• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stanovnici Srbije protiv nuklearki

Ogromna većina građana Srbije, odnosno 75 odsto, protivi se korišćenju nuklearne energije za proizvodnju struje.

Istovremeno, 46 odsto smatra da ta postrojenja nisu adekvatno obezbeđena od potencijalnih katastrofa, pokazuje istraživanje koje je danas objavila agencija "Medium Galup".

Svetska javnost je podeljena po pitanju korišćenja ove vrste energije - istraživanje pokazuje da pristalice prednjače nad onima koji su protiv, 49 prema 43 odsto, a najbrojnije su u Kini 70 i Južnoj Koreji 69 odsto.

Međunarodna studija urađena je u martu i aprilu ove godine, a obuhvatila je 34.000 ljudi iz 47 zemalja, dok je u Srbiji ispitivanje sprovedeno na uzorku od 1.125 građana, navodi se u saopštenju.

Japanska javnost je snažno podeljena - uprkos zemljotresu i cumaniju koji su zadesili tu zemlji i havariji u nuklearnoj elektrani Fukušima, ovaj vid energije je vrlo važan, pa je protivnici korišćenja nuklearne energije malo prednjače u odnosu na one koji su za upotrebu.

U odnosu na Japance, korišćenju nuklearne energije se protivi 90 odsto Austrijanaca, 89 odsto Grka i 74 odsto Italijana.

Istraživanjem "Medium Galupa" je obuhvaćeno 19 od 31 zemlje sa nuklearnim postrojenjima za proizvodnju električne energije, a među njima Rumunija, Japan, Kanada i Holandija.

U njima, nakon događaja u Japanu, preovlađuje negativan odnos prema upotrebi nuklearne energije, dok je u ostalim zemljama iz ove grupe i dalje jača podrška upotrebi nuklearne energije.

Na pitanje o bezbednosti nuklearnih postrojenja, 41 odsto ispitanika u svetu se oseća bezbrižnim.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image