinkić, sada šef poslanika Ujedinjenih regiona Srbije, kaže za "Press" da politička sudbina ove koalicije zavisi od uspeha ideje o decentralizaciji Srbije i da će podršku za njenu realizaciju tražiti i van vladajuće koalicije.

Lider URS-a u svom prvom intervjuu za dnevne novine posle rekonstrukcije Vlade kaže da se posvetio jačanju stranke koja 2. aprila kreće u skupljanje potpisa i veliku kampanju za decentralizaciju Srbije.

"Kao šef poslaničke grupe podneću početkom juna Skupštini predlog izmene Zakona o finansiranju lokalnih samouprava, Zakona o javnoj svojini i Zakona o lokalnim izborima i prateće propise, sa idejom da vidimo da li Skupština želi da posluša glas naroda i nešto od toga usvoji i pre isteka njenog mandata."

On ipak kaže da ne može da zamisli realizaciju svojih ideja u vladi Tomislava Nikolića.

"Sačekaćemo rezultate izbora. Ja imam lični problem sa Nikolićem i Aleksandrom Vučićem zbog njihovog ponašanja prema meni u prošlosti i to ne mogu da zaboravim."

Na saradnju sa Vojislavom Koštunicom, međutim, gleda blagonaklono.

"Njegova prva vlada u kojoj sam bio ministar finansija postigla je najbolje ekonomske rezultate od 5. oktobra. To je činjenica. Što se unutrašnje politike tiče, u ovih deset godina ni sa kim u državnim organima nisam tako dobro sarađivao kao sa Koštunicom. Nikada me nije pritiskao da odustanem od reformi samo zato što one nisu popularne, kao na primer uvođenje PDV 2005. godine."

Dinkić je povukao paralelu između Koštuničine i Cvetkovićeve vlade.

"U vreme kada je Koštunica bio premijer dobili smo SSP, ušli smo u Partnerstvo za mir, potpisali sporazum CEFTA, napravili budžetski suficit od dve milijarde evra o kom sadašnja vlada može samo da sanja".

Ipak, Dinkić ponavlja da je sadašnja vlada imala i većih problema zbog svetkse ekonomske krize.

"Zato i smatram da se prve dve godine ove vlade ne mogu porediti ni sa kojim drugim godinama. Ali, ako poredimo gospodina Koštunicu i Cvetkovića, Koštunica je imao autoritet. Problem je nastao u spoljnoj politici DSS-a i tu smo se razišli maja 2006. godine. Odlazak Crne Gore i samoproglašenje nezavisnosti Kosova očigledno su imali snažan uticaj na Koštuničin evroskepticizam."

Predsednik URS nije želeo da komentariše rekonstrukciju Vlade i njen auotitet, jer je za takve ocene prerano, ali je dodao da nisu otišli svi koji je trebalo da odu. Na pitanje koji segment bi još trebalo da se popravi odgovara: "Pre svega koordinacija, međusobno informisanje, zajedništvo, kao i sektori koji su najvažniji za građane."

On svoje "izbacivanje" iz Vlade ne vidi kao posledicu narušavanja jedinstva, već kao "neopravdani strah od konkurencije".

"Sve je eskaliralo nakon pobede URS u Boru, na leto 2010. Posle toga su mnogi iz DS više vodili računa o tome šta ja radim nego šta rade njihovi ministri. Vrhunac je bio početkom ove godine sa lažnom optužbom da odvodim "Gorenje" iz Valjeva u Zaječar, a zapravo sam "Gorenje" odveo iz Velenja i doveo ga u Zaječar."

Kao primer "otimanja zasluga" Dinkić navodi salučaj otvaranja fabrike "Kalcedonija" u Somboru:

"Na otvaranju fabrike sam radio nekoliko godina. Italijani su, kako to protokol i nalaže, pozvali na otvaranje predsednika Borisa Tadića, premijera Vojvodine Bojana Pajtića i mene. Međutim, kabinet predsednika je izabrao da dan otvaranja fabrike bude baš kada sam ja na službenom putu u Južnoj Koreji, iako sam ponudio bilo koji drugi termin u tom mesecu.

To su sitnice koje su besmislene građanima, ali sitnica po sitnica dovela je do narušavanja odnosa. Zapravo, mislim da druga strana nije želela zajedništvo. Ja jesam. Uvek sam zvao predsednika kada smo otvarali važne fabrike, na primer u Prokuplju. Uvek mi je bila čast da idem sa predsednikom na otvaranje neke proizvodnje", tvrdi Dinkić.

On navodi da se pre svoje smene u više navrata sreo sa predsednikom Tadićem, ali i priznaje da je predlagao da se Cvetković "zameni".

"Dva meseca pre svih ovih događaja, predložio sam da to (novi premijer) budu Đilas ili Šutanovac, osoba sa političkom težinom koja bi mogla sa mnogo većim autoritetom da koordinira rad Vlade. To je predlog za koji i dan-danas smatram da je bio dobar."

Iako priznaje da se više ne viđa sa Cvetkovićem i Tadićem, kaže da je imao konstruktivan susret sa premijerom na "srpskom Davosu", na Kopaoniku.

"Kada je počeo ekonomski forum na Kopaoniku, iz DS-a su pozvali da pitaju da li želim da se vidim sa Cvetkovićem koji želi da prenese Tadićevu poruku u vezi sa rekonstrukcijom Vlade. Nemam ništa lično protiv Cvetkovića, tako da sam prihvatio taj sastanak. Te večeri do kraja smo se dogovorili o rekonstrukciji Vlade, mada su ključni razgovori bili obavljeni pre toga između Verice Kalanović i Dragana Đilasa."

Dinkić je objasnio i zašto smatra da Cvetković nije dobar premijer:

"On je dobar konsultant, ali loš premijer. Na prvom mestu nema snagu, ali ni sposobnost koja je potrebna da bi se vodila Vlada."
Ipak njegovi ministri su ostali u Vladi takvog premijera jer žele da "pokušaju da sa kolegama iz koalicije urade maksimalno što se može."
On ipak napominje da URS svoju sudbinu sada vezuje za inicijativu za decentralizaciju Srbije i najavljuje da će 2. aprila u Kragujevcu krenuti u skupljanje potpisa i veliku kampanju.

"Tražimo da građani kroz peticiju podrže našu inicijativu da više novca ostane u gradu ili opštini gde je i zarađen, da se hitno vrati imovina lokalnim samoupravama i da se gradonačelnici i predsednici opština biraju i smenjuju direktno. Mi predlažemo da 80 odsto poreza na plate ostane u budžetu grada i opštine u kom se prikupi, a ne da ide u centralnu republičku kasu, što onda znači demonopolizaciju političkog života i mogućnost za ravnomerni regionalni razvoj", objašnjava Dinkić.

On takođe smatra da opozicija "neće doći glave" sadašnjoj Vladi.

"Opozicija uopšte nije jaka koliko mi u Vladi nismo dovoljno dobro radili. Opozicija, bez konkretnih rešenja, gradi svoju poziciju na opravdanom nezadovoljstvu građana", rekao je Mlađan Dinkić u intervjuu za "Press".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image