• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Slučaj Milijane Baletić

Novinarka Milijana Baletić opet je u centru pažnje. Njena najnovija emisija na Radio-televiziji Vojvodine izazvala je burne reakcije u novinarskim udruženjima i nevladinom sektoru i opet pokrenula priču o sudskim procesima protiv ratnih huškača.

Milijana Baletić je dobila otkaz na bivšoj Televiziji Novi Sad 2003. godine, nakon čega se žalila sudu i sud je doneo odluku da ona bude vraćena na posao.

Ona je potom, kako podseća "Dojče vele" uspela da naplati i veliku odštetu na ime povrede svojih prava, a ove godine tužila je urednike na RTV za mobing, jer su odbijali da joj dozvole da se pojavljuje na ekranima.

Baletićka je bila jedna od perjanica Miloševićevog režima, a "istakla" se svojim javljanjima s dubrovačkog ratišta 1991.



Inicijativa nevladinih organizacija Građanska Vojvodina je u saopštenju izrazila zaprepašćenje što je RTV emitovala "dokumentarnu emisiju" koju je kao urednik i scenarista potpisala "doajen ratnohuškačkog novinarstva i promoter govora mržnje" Milijana Baletić.

Tim činom se RTV, koja se finansira od novca građana Vojvodine, ne samo narugala multietničkoj Vojvodini, novinarskoj profesiji i elementarnim moralnim nazorima, već i pljunula na žrtve genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti krvavih ratova iz devedesetih godina, navodi se u saopštenju.

Proterstovala su i novinarska udruženja pa su Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) ocenili skandaloznim pojavljivanje Baletić u ulozi autorke i scenaristkinje emisije na Radioteleviziji Vojvodine.

Novinarska udruženja su navela da je autorka emisije "Portret Nikole Kusovca - glancanje mitova", emitovane prošle nedelje na RTV, "jedan od simbola ratnohuškačkog novinarstva 1990-ih godina, govora mržnje, promovisanja nacionalističke ideologije i nepoštovanja osnovnih etičkih standarda".

Predsednik NUNS Vukašin Obradović podsetio je da je to udruženje 2009. godine podnelo Tužilaštvu za ratne zločine krivičnu prijavu protiv odgovornih osoba i novinara RTV Beograd, RTV Novi Sad, dnevnih listova "Politika", "Večernje novosti" i drugih koji su svojim uticajem i značenjem, kao državna medijska preduzeća, sprovodili ratnohuškačku propagandu 1990-tih godina.

"Mi smatramo da su oni suodgovorni za ratna dešavanja na prostoru bivše Jugoslavije koja su dovela do ogromnih materijalnih gubitaka i ljudskih žrtava i najstrašnijih ratnih zločina. Ratno izveštavanje Milijana Baletić, sasvim sigurno, potpada u delokrug ove krivične prijave", naveo je Obradović.

Predsenik NDNV Dinko Gruhonjić zapitao je da li je pojavljivanje Milijane Baletić u ulozi autorke i scenaristkinje RTV "poruka da ratni huškači neće odgovarati za svoje delovanje već će, naprotiv, za to biti nagrađeni".

NUNS i NDNV pozvali su Tužilaštvo za ratne zločine da zbog ovakvih primera ubrza rad na prijavi koju je NUNS podneo protiv državnih medija i da izvesti javnost o saznanjima do kojih je došlo.

U Tužilaštu za ratne zločine "Blicu" je rečeno da oni veoma ozbiljno rade na krivičnoj prijavi NUNS-a protiv N. N. novinara zbog ratnohuškačke propagande, a jedan od pomenutih novinara je i Milijana Baletić.



NUNS je sredinom 2009. godine podneo prijavu protiv N. N. novinara zbog podsticanja na genocid i ratne zločine od 1991. do 1999. Uz prijavu, tužilaštvu je dostavljeno i nekoliko priloga u kojima se navode imena desetak novinara elektronskih i štampanih medija sa citatima iz njihovih tekstova ili nastupa na televiziji.

U Tužilaštvu za ratne zločine nemaju precizan odgovor na pitanje kada bi mogli da se očekuju rezultati istrage.

"Ozbiljno se pripremamo da rezultate do kojih smo već došli i one do kojih ćemo eventualno doći, podelimo sa javnošću", navode u tužilaštvu.

U ovoj instituciji ne smatraju da predugo rade na krivičnoj prijavi, već ističu da se predugo niko nije setio da nešto uradi po tom pitanju.

"Reč je o ozbiljnoj negativnoj propagandi, koju naši zakoni sankcionišu. Od tih priloga i tekstova prošlo je više od dvadeset godina", poručuju iz Tužilaštva.

Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović smatra da bi, iako pojedine redakcije odbijaju da dostave materijal koji bi pomogao u prikupljanju dokaza, cela procedura mogla da bude brža.

Obradović kaže da novinari pomenuti u prilozima uz prijavu nisu jedini na koje se ona odnosi i da je na tužilaštvu da utvrdi konkretnu odgovornost medija i novinara.

Emisija Milijane Baletić, prema njegovim rečima, drastična je posledica odustajanja od lustracije. Još je gore, dodaje, jer je reč o javnom servisu i o novinaru koji je primer ratnohuščaškog novinarstva.

Obradović ističe da je njeno pojavljivanje šamar profesiji i svima koji su se novinarstvom bavili časno u vreme Miloševića.

"Svaki dan smo u arhivama medijskih kuća, pregledamo detaljno i vrlo pažljivo zaista obiman materijal, elektronske i štampane medije, stigli smo do 1992. godine", navode u Tužilaštvu za "Blic".

(MONDO)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ivana

e ajd sad recite da je zbog Milijane i započeo građanski rat...o, Srbijo međ šljivama...

Ruza

@Ivana Jadna Milijana sta ti dozivi govorec istinu u vrijeme rata...gdje je zastita boraca sa kojima je bila na prvoj liniji.ZNACI,istina je zabranjena.

special image