• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NATO bombarduje Libiju još 90 dana

NATO je odlučio da produži operacije u Libiji za još 90 dana. Komisija UN utvrdila da su i libijski režim i pobunjenici činili ratne zločine.

NATO je, zajedno sa svojim partnerima, odlučio da produži operacije u Libiji za još 90 dana, saopštio je danas generalni sekretar Alijanse Anders Fog Rasmusen.

"Ova odluka šalje jasnu poruku Gadafijevom režimu - mi smo odlučni da nastavimo sa svojom operacijom zaštite naroda Libije", rekao je Rasmusen.

NATO je preuzeo komandu nad operacijom 31. marta, nakon teških pregovora među državama članicama, i tada je postignuta saglasnost za upotrebu vazdušnih snaga u okviru od 90 dana.

Ovaj vremenski rok ističe krajem juna, a libijski lider Moamer Gadafi ne pokazuje znake da bi odustao od gušenja pobune koja je zahvatila njegovu zemlju.

"Odlazak Gadafija samo je pitanje vremena", ocenio je Rasmusen.

"Pitanje nije da li će, već kada će Gadafi otići", rekao je Rasmusen na konferenciji u Briselu, koju organizuje fondacija Karnegi.

Na odlazak Gadafija "bi moglo da se sačeka neko vreme, ali bi to moglo da se dogodi već sutra", ocenio je Rasmusen.

Libijski ministar za naftu Šukri Ganem izjavio je danas da je podneo ostavku i napustio zemlju da bi se pridružio ustanku protiv libijskog lidera.

"Ne mogu da radim u ovoj situaciji pa sam napustio moju zemlju i posao da bih se pridružio izboru mladih Libijaca da se bore za demokratsku zemlju", rekao je on italijanskoj agenciji Ansa u Rimu.

Ganem, koji je u Italiju došao juče, dodao je da ne sarađuje sa pobunjeničkim Nacionalnim prelaznim savetom, čije je sedište u istočnom libijskom gradu Bengaziju.

"Postoji jak unutrašnji i spoljašnji pritisak na Libiju (...) Moglo bi da postoji mnogo rešenja, uključujući i miroljubiva rešenja", kazao je on, a preneo AFP.

Italijansko Ministarstvo spoljnih poslova negiralo je da je imalo bilo kakvu ulogu u organizovanju dolaska Ganema u zemlju, ali je pozdravilo sve veći broj ljudi bliskih Gadafijevom režimu koji napuštaju zemlju.

Osmoro libijskih oficira je ranije ove sedmice na konferenciji za novinare u Rimu saopštilo da su napustili Libiju.

Ranije je izveštavano da je Ganem otputovao u Tunis 14. maja, a američka državna sekretarka Hilari Klinton je 20. maja rekla da je ministar za naftu napustio režim, što je libijska vlada tada negirala.

Komisija Saveta UN za ljudska prava ustanovila je da su obe strane u sukobu u Libiji počinile ratne zločine.

"Prema informacijama pribavljanim na terenu, tokom poseta pre svega Tripoliju i Bengaziju, i detaljnijim podacima istraga, Komisija je utvrdila u svom izveštaju niz teških kršenja ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava", navodi se u zaključcima izveštaja Komisije.

Komisija je zaključila da su "libijske vladine snage počinile zločine protiv čovečnosti i ratne zločine", dok su snage protivnika režima odgovorne za "neka dela koja predstavljaju ratne zločine".

Istražna komisija je formirana posle odluke Saveta UN za ljudska prava u februaru, kako bi kao nezavisno telo razmotrila nasilje u zemlji od izbijanja narodne pobune protiv režima lidera Moamera Gadafija.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image