• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šaljić poslao žalbu, Hag čeka Mladića

Advokat Ratka Mladića, Miloš Šaljić izjavio je da je danas oko 17.30 poštom poslao žalbu na rešenje o ispunjenosti uslova za izručenje Mladića Haškom tribunalu. U Hagu Mladića, kažu, očekuju "već sutra" a iz Vlade kažu da je proceduralni rok najmanje četiri dana..

Šaljić je agenciji Beta rekao da je u žalbi naveo da se Mladiću ne može suditi zbog bolesti, kao i da iz tog razloga ne trebalo ni da bude izručen Haškom tribunalu.

"Bolesnom čoveku se ne može suditi", rekao je on i ponovio da je Mladićevo zdravstveno stanje veoma loše.

Šaljić je naveo i da je žalbu poslao "preporučeno" i da očekuje da je sud sutra razmatra.

Kada žalba stigne u sud, što bi najranije moglo da se dogodi sutra, o njoj će odlučivati tročlano krivično vanpretresno veće suda, koje u roku od tri dana treba da donese odluku.

Ukoliko sudsko veće odbije žalbu, rešenje o izručenju će postati pravosnažno i biće prosleđeno na potvrdu ministarki pravde, koja će dati konačnu reč o izručenju Mladića Tribunalu u Hagu.

Rešenje o ispunjenosti uslova za izručenje Mladića u petak je doneo istražni sudija Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu.

Mladić je uhapšen 26. maja, i od tada se nalazi u pritvorskoj jedinici Specijalnog suda u Beogradu dok se ne steknu uslovi za njegovu ekstradiciju Hagu.

Šaljić je nešto ranije danas rekao novinarima ispred Specijalnog suda da je realno da Mladić za nekoliko dana ode u Hag i to zavisi od toga koliko je državnim organima Srbije stalo da udovolje željama zapada da to bude što pre.

On je kazao da će sa Mladićem otići u Hag i da još nije odlučeno ko će biti članovi tima za odbranu.

"Mladić je nabrajao imena, ali o tome ne mogu ništa da kažem, jer prvo moraju da se konsultuju ljudi koje je pomenuo", rekao je Šaljić.

Advokat je rekao da je Mladićevo zdravstveno stanje neizmenjeno - "u prvom delu razgovara bio je prilično priseban, a što je poseta duže trajala ponovo se gubio" i ponavljao priču o poseti grobovima ćerke, majke i brata.

On je još jednom ponovio da ne veruje da će Mladić živ dočekati početak suđenja.

Šaljić je rekao da su Mladiću u posetu oko 15 sati došli supruga, sin, snaja i unuci.

Pošto je prisustvovao i susretu Mladića sa unucima, Mladićev advokat je preneo da je nekadašnji vojni lider bosanskih Srba "plakao" dok je grlio petogodišnjeg Stefana i desetogodišnju Anastasiju.

Prema njegovim rečima, deca su bila zbunjena s obzirom da Stefan nikada nije video dedu, dok je devojčica bila beba od nekoliko meseci kada je Mladić otišao u ilegalu, bežeći od Haškog tribunala.



Upitan da li je Tužilaštvo tražilo da svedoči o zločinim nad Srbima u BiH, Šaljić je rekao da je Tužilaštvo pominjalo takvu mogućnost, ali da je to veoma teško izvodljivo s obzirom na psihičko stanje Mladića.

"Mladić nije u mogućnosti da da izjavu koja bi mogla da bude od većeg značaja", rekao je Šaljić i dodao da se radilo o svedočenju vezanom za delovanje Nasera Orića.

Mladićev advokat nije obrazložio čime se rukovodio u odluci da žalbu uputi poštom, ali je na isti način postupio pre tri godine i branilac Radovana Karadžića, advokat Svetozar Vujačić, koji je tada najavio podnošenje žalbe poslednjeg dana roka, 25. jula 2008. u 19.55 sati iz pošte van Beograda.

Ta žalba nikada nije stigla u sud, koji je čekao od 25. do 29. jula, proveravajući čak poštanski sistem u Srbiji, posle čega je Karadžić u ranim jutarnjim satima 30. jula 2008. prebačen u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala.

Na taj način Karadžićeva odbrana, ne kršeći zakon, izdejstvovala mu je četiri dana dužeg boravka u Beogradu, odnosno Specijalnom sudu gde je imao priliku da se sreće sa porodicom koju nije video više od 12 godina.

Međutim, sud je taj koji će odlučiti koliko će dugo - ako se ova situacija ponovi - čekati na dostavljanje žalbe poštom.

Naime, zakonom nije propisan rok u kome se čeka dostavljanje žalbe, navela je u Karadžićevom slučaju tadašnji portparol Okružnog suda Ivana Ramić.

Ona je tada naglasila da je "razuman rok" u kom se čeka dostavljanje žalbe - stvar procene Suda, koji takvu procenu donosi pojedinačno u svakom konkretnom slučaju.

Pitanje je - koliko će sud odlučiti da čeka da žalba stigne preporučenom poštom.

Pre tri godine, u slučaju Karadžićeve žalbe, sud je čak tražio i izveštaje Preduzeća PTT Srbija.

Prema tadašnjim izjavama Ivane Ramić, PTT je obavestio sud da su "sve pošiljke u ranim jutarnjim časovima dostavljene dostavnim poštama i u toj pošti žalbe nije bilo".

Prema njegovim rečima, sa Mladićem niko nije razgovaro o jučerašnjem mitingu u organizaciji SRS i incidentima koji su se desili na ulicama Beograda.

Predstavnik Vlade Srbije za odnose s javnošću Slobodan Homen izjavio je danas da proces izručenja Ratka Mladića Haškom tribunalu za ratne zločine od danas može da traje najmanje dva dana, a najduže četiri.

Homen je za RTV B92 kazao da se, ako sud danas do 17 časova, kada ističe rok, ne dobije žalbu na rešenje o ispunjenosti uslova da Mladić bude izručen Hagu, onda čeka još 24 časa da bi se proverilo da li je žalba uopšte poslata.

"Formalno-pravno žalba utiče na ceo postupak. Slanje poštom je odugovlačenje. Krivično vanraspravno veće razmatra navode žalbe. Ne možemo da pretpostavimo šta će u njoj pisati. Verovatno će se žalba odnositi na psihofizičko stanje Mladića. Ceo postupak od danas može trajati minimalno dva, a maksimalno četiri dana", kazao je Homen.

On je dodao da razume postupke porodice i advokata Mladića, koji potenciraju njegovo loše zdravstveno stanje, i izneo pretpostavku da je međunarodni sud uspostavio najviše standarde u svom funkcionisanju.

"Procenu njegovog zdravstvenog stanja nije uradio jedan lekar, već konzilijum lekara. Sve ostalo je marketing. Ministarstvo pravde, koje potpisuje odluku o ekstradiciji, prihvata odluke suda", naveo je Homen, koji je i državni sekretar u ministarstvu pravde.

On je podsetio i da se haški begunci izručuju Tribunalu po Zakonu o saradnji s Haškim tribunalom.

Prema njegovim rečima, tri godine, koliko je na vlasti aktuelna koalicija, "pristojan su period" za hapšenje najtraženijeg haškog begunaca.

"Pitanje je gde se krio svih 15 godina, jer nas itekako interesuje zašto je država izgubila milijardu ili dve milijarde evra i usporila put ka EU", kazao je Homen.



Dok u Beogradu polako ističe rok za žalbu na odluku o izručenju, u Hagu ocenjuju da bi do izručenja najpoznatijeg haškog optuženika – posle više od 15 godina bekstva - moglo da dođe već danas ili sutra.

Po proceduri, Mladić bi – čim bude prebačen u Hag – trebalo da se pojavi pred sudijama, a u pritvoru u Sheveningenu u početku bi mogao da bude odvojen od ostalih optuženika.

Takođe, očekuje se da ga pregleda poseban lekarski tim i oceni da li je potrebno da dobije intenzivnu lekarsku negu i da li uopšte može da se pojavi pred sudijama.

Kako javlja specijalni izveštač Tanjuga iz Haga, ispred pritvorske jedinice u Sheveningenu, parkirana su reportažna kola velikih televizijskih kuća i postavljene ekipe koje čekaju ulazak kolone u kojoj će biti prebačen ratni komandant Vojske Republike Srpske.

I građani Haga znaju da u Tribunalu očekuju do skora najtraženijeg haškog optuženika, a taksista, doseljenih iz Surinama, iz prve ruke "svedoči" da celog vikenda stižu novinari najpoznatijih svetskih medija.

Rešenje o ispunjenosti uslova za izručenje Mladića u petak je doneo istražni sudija Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu.

Mladić je uhapšen 26. maja, i od tada se nalazi u pritvorskoj jedinici Specijalnog suda u Beogradu dok se ne steknu uslovi za njegovu ekstradiciju Hagu.

Advokat Šaljić je istražnom sudiji Specijalnog suda podneo zahtev za overu punomoćja kako bi porodica tog haškog optuženika mogla da podiže njegovu penziju, zamrznutu 2005. godine.

Šaljić je novinarima ispred Specijalnog suda u Beogradu, u čijem se pritvoru nalazi Mladić, rekao da će istražni sudija angažovatri službenika osnovnog suda koji će overiti te zahteve u ćeliji.

On je ranije izjavio da će Ratko Mladić ovlastiti svog sina Darka Mladića da podiže njegovu penziju.

Mladiću je penzija zamrznuta 2005. godine, a odluku o početku isplate donosi istražni sudija Odeljenja za ratne zločine.

Prema pisanju medija, Mladiću bi trebalo da bude isplaćeno 4,7 miliona dinara zaostale penzije, i potom 90.000 dinara mesečno.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image