• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počelo ispuštanje radioaktivne vode u okean

U nuklearki Fukušima počelo izbacivanje u more 11.500 tona radioaktivne vode koja je akumulirana u toj centrali.

Kompanija Tepko koja rukovodi japanskom nuklearnom elektranom Fukušima, počela je danas izbacivanje u more 11.500 tona radioaktivne vode koja je akumulirana u toj centrali teško oštećenoj u katastrofalnom zemljotresu početkom marta, javili su mediji.

Uoči početka čitave operacije izbacivanja vode, portparol kompanije Tepko (Tokyo Electric Power) je sa suzama u očima i skrhkanim glasom uputio izvinjenje zbog zagađenja okoline.

"Već smo naneli ogromnu štetu i probleme lokalnom stanovništvu. Ne možemo da izrazimo koliko nam je žao što moramo ponovo da (stanovništvu) nametnemo novi teret", rekao je on.

U Tepku tvrde da izbačena voda ima nizak nivo radioaktivnosti.

Portparol Tepka je ranije rekao da će oko "10.000 tona vode koja se nalazi u cisternama i oko 1.500 tona vode iz reaktora 5 i 6 biti izbačeno u Pacifik".



Kada je reč o ta dva reaktora, portparol Tepka je rekao da će 30 tona zagađene vode biti svakog dana izbacivano u okean tokom narednih pet dana.

Za reaktore 1 i 4 ista operacija će trajati dva i po dana.

Isotvremeno, šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Jukija Amano izjavio je da japanska nuklearna kriza predstavlja veliki izazov i ima ogromne posledice po korišćenje nuklearne energije.

Amano je naveo da međunarodna zajednica ne može tome da pristupi "na uobičajen način" i da je potrebno učiniti više kako bi se ojačala bezbednost nuklearnih centrala širom sveta i tako smanjio rizik od eventualnih budućih katastrofa.

Amano je to rekao na otvaranju sastanka IAEA u Beču, kome prisustvuju predstavnici nekoliko desetina zemalja koji razmatraju bezbednost nuklearnih centrala u njihovim državama.

Nuklearna centrala Fukušima Daiči koja se nalazi na obali okeana oko 250 kilometara severno od Tokija, teško je oštećena 11. marta u zemljotresu jačine devet stepeni i cunamiju koji je zatim usledio.

Ceo sistem napajanja električnom energijom je bio u kvaru kod svih šest reaktora čime je zaustavljen rad pumpi za hlađenje nuklearnog goriva koji je počeo opasno da se greje.

Tehničari koji već 20 dana hrabro rade na popravci postrojenja, imaju osećaj da se nalaze u začaranom krugu: s jedne strane neophodno je da ohlade reaktore i upotrebljeno gorivo koje je uskladišteno u cisternama, ali što više koriste vodu za hlađenje to se više povećava radioaktivnost.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image