• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vojnici mogu u sindikat, ali ne i u štrajk

Vojska Srbije, sada već potpuno profesionalna, nema sindikat ni posle tri godine od donošenja zakona koji je dopustio "radničko" organizovanje njenih pripadnika, pišu Novosti.

Donošenjem uredbe koju je prošle nedelje usvojila Vlada Srbije uklonjena je i poslednja prepreka kojom je omogućeno oficirima, podoficirima i vojnicima da se udružuju, ali bez prava na štrajk, pišu Novosti.

S obzirom na to da je pod takvim odredbama udruženim radnicima zabranjena krajnja, a pokazuje praksa u Srbiji i jedina moguća, mera zaštite svojih prava, nije čudo što je interesovanje u vojsci za sidikat slabo.

Prema aktu Vlade, ulogu poslodavca dobile su komande, jedinice i ustanove Vojske Srbije, koje su pod „kapom“ Ministarstva odbrane. One su dužne da obezbede sve uslove za rad sindikalnih organizacija.

Prema Vladinoj uredbi, Ministarstvo odbrane će obezbediti prostorije za sindikalni rad, plaćena odusustva predstavnicima zaposlenih u sindikatu, obračun i naplatu članarine, kao i sve potrebne informacije i podatke, ukoliko nisu poverljive.

Sindikalci pod opasačem, sa druge strane, ne smeju da diraju u organizaciju vojske, njenu upotrebu, popunu, mobilizaciju, opremljenost, komandovanje, učešće u međunarodnim operacijama...

Sindikat je potpuna novina u našem sistemu odbrane, jer je u Vojsci Jugoslavije i JNA bio - zabranjen. Slične organizacije, međutim, postoje u gotovo svim armijama razvijenih zemalja, pišu Novosti.

Od nedavno sastavni su deo i vojski država iz okruženja - Hrvatske, Crne Gore i Slovenije. Njihov glavni zadatak je briga o aktivnim i penzionisanim vojnim licima (što je sporno jer se radi o licima koja ne mogu biti članovi sindikata), njihovom statusu, pomoć ugroženim članovima, organizacija godišnjih odmora...

Na sindikalne ideje u VS uglavnom se gleda - ravnodušno. Mnogima su nespojive sa hijerarhijom i sistemom rada vojske. Većina pitanja, koja u civilnim preduzećima razmatra sindikat, u vojsci su kruto regulisana Pravilom službe i drugim pravilnicima.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image