• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gadafiju pobegao šef diplomatije

Musa Kusa, ministar spoljih poslova Libije, obreo se u Londonu. Zvanični Tripoli demantovao beg Kuse, a onda potvrdio da je on podneo ostavku. I ambasador u UN podneo ostavku. Gadafi: Počinje krstaški rat - rat muslimana i hrišćana.

Dojučerašnji ministar inostranih poslova, i raniji dugogodišnji šef obeveštajne službe Libije Musa Kusa doputovao je u London juče i tamo je, prema izjavama iz britanskog ministarstva spoljnih poslova, rekao da je podneo ostavku.

Zvanični Tripoli najpre je saopštio da je Kusa u Londonu u diplomatskoj misiji, da bi potom bilo potvrđeno da je podneo ostavku.

Portparol libijske vlade Musa Ibrahim rekao je da je Kusi data dozvola da ode na hitno lečenje u susedni Tunis.

"Koliko mi znamo gospodin Musa Kusa je zatražio od vlade dozvolu da dobije odmor, jer je on vrlo, vrlo bolesna osoba", kazao je Ibrahim ranije danas.

"On je otišao u Tunis na odmor na nekoliko dana, možda i nekoliko nedelja, da bi bio podvrgnut hitnom medicinskom tretmanu", rekao je on.

Forin ofis nije precizirao zašto je Kusa došao u London, ali list "Gardijan" navodi da je let organizovala britanska obaveštajna sliužba.

"Musi Kusi nije ponuđen imunitet od britanskog ili međunarodnog pravosuđa. On u ovom trenutku dobrovoljno razgovara sa britanskim zvaničnicima", rekao je britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg.

Prema tvrdnjama Kusinog prijatelja iz Britanije, on traži azil pošto je napustio vladu iz protesta zbog napada snaga Moamera Gadafija na civile.

"Pobegao je od režima. Nije bio ni malo srećan. Ne podržava napade vlade na civile. Traži azil u Velikoj Britaniji i nada se da će prema njemu postupati dobro", rekao je Norman Benotmen, Kusin prijatelj, analitičar britanske kuće Kviliam.



Kusa je jedan od najbližih Gadafijevih saradnika i jedna od ključnih ličnosti koje su izmenile spoljnu politiku Libije i, posle godina pod sankcijama, vratile je u međunarodnu zajednicu.

U celu priču uključila se sada i Škotska, koja je izrazila želju da "porazgovara sa Kusom" u vezi sa sa terorističkim napadom na avion "Pan Ama" koji je 1988. godine eksplodirao iznad gradića Lokerbi, pri čemu je poginulo 270 ljudi.

Kada se širom sveta pročula vest o "prebegu" Muse Kuse Gadafijev režim pretrpeo je još jedan udar, jer je i ambasador Libije pri UN, bivši ministar spoljnih poslova Ali Abdusalm Treki napustio tu dužnost.

Treki je svoju odluku postavio na nekoliko opozicionih vebsajtova. U pisanoj izjavi agenciji Rojters Treki je naveo da je "odlučio da ne nastavi rad niti da prihvati bilo koju dužnost". Treki, koji se sada nalazi u Kairu, pozvao je na nacionalni dogovor i dijalog.

"Molim Boga da mi pomogne da učestvujem u spasavanju svoje plemenite nacije", istakao je Treki.

Sam libijski vođa Moamer Gadafi se ponovo oglasio i optužio zapad da je započeo novi krstaški rat.

"Ako nastave, svet će ući u pravi krstaški rat. Oni su počeli jednu vrlo ozbiljnu stvar koju ne mogu da kontrolišu i koja će biti van njihove kontrole bez obzira na sredstva razaranja kojima raspolažu", rekao je Gadafi.

Po njegovom mišljenju, zapadni lideri su "odlučili da počnu novi krstaški rat između muslimana i hrišćana na Mediteranu".



Rešenje je prema Gadafiju da ti lideri "podnesu odmah ostavku i da njihov narod potraži druga rešenja".

Na terenu međunarodna koalicija nastavlja sa bombardovanjem ciljeva u Libiji, a na meti su bili južni delovi prestonice Tripoli.

Državna agencija Džana javila je da je na meti bio jedan "civilni cilj", bez preciziranja.

Očevici su rekli agenciji Frans pres da su avioni sinoć nadletali istočno i jugoistočno predgrađe Tripolija. Potom su se čule eksplozije u regionu Salahedin, što je jugoistočno predgrađe, i na meti je bila jedna vojna lokacija, rekao je u telefonskoj izjavi za AFP jedan očevidac.

U akcijama zapadne koalicije poginulo je i dosta civila, saopšteno je danas iz Vatikana.

"U Tripoliju je poginulo najmanje 40 civila u vazdušnim napadima koalicionih snaga", izjavio je apostolski vikar Tripolija Đovani Martineli.

"Posebno je bilo žrtava u kvartu Buslim, kada je u bombardovanju srušena stambena zgrada u kojoj je poginulo 40 civila", istakao je Martineli.

"Istina je da su bombardovanja ciljana i da pogađaju vojne ciljeve koji se nalaze usred civilnih kvartova, ali je istina i da strada stanovništvo", zaključio je Martineli.

Prema podacima koji su danas objavljeni u Londonu veruje se da je oko 1.000 ljudi poginulo u sukobima između pristalica i protivnika Gadafija,

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image