• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bramerc radno u Beogradu

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc u dvodnevnoj poseti Beogradu, pred podnošenje izveštaja Savetu bezbednosti UN u junu, sa srpskim zvaničnicima razmatra saradnju Srbije sa Tribunalom.

Bramerc se prvo sastao sa srpskim tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem i članovima Akcionog tima za lociranje i hapšenje haških begunaca Ratka Mladića i Gorana Hadžića, a nakon toga sa predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasimom Ljajićem.

Glavnog Haškog tužioca će sutra primiti predsednik Srbije Boris Tadić, a razgovaraće i sa zamenikom premijera i ministrom policije Ivicom Dačićem.

Bramerc je bio zadovoljan današnjim razgovorom sa predstavnicima srpskog Tužilaštva za ratne zločine i posebno je naglasio značaj regionalne saradnje u potrazi za haškim beguncima, izjavio je večeras portparol tužilaštva Bruno Vekarić.

Prema njegovim rečima, Bramerc se u razgovoru sa tužiocem Vladimirom Vukčecićem posebno osvrnuo na sporazum sa BiH o međusobnom izručenju državljana optuženih za organizovani kriminal i ratne zločine.

"Danas je stigla saglasnost našeg Ministarstva pravde, pre dva dana stigla je saglasnost iz Bosne, tako da su se stvorili svi uslovi da se potpiše taj sporazum sa Bosnom, koji će biti veoma značajan za regionalnu saradnju", kazao je Vekarić.

Vekarić je naveo da je današnji susret sa Bramercom bio uobičajeni radni sastanak.

Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju Haškim tribunalom Rasim Ljajić i glavni tužilac tog suda Serž Bramerc konstatovali su da se saradnja Srbije i Tribunala odvija profesionalno i bez poteškoća, saopšteno je iz Nacionalnog saveta.

Bramerc je, kako se navodi, rekao da u saradnji Srbije s Tribunalom i dalje ostaje otvoreno pitanje lociranje i predaja preostale dvojice begunaca (Ratka Mladića i Gorana Hadžića), što će biti istaknuto i u njegovom predstojećem redovnom izveštaju Savetu bezbednosti UN.

U saopštenju se navodi da dobra saradnja Srbije i Haškog suda obuhvata dostavljanje dokumentacije, pristup arhivama državnih organa i svedocima, kao i svim drugim tehničkim aspektima saradnje za koje je nadležan Nacionalni savet.

Tokom sastanka je istaknuto da nema nijednog zahteva Tužilaštva Haškog tribunala na koji nije odgovoreno u predviđenom roku, a obe strane su izrazile uverenje da će se ovakav trend nastaviti i u budućnosti.

Bramerc je u intervjuu Tanjugu, uoči posete Beogradu, rekao da će sagovornicima u glavnom gradu Srbije preneti stav "da se moglo i da se može učiniti više po pitanju saradnje sa Sudom".

On je istakao da hapšenje Mladića i Gorana HADŽIĆA nema alternativu, da preporuke koje je dao u februaru još nisu ispunjene, a da će izveštaj o saradnji Srbije sa Tribunalom konačno biti uobličen posle razgovora sa srpskim vlastima.

Glavni haški tužilac je naglasio da će tokom posete Beogradu, kao i ranije, istaći da je uslovljavanje "veoma koristan instrument".

Na pitanje šta predstavlja glavnu prepreku koja onemogućava hapšenje preostalih begunaca, Bramerc je odgovorio da je to veoma "teško i kompleksno pitanje", da je svestan da to nije lak zadatak, ističući, međutim, da su u prošlosti neke prilike propuštene.

Vukčević je uoči Bramercove posete izjavio da su do 2007. godine u više navrata vođeni pregovori sa porodicama Mladića i Hadžića o njihovoj predaji i da je spreman i sada da pregovara o tome.

"I ja sam spreman da pregovaram sa porodicama njih dvojice, da bismo završili ovu temu i sprečili dodatne pritiske na Srbiju zato što su njih dvojica u bekstvu. I danas ih pozivam da se dobrovoljno predaju i pokažu realan patriotizam, i spreče da njihove porodice i prijatelji budu u neprijatnoj situaciji", rekao je Vukčević za list "Danas" od ponedeljka.

U protivnom, naveo je on, svima koji su povezani sa njima zaplenićemo imovinu u skladu sa zakonima koje je Srbija donela, posebno Zakonom o oduzimanju imovine.

"Svaku novu informaciju (o Mladiću i Hadžiću) momentalno proveravamo i nadamo se da će nas upravo ona dovesti do njih dvojice", rekao je Vukčević, dodajući da veruje da su u Srbiji presečeni svi izvori finansiranja za njihovo skrivanje.

Šef vladine kancelarija za saradnju sa Haškim tribunalom Dušan Ignjatović izjavio je da Beograd "ozbiljno traga" za haškim beguncima i da je glavni tužilac Serž Bramerc upoznat o svim detaljima te potrage.

Ignjatović je kazao i da ne veruje da će Bramercov junski izveštaj o saradnji Srbije biti bitno drugačiji od prethodnog.



"To što su Ratko Mladić i Goran Hadžić i dalje nedostupni jeste ozbiljan problem, koji ne bih minimalizovao, ali potrage za njima su ozbiljne i Bramerc je upoznat sa svim što se preduzima na tom planu", rekao je Ignjatović Tanjugu.

Pred posetu haškog tužioca Beogradu, Ignjatović je ukazao da je, međutim, "pogrešno čitav proces saradnje izjednačavati sa pitanjem Ratka Mladića, jer je to banalizovanje veoma složenog i obimnog procesa ukupne saradnje u kome je Srbija postigla ozbiljne rezultate".

On je podsetio da je Srbija do sada u Hag poslala 43 okrivljena.

On je dodao da uvek treba imati u vidu da se saradnja sa Hagom i suđenja za ratne zločine pred sudom u Beogradu ne sprovode ni zbog Bramerca, ni zbog međunarodne zajednice, ni zbog Evropske unije, već je to "put da se suočimo sa onim što nam se svima dogodilo, da odamo počast žrtvama - da nam se sve to nikada više ne bi dogodilo".

"Na taj način, između ostalog, i Evropskoj uniji pokazujemo da delimo njene vrednosti i siguran sam da će EU to razumeti", kazao je Ignjatović.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image