• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DW: Prava gejeva na Kosovu samo na papiru

Zbog zatvorenosti društva i tradicije malo se zna o gej populaciji na Kosovu i Metohiji, iako zakon priznaje ovu manjinu, čiji stvarni položaj u društvu, međutim, nije kao onaj na papiru, prenosi danas nemački radio Dojče vele.

Bedžet Šalja, izvršni direktor Odbora za zaštitu ljudskih prava sa sedištem u Prištini, kaže da gej populacija na Kosovu nije u dobrom položaju iako je zakonom priznata i da jedinu podršku može da traži u porodici.

Tradicija i okolnosti u kojima žive su samo neki od razloga zašto su homoseksualci diskriminisani u društvu.

"Bilo je slučajeva da su oni bili maltretirani od građana. Pre nekoliko godina ni policija se prema njima nije dobro ponašala. To je jednostavno ranjiva grupa na marginama pa ne mogu da realizuju svoja prava. Država je stvorila zakonsku infrastrukturu, međutim država ne može da ih prati. Sredina i mentalitet ljudi neće da ih prihvate pa nisu dobro prihvaćeni u okolini. Par njih je maltretirano pa je dosta njih otišlo vani zatraživši azil", kaže Šalja.

To potvrđuje i Igbala Rugova koja i sama pripada ovoj populaciji.

Prema njenim rečima, pre rata bila je bolja organizacija, a nakon rata formirana je grupa, ali se sastaje po privatnim stanovima i zabavama.

Žrtve su društva pa je porodica jedina koja može da ih podrži.

Niko tačno ne zna kolika je gej populacija na Kosovu iako su pojedine NVO vršile neka ispitivanja. Organizovana je i javna debata u okviru programa "Život na Kosovu", a podržale su ih i neke poznate ličnosti.

Parada ponosa teško da će uskoro biti u Prištini, ocenjuje nemački radio. Rugova nije za tako nešto.

"To je došlo sa zapada i ja sam protiv toga. Ne možeš ti skoro go da izađeš na ulicu i kažeš: ovo je moje pravo. To nije tvoje pravo. Ti možeš skoro go da izađeš u svojoj kući, ali ne i na javnom mestu", kaže ona.

Šalja smatra da ne bi bilo problema ukoliko bi se tako nešto organizovalo.

"Mislim da bi ih neko psovao, ali ne verujem da bi fizički bili ugroženi. Možda bi reagovale neke ekstremne verske struje, međutim reakcije ne bi bile grube. Ipak mislim da bi to prošlo kao jedna šala i atrakcija", kažedi direktor Odbora za zaštitu ljudskih prava.

Igbala Rugova priznaje da su žene u boljoj poziciji od muškaraca i optimista je što se tiče budućnosti kosovske gej populacije.

"Mlada generacija – tu mislim na žensku, a ne mušku populaciju – sve je odlučnija da nastavi život onako kako želi", kaže Igbala.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image