• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sud: Mladić može u Hag!

Odeljenje za ratne zločine donelo je odluku da su ispunjeni uslovi za izručenje Ratka Mladića Haškom tribunalu. Porodica traži da Mladića pregledaju ruski lekari. Vekarić kaže da je general danas mnogo bolje.

Istražni sudija Odeljenja za ratne zločine doneo je danas rešenje kojim je konstatovao da su ispunjene pretpostavke za izručenje Ratka Mladića Haškom tribunalu, izjavila je portparol Specijalnog suda Maja Kovačević Tomić.

Najtraženiji haški optuženik, koji je juče uhapšen, biće zadržan u pritvorskoj jedinici Okružnog zatvora koja se nalazi u zgradi Specijalnog suda, dok se ne steknu uslovi da bude isporučen sudu u Holandiji.

Pretpostavke za izručenje su ispunjene pošto je sud utvrdio Mladićev identitet, da je protiv njega potvrđena optužnica u skladu sa Statutom Haškog tribunala, da se on tereti za delo koje je kažnjivo i po domaćem zakonu, kao i da se radi o krivičnom delu iz nadležnosti Haškog tribunala.

Mladić i njegov branilac imaju pravo da na rešenje ulože žalbu krivičnom vanpretresnom veću suda u roku od tri dana pošto im bude uručeno u pisanoj formi.

Veće je dužno da odluku po žalbi donese u roku od tri dana od dana prijema žalbenih spisa, precizirano je u Zakonu.

Žalba može biti poslata poštom, ali ona ne odlaže izvršenje rešenja, navodi se u Zakonu o saradnji s Haškim tribunalom.

Pravosnažno izvršno rešenje kojim je utvrđeno da su ispunjene pretpostavke za predaju okrivljenog Haškom tribunalu potpisuje ministar pravde Republike Srbije.

Mladićev advokat Miloš Šaljić je novinarima ispred Specijalnog suda rekao da će se u ponedeljak žaliti na tu odluku.

"Pismeno ćemo tražiti da Mladić bude prebačen na Vojno-medicinsku akademiju u ponedeljak, kada će i sudsko veće odlučivati o tom našem zahtevu", kazao je advokat po završetku Mladićevog saslušanja.

On je naveo da je njegov branjenik odbio da govori u prilog svoje odbrane, odnosno da se brani od optužbi Haškog tribunala, kao i to da njegov klijent nije u stanju da prati suđenje.

"Sudija nam je rekao da su lekari utvrdili da je sposoban da prati suđenje, ali ja mislim da nije. On priča nepovezano i tražićemo nezavisno lekarsko mišljenje", kazao je Šaljić.

Šaljić je kazao i da je Mladić potvrdio da je između 10 i 15 dana bio na mestu na kom je uhapšen ali i da nije hteo da iznosi podatke o tome gde se krio sve vreme.

Zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je da je na današnjem saslušanju Ratko Mladić rekao da ga optužnica Haškog tribunala uopšte ne zanima kao i da je danas "mnogo bolje izgledao" nego na juče prekinutom saslušanju.

"Pitao je za svoju penziju i tražio da mu se vrati, a tražio je televizor i knjige", istakao je on navodeći da je reč o knjigama ruskih pisaca Nikolaja Gogolja i Lava Tolstoja.


Vekarić nije želeo da govori o tvrdnjama odbrane i porodice Mladića o tome da zdravstvena nega koju dobija bivši vojni lider bosanskih Srba nije adekvatna, ističući jedino da je on pod stalnim lekarskim nadorom.

On je rekao i da je danas održan sastanak Akcionog tima na kom je konstatovano da je uhapsen Ratko Mladić i da se nastavljaju aktivnosti u vezi sa potragom za jedinim preostalim haškim beguncem Goranom Hadzićem.

Mladiću je, kako je Vekarić dodao, uručeno rešenje o pritvoru na koje ima rok od tri dana za žalbu.
"Ističem da se poštuju sava ljudska prava u ovom slučaju. Tužilaštvo želi da zakonsku proceduru oko ekstradicije ispuni do kraja", naglasio je zamenik tužioca za ratne zločine.

Mladića su danas posetili supruga Bosiljka i sin Darko i to je bio njihov prvi susret posle 10 godina.

Sin i supruga haškog optuženika Ratka Mladića, takođe, su izjavili da će tražiti da on bude prebačen u bolnicu jer je, kako tvrde, u jako lošem zdravstvenom stanju.

Razgovor Mladića sa Bosiljkom i Darkom trajao je dva i po sata.

Darko Mladić je novinarima po izlasku iz zgrade Specijalnog suda rekao da su on i njegova majka jako potreseni zbog stanja u kom su zatekli Ratka Mladića.

On je naveo da će porodica tražiti nezavisnu lekarsku komisiju i da su predložili dva lekara iz Rusije, kardiologa i neurologa koji su, kako je dodao sin haškog optuženika, na putu ka Beogradu.

Ratko Mladić je, kako je naveo njegov sin, dobio "neku vrstu pregleda" i ima medicinski nadzor, rađen je EKG i snimljen mozak, a lekari su konstatovali i posledice od moždanog udara.

"Prepoznao nas je, ali otežano priča, desna ruka mu je poluoduzeta, ne može da se služi prstima na toj ruci i nema osećaj u desnoj strani tela", precizirao je Darko Mladić.

Porodica nije želela da govori o postupku ekstradiciji koji je u toku navodeći da ne traže nikakvo odlaganje i da se ne bave suđenjem već samo njegovim zdravstvenim stanjem.



Kako je Bruno Vekarić ranije izjavio Mladić je tokom noći koju je proveo u pritvorskoj jedinici Specijalnog suda sve vreme bio pod nadrzorom lekara.

On je kazao da bi Mladić trebalo da bude prebačen u Haški tribunal najkasnije za sedam dana i da je važno da se postupak ekstradicije sprovede na adekvatan način, u skladu sa zakonima.

"Važno je da je njegov identitet utvrđen. Sve zavisi od njegove odbrane da li će podnositi žalbe, ali maksimalan rok je sedam dana", rekao je Vekarić upitan o prebacivanju Mladića u Hag.

Prema rečima Vekarića, Mladić posle hapšenja i u pritvoru nije postavljao posebne uslove, on je pod nadzorom lekara, a istražni sudija se trudio da izađe i njemu i njegovoj porodici u susret.

"Postoji jasna želja istražnog sudije da poštuje njegova ljudska prava, a sinoćno saslušanje je prekinuto jer je (Mladić) trebalo da u određenom momentu popije lek", rekao je Vekarić koji nije potvrdio da je Ratko Mladić u teškom psihofizičkom stanju.

Govoreći o ponašanju Ratka Mladića, Vekarić je rekao da je "to čovek koji zastupa svoje stavove i generalna opredeljenja prema Haškom tribunalu".

"Mladić ne liči na osobu sa fotografija koje pamtimo iz devedesetih godina, ali je, i pored lošeg fizičkog stanja, vrlo komunikativan", kazao je on.

Iz predostrožnosti su preduzete posebne mere da se spreči u eventualnom pokušaju samoubistva.

Sa sobom nije mogao da nosi naočare i lekove je uzimao pod kontrolom.

Kada je primetio ove mere Mladić je rekao: “Šta je plašite se da ću da se ubijem, neće Mladić na Mladića”.

"Povremeno je bio drzak, pa je tako sam birao stolicu na kojoj će da sedi tokom saslušanja i nosio je kačket svo vreme", kaže izvor “Blica” koji je upoznat sa jučerašnjim tokom saslušanja.

Ratko Mladić doveden je u pritvor Specijalnog suda u Beogradu juče oko 16.00 sati.

(agencije/MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image