• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Usvojen "Dinkićev zakon"

U Skupštini Srbije danas su, na predlog Ujedinjenih regiona Srbije, usvojene izmene Zakona o finansiranju lokalnih samouprava.

Prema ovim izmenama zakona gradovima i opštinama u Srbiji će od 1. oktobra umesto dosadašnjih 40 odsto prihoda od poreza na zarade pripadati 80 odsto.

Posle višemesečne kampanje te stranke i oštre rasprave kako u parlamentu, tako i u delu stručne javnosti, zakon je podržalo 108 poslanika od 127, koliko ih je bilo u sali.

Skupštinskoj debati o tom zakonskom predlogu prethodile su kritike predstavnika Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), kao i Fiskalnog saveta i Stalne konferencije gradova i opština (SKGO).

Stalni predstavnik MMF u Srbiji Bogdan Lisovolik i Fiskalni savet usprotivili su se predlogu URS za decentralizaciju, uz obrazloženje da bi to dovelo do povećanja deficita budžeta.

Fiskalni savet je upozorio da bi model fiskalne decentralizacije, predviđen predlogom izmena Zakona o finansiranju lokalnih samouprava, doveo do povećanja budžetskog deficita od 1,1 odsto bruto domaćeg proizvoda na godišnjem nivou, odnosno blizu 40 milijardi dinara u 2012. godine zbog čega nije fiskalno održiv.

Na iste argumente pozvala se i opozicija u skupštinskoj raspravi, koja je bila složna u oceni da će primena predloženih izmena prouzrokovati manjak u republičkom budžetu, da time neće biti obezbeđen ravnomerni razvoj, kao i da je u pitanju "još jedna prevara" Dinkića.

Među opozicionim strankama najoštrije kritike iznela je Liberalno-demokratska partija.

Dinkić je u burnoj skupštinskoj raspravi branio svoj zakon, a, pored ostalog, odbacio je primedbe da će njihovim usvajanjem biti ugrožena fiskalna stabilnost zemlje, navodeći da je u pitanju fiskalno neutralno zakonsko rešenje.

On je objasnio da će budžetski manjak od 43 milijardi dinara biti nadoknađen tako što će biti smanjena sredstva opštinama po osnovu transfera od 20 milijardi dinara, dok će se ostatak nadoknaditi tako što budžet za narednu godinu neće predviđati sredstva za lokalne projekte.

Iako su se prvobitno protivili usvajanju Dinkićevog predloga za finansiranje lokalnih samouprava, Predsedništvo Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) pre nekoliko dana saopštilo je da podržava usvajanje tog zakona, jer se, kako su naveli, njime obezbeđuje veća sloboda jedinica lokalne samouprave u odlučivanju o dodatnim sredstvima iz poreza na zarade.

Shodno usvojenim izmenama, gradovima i opštinama u Srbiji će od 1. oktobra umesto dosadašnjih 40 odsto prihoda od poreza na zaradepripadati 80 odsto.

Beograd će, kao najrazvijenija jedinica lokalne samouprave, dobijati 70 odsto od poreza na zarade, umesto 80 odsto koliko je zakonom predviđeno za sve lokalne samouprave.

Prestonica Srbije će biti jedina jedinica lokalne samouprave u Srbiji koja više neće dobijati transfere iz republičkog budžeta, a umesto njemu taj novac će se u vidu transfera solidarnosti raspodeliti svim drugim gradovima i opštinama, pri čemu bi najviše dobili najsiromašniji.

Siromašne lokalne samouprave dobijaće neizmenjen iznos transfera iz republičkog budžeta.

Projekti od lokalnog značaja finansiraće se iz sredstava lokalne samouprave, a ne iz republičkog budžeta.

Lokalne samouprave koje se nalaze u poslednjoj, četvrtoj grupi razvijenosti, moći će za te projekte da konkurišu i kod republičkog organa, javnih preduzeća, agencija i drugih oblika organizovanja čiji je osnivač republika, kao i kod međunarodnih fondova.

Izmene Zakona o finansiranju lokalnih samoprava prvi je od pet zakona koje je predložila stranka Mlađana Dinkića posle nekoliko meseci kampanje za decentralizaciju Srbije, tokom koje je URS prikupio više od 500.000 potpisa građana.

Usvajanjem tog zakonskog predloga poslanici su završili četvrtu vanrednu sednicu u 2011. godini.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image