• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Spasioci Fukušime žive kao psi

Radnici koji se bore da zračenje u havarisanoj nuklearki stave pod kontrolu, nemaju dovoljno odmora, kupanja, ne jedu svežu hranu, spavaju na golom podu...

Radnici koje u Japanu smatraju heroijima i naslednicima samuraja a u svetu i kamikazama, pate od nesanice, pokazuju znake dehidracije i povišenog krvnog pritiska i pod rizikom su da obole od depresije ili srčanih problema, upozorio je lekar koji ih je viđao i razgovarao s njima poslednjih dana.

Takeši Tanigava, šef odseka za javno zdravlje Medicinskog fakulteta Univerziteta Ehime, ističe da ovi radnici, kojih ukupno ima 245, nemaju dovoljno odmora, mogućnosti da se okupaju ili jedu svežu hranu, a pod stalnom su pretnjom povećane radijacije, koja je na nekim punktovima u nuklearki Daiiči tolika da se za neophodna merenja koriste roboti.



Tanigava smatra da okolnosti u kojima ti ljudi rade ne ispunjavaju ni najosnovnije uslove koje japanskim radnicima garantuje ustav zemlje.

Oni često spavaju na golom podu, po hodnicima, uvijeni u jedno jedino ćebe i vrlo stešnjeni.

Hrkanje predstavlja veliki problem jer mnogi zbog njega ne mogu da spavaju, što u krajnjem slučaju može da se odrazi i na posao koji obavljaju, ističe Tanigava.

Radnici zvanično imaju tri obroka dnevno, ali bez svežeg mesa i povrća. Nezvanično, svedoci govore da se ponekad doručak i ručak jedno, dvadeestak krekera i litar i po vode. Jedu hranu pripremljenu u mikrotalasnim pećnicama. Rade po četiri dana, pa onda imaju dva slobodna, ali mnogi od njih smatraju da nije u redu da odsustvuju ni tih dana pa ostaju s kolegama.

Radnici u havarisanoj nuklearki, uglavnom sredovečni ljudi, su izloženi mentalnom stresu zbog straha od izloženosti radijaciji, kao i zbog brige za porodice, koje se često protive njihovoj misiji. Mnogi od njih su čak izgubili dom ili porodicu u cunamiju koji je usledio posle zemljotresa.

Tanigava ističe da su možda ovakvi uslovi života radnika u havarisanoj nuklearki mogli da se tolerišu kad je kriza izbila, ali da za njih nema opravdanja sada, "kada je situacija postala hronična". Pomenuti stručnjak naglašava da bi s približavanjem letnjih vrućina zdravstveni rizici mogli da se umnože.

U tokijskoj kompaniji za električnu energiju (TEPCO), koja rukovodi nuklearkom Daiiči, ističu da je već rađeno na tome da se poboljšaju radni uslovi radnika na sanaciji i da su spremni da ih i dalje unapređuju, pri čemu će uzeti u obzir i mišljenje Takešija Tanigave.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image