• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bugari traže produžetke za NE Belene

Bugarska je zatražila od ruske kompanije Atomstrojeksport da "zamrznu" pregovore o izgradnji nuklearne centrale na tri meseca, počev od jula.

"Dopunski rok za pregovore ističe 30. juna, a mi smo predložili ruskim partnerima da u naredna tri meseca obustavimo pregovore, imajući u vidu ogroman posao koji je pred nama, uključujući i novo istraživanje tržišta", , rekao je bugarski ministar ekonomije i energetike Trajčo Trajkov u Sofiji.

Prema aneksu 12, koji je potpisan između bugarske Nacionalne električne kompanije i Atomstrojeksporta, dve strane trebalo je da do 1. juna potpišu sporazum o svim spornim klauzulama, uključujući i cenu izgradnje druge bugarske nuklearne centrale Belene, a da konačni ugovor o izgradnji bude potpisan do kraja juna.

Izgradnja bugarske nuklearke, koja se nalazi u mestu Belene na Dunavu, počela je pre 24 godine, ali je posle niza odustajanja postala ponovo aktuelna pre tri godine, kada je raspisan tender, a na njemu pobedila ruska kompanija.

Najveći nesporazum između Sofije i Moskve je cena nuklearke, jer je bazna cena sa kojom su Rusi pobedili na tenderu sa 3,9 milijardi evra za dva reaktora jačine od po 1.000 megavata porasla na 6,3 milijardi evra. Bilo je planirano i da prvi reaktor bude završen do 2013., a drugi do 2014. godine.

Bugarska već poseduje jednu atomsku centralu – Kozloduj - koja se, takođe, nalazi na Dunavu, na severu zemlje. Nukleraka je sastavljena iz šest energo-blokova, ali su prva četiri 440-megavatna, sa starom ruskom tehnologijom, na predlog Evropske komisije iz bezbednosnih razloga zatvoreni neposredno pre ulaska u EU.

Prvi i drugi reaktor su zatvoreni krajem 2003. godine, a treći i četvrti neposredno pre učlanjenja u EU, krajem 2006. godine.

U funkciji se nalaze peti i šesti reaktor jačine po 1.000 megavata, novije ruske proizvodnje, koji zadovoljavaju bezbednosne kriterijume Evropske komisije. Njihov rok ekploatacije ističe 2017. godine, za peti, odnosno 2019. godine za šesti energo-blok.

Bugarska je nedavno sa francuskom kompanijom Areva i američkom Vestinghausom potpisala ugovor o diversifikaciji energetskih izvora, odnoso produženja roka ekploatacije petom i šestom energo-bloku i izgradnji sedmog reaktora Kozloduja.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image