• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Iz Gvantanama među libijske pobunjenike

Vikiliks je objavio dokumente koji pokazuju da su mnogi bivši zatvorenici iz Gvantanama završili kao aktivni pripadnici Al Kaide.

Više od pet godina je Abu Sufijan Hamuda bin Kumu, sada istaknuta ličnost među libijskim pobunjenicima, bio zatočenik u Gvantanamu, kao verovatni član Al Kaide, piše Njujork tajms, pozivajući se na detalje iz tajnih dokumenata koje je dobio od veb-sajta VikiLiks.

Prema tim dokumentima, koji se odnose na zatočenike te američke baze na Kubi, Amerikanci su 2005. godine procenili da bi oslobađanje Kumua predstavljalo rizik srednjeg do visokog niva, a on bi verovatno predstavljao pretnju po SAD, njene interese i saveznike.

Danas, međutim, Kumu (51) predstavlja istaknutu ličnost među libijskim pobunjenicima koji se bore protiv Moamera Gadafija, i navodno je vođa grupe boraca poznate kao brigada Darnah, nazvane po njegovom rodnom mestu, zapuštenoj luci na severoistoku Libije.

Bivši američki neprijatelj i zatočenik, sada im je neka vrsta saveznika, što je značajan preokret, do koga je došlo više zbog promena u politici SAD, nego zato što se promenio Kumu.

On je 1980-ih bio vozač tenka u libijskoj vojsci, kada je američka CIA trošila milijarde dolara na islamske militante koji su se borili da bi oterali sovjetske trupe iz Avganistana.

Kumu je otišao u Avganistan početkom 1990-ih godina, u vreme kada su se Osama bin Laden i drugi bivši mudžahedini već okretali protiv svog bivšeg dobročinitelja, SAD.

On je uhvaćen u Pakistanu posle napada 11. septembra 2001. godine, optužen da je bio član militantne Libijske islamske borbene grupe, i poslat u Gvantanamo - delom na osnovu informacija koje je Amerikancima dala Gadafijeva obaveštajna služba.

"Libijska vlada smatra da je zatočenik (Kumu) opasan čovek kome nije teško da počini teroristički čin. Poznat je kao ekstremista koji komanduje avganistanskim Arapima", navodi se u klasifikovanom dokumentu, koji očigledno citira podatke libijske službe.

Prema podacima iz Gvantanama, Kumu je patio od nespecifičnog poremećaja ličnosti, a, ponovo prema izvorima Gadafijeve vlade, tvrdi se da je u prošlosti bio zavisnik od droge i diler, kao i optužbe za ubistvo i oružani napad.

On je, navodno, 1993. pobegao iz libijskog zatvora u Egipat, a zatim u Avganistan, gde je obučavan u kampu Osame bin Ladena.

Kumu je u Gvantanamu sve to poricao i tvrdio da ga je strah da se vrati u Libiju i tražio da ga izruče nekoj drugoj zemlji. Bez obzira na to, Amerikanci su ga ipak 2007. izručili Libiji, gde je sledeće godine pušten na slobodu, u okviru amnestije za militante.

Gadafi je za ovogodišnji ustanak u Libiji krivio Al Kaidu i u tom kontekstu pominjao Kumua. Američki zvaničnici su nervozno primetili prisustvo barem nekoliko bivših militanata u redovima pobunjenika.

Na zidovima kuća u Darnahu su uobičajeni anti-Gadafiijevski i pro-zapadni slogani, ali uz značajan dodatak: Ne Al Kaidi i Ne ekstremizmu, što nije bez razloga, primećuje Njujork tajms.

Darnah ima dugu istoriju islamističkog militantizma. Aktivisti iz tog gradića su osnovali Libijsku islamsku borbenu grupu, koja se kasnije proglasila ogrankom Al Kaide.

Pored toga, Darnah bije glas da je najproduktivniji regrutni centar bombaša samoubica. Analiza oko 600 samoubilaških napada u Iraku otkrila je da je od 440 počinilaca, koji su prilikom vrbovanja naveli mesto porekla, njih 52 došlo iz Darnaha. Saudijska prestonica Rijad, sa 40 puta više stanovnika, nalazi se na drugom mestu, jer je odatle stigao svega 51 bombaš samoubica.

Pored Kumua, lokalno stanovništvo kaže da brigade Darnah vodi još Abdul Hakim al Hasadi, još jedan Libijac koji je bio u Avganistanu tokom talibanske vlasti, kada je Al Kaida tamo imala svoj kamp.

Njujork tajms piše da se Kumu nije pojavio na obećani intervju u Darnahu, ali da je došao Hasadi, koji tvrdi da oni nemaju veze sa Al Kaidom i da samo žele da uklone Gadafija.

Za sada, zapadni posmatrači u Bengaziju, privremenoj prestonici pobunjenika, izgledaju spremni da prihvate ta uveravanja, piše njujorški dnevnik i citira jednog poznavaoca prilika:

"Više smo zabrinuti za infiltraciju Al Kaide iz inostranstva, nego za domaću. Većina njih ima lokalnu agendu, tako da ne predstavljaju toliku pretnju za Zapad".

Prema pisanju "Los Anđeles tajmsa", njih dvojica nisu jedini koji su se vratili u redove Al Kaide.

Najproblematičniji su zatvorenici iz Jemena i Saudijske Arabije.

Jedan od oslobođenih zatvorenika je Said Šihri, koji je bio zarobljen u Pakistanu krajem 2001. godine i bio je jedan od prvih osumnjičenih terorista smeštenih u Gvantanamu.

Oslobođen je šest godina kasnije nakon što je ubedio američke zvaničnike da će otići kući u Saudijsku Arabiju i raditi u porodičnoj prodavnici nameštaja.

Međutim, kasnije se ispostavilo da je drugi čovek "Al kaide na Arapskom poluostrvu", organizacije čije je sedište u Jemenu i koju vlada SAD smatra za jednu od najopasnijih na svetu.

U dokumentima se navodi da su komisije iz Gvantanama, takođe oslobodile još najmanje šest ostalih zatvorenika koji su se kasnije pridružili militantnoj organizaciji iz Jemena.

Jedan od bivših zatvorenika sada je radikalni sveštenik, dok drugi piše propagandni materijal na engleskom jeziku u kojem poziva na napade na SAD.

U poverljivim dokumentima, koje je objavio "Vikiliks", ističe se da američki zvaničnici u nekoliko navrata vraćali zatvorenike u njihove matične zemlje uz nadu da će biti smešteni u zatvor ili da će se uklopiti u društvo.

Međutim, zbog trenutnih nemira i političke krize u Jemenu američke obaveštajne službe izrazile su zabrinutost da bi nekadašnji zatvorenici Gvantanama mogli da iskoriste situaciju i pokrenu napade na SAD i druge mete.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image