• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dodik spušta "referendumsku loptu"?

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da su počeli kontakti s Briselom i da su vlasti RS pristale da, kao znak dobre volje, odlože referendum. Incko kaže da je Dejton ugrožen više nego ikad.

"U procesu smo intenzivnih razgovora sa određenim evropskim strukturama na koji način naći izlaz", kazao je Dodik i naveo su se u RS pažljivo pripremali kako im iz Evrope ne bi bilo poručeno da u nečemu nisu u pravu.

Dodik je, u intervjuu današnjem "Blicu", kazao da je cilj RS da se dođe do izmene zakona, što je i predmet najavljenog referenduma.

"Ako u razgovoru sa Evropom obezbedimo da jakom izjavom važan čovek EU kaže da su zahtevi koje smo izneli opravdani i tačni, i referendum gubi smisao, jer je njegov cilj da dođemo do rešenja. Kako god se ponašala Evropa pa i Amerika, oni će morati da daju trazene odgovore na ova pitanja jer je realnost u BiH nespojiva s pravnim sistemom i u Evropi i u Americi", kazao je Dodik.

Na pitanje ako se razgovori sa EU ne završe povoljno šta je sledeće, Dodik kaže da su varijante jasne - referendum.

"Za nas je dovoljno da Evropa da garancije da će to biti njihova agenda u BiH. To će nam omogućiti da odemo u parlament BiH i postavimo to kao amandmane", rekao je on.

Ako pak Incko poništi odluku o referendumu, Dodik kaže da će to dovesti RS "u poziciju da preispitamo svoje ponasanje i vezano za formiranje vlasti naše učesće na mnogim drugim mestima".

"Onda će svaki dalji korak u BiH biti uslovljen našim zahtevima za referendum, a postavićemo i druga pitanja", rekao je Dodik, i naveo da će, ako ga Incko smeni, zatražiti mišljenje naroda, koji ga je birao.

Incko, s druge strane smatra da je Bosna i Hercegovina suočena s najozbiljnijim pretnjama Dejtonskom mirovnom sporazumu od kada je potpisan 1995. godine, i da odluka o referednumu u RS predstavlja pretnju temeljima na kojima počiva mir u BiH.

Incko je, tokom razgovora sa zamenikom državnog sekretara SAD-a Džejmsom Stanbergom u Vašingtonu, rekao da su u proteklim godinama, suverenitet, teritorijalni integritet i funkcionalnost BiH stalno bili predmet sve većeg osporavanja, saopšteno je iz Kancelarije visokog predstavnika.

"Sada, sedam meseci nakon izbora, još nema izgleda za formiranje nove vlade na državnom nivou, a proces evroatlantskih integracija je zaustavljen. Prošlog meseca, Narodna skupština RS donela je odluku o održvanju referenduma usmerenog protiv državnih pravosudnih institucija i ovlaštenja visokog predstavnika koja je dobio od UN-a. Ovaj potez predstavlja pritnju samim temeljima na kojima počiva mir u BiH u proteklih 15 godina", rekao je Incko.

On smatra da odgovor međunarodne zajednice na ove aktivnosti mora biti odlučan i jedinstven, navodeći da je Ustav BiH, koji je takođe i Aneks 4 Mirovnog sporazuma, ne dozvoljava nijednom od entiteta da odbacuju nadležnost državne institucije.

"Političari u RS to znaju i trebaju znati da je podrivanje Mirovnog sporazuma opasna politička avantura, koja može imati nepredvidive posledice", rekao je Incko.

Naš zajednički odgovor, kaže Incko, na ovo biće, takođe i rano testiranje Službe za spoljne poslove Evropske unije.

"Na trenutni razvoj situacije ne treba gledati kao na kratkoročnu krizu, nego kao na kulminaciju nesretnih događaja u nekoliko poslednjih godina, što ukazuje na potrebu kontinuiranog međunarodnog prisustva u BiH", naveo je incko.

Incko ističe da BiH još nije postigla političku stabilnost koja joj je potrebna da dalje nastavi samostalno.

"Potreba za međunarodnim prisustvom sa izvršnim ovlaštenjima, poput onih koje imaju Ured visokog predstavnika i EUFOR je evidentna. Međunarodna zajednica treba da sačuva dovoljno instrumenata da spreči pokušaje poništavanja ranijih postignuća u izgradnji države i stvaranja nestabilnosti, što bi moglo imati negativne posledice za celi region", naglasio je Incko.

On je zahvalio zameniku državnog sekretara Stajnbergu za snažan i konstruktivan angažman SAD u BiH, uključujući i njihovu suštinsku ulogu u Savetu za primenu mira, navodi se u saopštenju iz Kancelarije visokog predstavnika u BiH.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image