• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Zaštita dece je imperativ

Oko 150 osoba godišnje u Srbiji su žrtve trgovine ljudima, a procene govore da deca čine polovinu, izjavio je zamenik šefa Misije OEBS-a u Srbiji Tomas Mur. Sprečavanje zloupotrebe dece imperativ u radu policije, kaže zamenik premijera Ivica Dačić.

Na konferenciji "Deca uključena u život i rad na ulici u jugoistočnoj Evropi - NAŠA odgovornost", Mur je rekao da su za rešavanje tog problema neophodni multisektorska saradnja i finansijska pomoć.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da je više od 115 miliona dece u svetu angažovano na javnim poslovima i da su tako direktno ugrožena, odnosno izložena nasilju.

"Deca uključena u život i rad na ulici su veoma ugrožena od svih vidova nasilja, pa tako i od trgovine ljudima. Naročito su izložena prinudnom prosjačenju, seksualnoj eksploataciji, pa i trgovinom organima, što još nije dovoljno istraženo", naveo je Dačić.

On je izjavio danas da se u Srbiji godišnje otkrije stotinak žrtava trgovine ljudima među kojima je najviše žena i dece.

"U proseku je godišnje stotinak žrtava trgovine ljudima, možda i manje, a najveći broj nažalost su naši državljani", rekao je Dačić novinarima u pauzi mđunarodne konferencije posvećene borbi protiv trafikinga.

Prema njegovim rečima, potrebno je udruživanje zemalja u regionu da se reši taj problem, jer je evidentan u svim tim zemljama.

"Preduzeli smo i preduzimo čitav niz mera da podignemo društvenu svest o tome da je to jedno od najtežih krivični dela - 'moderno ropstvo'", rekao je Dačić.

On je naveo da je cilj svih aktivnosti u suzbijanju trafikinga da i svi građani budu motivisani da sarađuju sa nadležnima kada bi prijavljivali takve slučajeve.

Dačić je naveo da je problem dece koja žive i/ili rade na ulici vidljiv poslednjih 30 godina i da je još izraženiji od dolaska izbeglih i raseljenih osoba.

Državna sekretarka ministarstva pravde Gordana Pualić kazala je da je to ministarstvo izradilo poseban protokol o pristupu pravosudnih organa problemima s decom.

"Protokol će efikasnije zaštiti i decu ulice, a ministarstvo će nastaviti da unapređuje pravnu regulativu koja se odnosi na decu i da je usklađuje sa međunarodnim pravilima", rekla je Pualićeva.

Ona je navela da se u Povelji UN o pravima deteta kaže da "čovečanstvo duguje deci najbolje što ima".

Dvodnevnu konferenciju u Palati Srbija u Beogradu organizovala je norveška organizacija Save the children, u saradnji s ministarstvima unutrašnjih poslova i pravde Srbije, Misijom OEBS-a i Regionalnom inicijativom za migracije, azil i izbeglice (MARRI).

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image