• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusija i NATO kao stari drugari

Rusija u Severnoaltantskom savezu (NATO) ne vidi pretnju već partnera, izjavio je danas šef ruske diplomatije Sergej Lavrov posle sednice Saveta Rusija-NATO u crnomorskom letovalištu Sočiju.

"NATO za nas ne predstavlja pretnju. To je naš partner i želimo da naše partnerstvo bude strateško, kako smo se dogovarali u Lisabonu (na samitu novembra 2010. godine)”, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare.

"Činićemo sve da bismo se ka tome kretali, naravno, ne prenebregavajući probleme, povremeno veoma ozbiljne probleme, koji u našim odnosima ostaju”, kazao je šef ruske diplomatije.

Lavrov je saopštio da Rusija i NATO ne mogu da se dogovore o "sektorskoj protivraketnoj odbrani", ali da postoje i druge mogućnosti za dogovaranje.

“Naši partneri iz Alijanse kažu da imaju obaveze prema uzajamnoj odbrani (član pet Vašingtonskog sporazuma), i da ta obaveza ne može biti delegirana. Mi smo to prihvatili kao realno. Ipak, smatramo da postoje mogućnosti koje omogućuju zajednički rad”, rekao je ministar inostranih poslova Rusije.

Ističući da Moskva ne traži jednostrane garancije, Lavrov je dodao da Rusija želi da razume da li određene komponete čije se instaliranje planira u Evropi u blizini ruskih granica nisu usmerene protiv Rusije.

Lavrov je saopštio da za sada nema podudaranja Rusije i NATO-a u pogledu na ispunjavanje Rezolucije 1.973 Saveta bezbednosti UN o Libiji, ali da su pozicije oko mirnog političkog rešavanja konflikta podudarne i da prelaz na politički proces nema alternativu.

Lavrov je, kako prenosi Interfaks, istakao da svaka isporuka naoružanja i upućivanje vojnih instruktora u Libiju predstavlja kršenje rezolucije.

"To je pokriveno embargom na naoružanje", rekao je Lavrov.

Itar-Taš je preneo izjavu generalnog sekretara NATO-a Andersa Foga Rasmusena posle sednice Saveta Rusija-NATO da ne vidi neophodnost zaključenja pravno obavezujućeg sporazuma Rusije i Alijanse o tome da protivraketna odbrana neće biti usmerena od jednih ka drugima.

"Uveren sam da bi svih 28 članica NATO-a potpisali izjavu koja obećava da se neće koristiti sila jednih protiv drugih”, rekao je Rasmusen, dodajući da lično ne smatra da je potrebno zaključivati novi sporazum.

Generalni sekretar NATO-a je na susretu ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva sa stalnim predstavnicima zemalja članica NATO-a rekao da će današnji susret u Sočiju omogućiti dodatni impuls radu NATO-a i Rusije oko protivraketne odbrane i napredak u toj temi.

“Saradnja među nama je jedini realan izbor i mi treba da idemo tim putem”, rekao je Rasmusen, koji je ranije najavio mogućnost postizanja dogovora o protivraketnoj odbrani u Evropi na samit 2012. u Čikagu.

NATO ne planira sprovođenje kopnene operacije u Libiji, izjavio je Rasmusen.

"Nemamo nameru da upućujemo kopnenu vojsku (u Libiju)", rekao je Rasmusen, a prenela je agencija RIA Novosti iz Sočija.

Generalni sekretar NATO-a je rekao da "podržava sve napore da se pronađe političko rešenje, koje će uzeti u obzir legitimne težnje libijskog naroda".

Rasmusen je naveo da je o tome razgovarao sa Medvedevom i predsednikom Južne Afrike Džejkobom Zumom, koji u poslednje vreme preduzima aktivne poteze u okviru Afričke unije radi rešavanja konflikta u Libiji, navela je agencija Itar-Taš.

"Pretpostavljam da se u tom pitanju naša i pozicija Rusije u potpunosti podudaraju", rekao je generalni sekretar NATO.

Govoreći o saradnji Rusije i NATO-a, ruski predsednik je, pak, na susretu sa učesnicima sednice Saveta, rekao da je „jedinstveni prozor mogućnosti otvorio samit u Lisabonu“ u jesen 2010. godine.

Prema rečima Medvedeva, odluke koje su tada donete bile su pozitivne, a na osnovu njih je odlučeno da se gradi strateško partnerstvo na principima nedeljivosti bezbednosti, uzajamnog poverenja i transparentnosti.

„To ide na korist globalnoj bezbednosti, odgovara željama ljudi u našim zemljama“, rekao je predsednik Rusije.

RIA Novosti navodi da su Medvedev, Zuma i predstavnici NATO-a razmotrili situaciju oko Libije.

"Praktično jednako gledamo na budućnost Libije. Svi bismo želeli da Libija bude savremena, suverena i demokratska država", rekao je Medvedev.

"Ovo je ta situacija u kojoj možemo da učinimo naše napore i u partnerskom ključu razmotrimo najkomplikovanija pitanja i pronađemo izlaze", rekao je ruski predsednik na susretu sa učesnicima sednice Saveta Rusija-NATO, na kojoj je učestvovao i Zuma.

Medvedev je dodao da je razmatranje situacije oko Libije u suštini, provera nove stretegijske koncepcije NATO-a. Ruski predsednik je, pritom, ocenio da je današnji susret u celini imao rezultate. "Nadam se da smo uspeli da se pomerimo po dnevnom redu koji je danas aktuelan", rekao je po Itar-Tašu Medvedev.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image