• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Parlamentarna skupština OEBS-a u Beogradu

Jubilarna 20. Parlamentarna skupština OEBS-a počela je danas u Beogradu, a tokom četiri dana zasedanja delegate će raspravljati o reformi te organizacije i jačanju njene uloge u širenju stabilnosti i bezbednosti u svetu.

Na zasedanju u beogradskom Sava centru, novi generalni sekretar OEBS-a Lamberto Zanijer rekao je da je tema ovog skupa "Jačanje efikasnosti i efektivnosti OEBS - Novi početak posle Samita u Astani" i plan njegovog rada kao generalnog sekretara.

Zanijer je pozdravio napredak u dijalogu Beograda i Prištine i ocenio da će to poslati pozitivan signal na obe strane.

U obraćanju delegatima Zanijer, koji je donedavno bio šef UNMIK-a, ocenio je i da Srbija nastavlja reforme.

Podsetivši da je nedavno obeleženo 10 godina misije OEBS-a u Beogradu, on je izrazio zadovoljstvo što ta misija nastavlja da sarađuje sa svim nivoima društva u Srbiji - od vlade, preko nevladinih organizacija do mladih.

On je rekao da će kao novi generalni sekretar OEBS-a tražiti svaku mogućnost za jačanje saradnje, kako među vladama, tako i pojedinih vlada s organima OEBS-a.

Dodao je da se slaže s potrebom da se ojača politička uloga OEBS-a i rekao da u "politički i ekonomski" izazovnim vremenima svi članovi porodice OEBS-a moraju naći način da sarađuju u ostvarivanju zajedničkih ciljeva.

Zanijer je rekao i da značaj OEBS-a treba približiti zemljama članicama i da treba istražiti načine kako dopreti do ljudi, ukazavši da je jedna mogućnost za to razvijanje akademske i istraživačke mreže.

Predsedavajući OEBS-u Audronijus Ažubalis, ministar spoljnih poslova Litvanije, rekao je da se značaj te organizacije posebno pokazuje u rešavanju etničkih i nacionalnih sukoba, što je potvrđeno i na Balkanu.

On je ukazao na neophodnost regionalne saradnje i političke hrabrosti u rešavanju zamrznutih konflikata.

On je istakao da treba biti veoma hrabar u gonjenju svih koji su počinili zločine, kao što je to Ratko Mladić, i ispunjavanju te teške obaveze da se izvedu pred lice pravde.

"Ovaj korak je znak poštovanja suseda i doprineo je značajno regionalnoj stabilnosti“, ocenio je Ažubalis.

"Pozdravljam predsednike Srbije i Hrvatske, Borisa Tadića i Ivu Josipovića, kao i druge lidere koji su progresivni. Vi ste hrabro pružili ruku jedni drugima i premostili praznine koje je stvorio rat i krenuli pozitivno u budućnost", rekao je Ažubalis.

"Ovo je vrsta političke hrabrosti koja će se tek pojaviti kada se radi o zamrznutim konfliktima”, ukazao je Ažubalis izrazivši žaljenje što nije bilo napretka u konfliktu Nadgorno Karabaha i Transnistrije.

Ažubalis je rekao da je OEBS spreman da pomogne državama severne Afrike u jačanju stabilnosti i demokratije posle "arapskog proleća", ali da je za to potreban zahtev iz tih država.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović rekla je da se u Beogradu održavanje ovog skupa doživljava kao priznanje "Srbiji, kao jednom od osnivača OEBS-a i državi koja dosledno sprovodi u delo osnovne postulate OEBS-a u političkoj, bezbednosnoj, ekonomskoj oblasti, kao i u sferi ljudskih prava".

On je navela da je PS OEBS u prvih 20 godina rada postigla značajne rezultate u uspostavljanju međusobnog poverenja i parlamentarnog dijaloga.

Đukić-Dejanović je ukazala da su proteklih godina uloženi znatni napori u sprečavanju konflikata i kriznih situacija, jačanju demokratskih kapaciteta, dostizanju visokih standarda tokom izbornih procesa, u podsticanju vladavine prava, poštovanju ljudskih i manjinskih prava i u negovanju kulture međusobnog uvažavanja država članica.

Ona je izrazila nadu da će zasedanje u Beogradu označiti novi početak PS OEBS-a kako bi se u predstojećem periodu pozicionirala na centralno mesto u porodici OEBS-a i nastavila da bude jak i integrativni faktor razvoja saradnje.

Predsednik Parlamentarne skupštine OEBS-a Petros Eftimiou rekao je da je OEBS u krizi navodeći da postoje mnogi "međunarodni igrači" i organizacije koje i ne pominju OEBS.

Ukazao je da na samitu NATO, kad je bilo reči o saradnji, nije ni spomenut OEBS, a ista situacija je i s Evropskom unijom.

"Ovo su dani odluke. Potrebne su reforme OEBS. Moja zemlja je bila na ivici propasti i zahvaljujući solidarnosti naših prijatelja i volje parlamenta uspeli smo da izbegnemo krah. Ja zato najbolje znam šta znače saradnja i solidarnost, i zašto nam je potreban OEBS", rekao je grčki poslanik.

"Znamo da je ova organoizacija sa svojom dugom istorijom možda promenila istoriju Evrope ", naveo je Eftimiou.

Eftimiou je istakao da je ova organizacija potrebna jer se ravnoteža moći menja.

Eftimiou je istakao da u uslovima globalne ekonomske krize vlade više nisu glavni faktori, nego tržišta, koja su, kako je rekao, moćnija od vlada.

On je ukazao na to da se ravnoteža moći menja.

"Imamo nove sile Kinu, Brazil, Indiju. Imamo prazninu u smislu bezbendosti ako verujemo da Evropa nije samo evroatlantski, već i evroazijski region", dodao je on.

Eftimiou je ocenio da OEBS mora da bude komplementaran, što sada nije slučaj, i upozorio da je neophodno da se države članice međusobno poštuju i sarađuju zarad budućnosti organizacije i njene uloge kao faktora stabilnosti i bezbednosti.

"Moramo da budemo odlučni da našoj organizaciji damo suštinu delotvorne, efikasne organizacije, a to zahteva poštovanje i saradnju na terenu, tako da rezultati ne budu na korist generalnog sekretara OEBS-a, nego u korist ljudi u članicama OEBS-a", zaključio je Eftimiou.

"Da ne postoji OEBS morali bi da ga izmislimo, jer je to jedina organizacija, koja pruža koncept bezbednosti u evroatlanstkom i evroazijskom regionu", rekao je Eftimiou i dodao da su učesnici zasedanja ponosni što se nalaze u Centru "Sava" koji je izgrađen da bi bio domaćin prvih aktivnosti OEBS.

On je izjavio da se ovogodišnje zasedanje te organizacije održava u istorijskom trenutku za Srbiju pred kojom je budućnost, nakon što je zatvorila poglavlje iz prošlosti.

Premijer Srbije Mirko Cvetković rekao je pozdravljajući delegate PS OEBS-a da je Srbija privržena principima i standardima OEBS-a i da tu organizaciju smatra strateškim partnerom u borbi protiv organizovanog kriminala, međunarodnog terorizma, trgovine ljudima i klimatskih promena.

On je poručio da je uveren da će beogradsko zasedanje tog tela doprineti radu na ostvarivanju zajedničkog cilja, a to je veća bezbednost u zemljama članicama OEBS-a.

Srbija će nastaviti da podržava rad OEBS-a i spremna je za jačanje svog angažmana u toj organizaciji, rekao je Cvetković.

Prvog radnog dana Stalni komitet PS OEBS-a prihvatio je 25 rezolucija za razmatranje u tri odbora, uključujući i rezoluciju koju je podnela delegacija Srbije o "Borbi protiv nelegalne trgovine ljudskim organima".

Specijalni izvestilac Saveta Evrope za trgovinu ljudskim organima Dik Marti, zbog ranije preuzetih obaveza, neće doći u Beograd, iako je od predsednice Skupštine Srbije dobio poziv da prisustvuje zasedanju.

Odbori će početi rad sutra, a rezolucije će se razmatrati da bi se uključile u Beogradsku deklaraciju PS OEBS-a, koja će pomoći u utvrđivanju politike OEBS-a i uobličavanju domaćeg zakonodavstva članica.

Pored zvaničnog programa do nedelje će biti organizovana dva panela - o borbi protiv nelegalne trgovine ljudskim organima i stradanju Jevreja u Drugom svetskom ratu, a tokom radnog ručka biće reči i o rodnoj ravnopravnosti.

Prvog dana zasedanja delegate su razmatrali rezoluciju "Rod, migracija i ekonomska međuzavisnost" koju su podnele Hedi Fraj iz Kanade i potpredsednica Skupštine Srbije Gordana Čomić.

Hedi Fraj je ocenila da je napravljen nedovoljan napredak u oblasti rodne ravnopravnosti u zemljama članicama te orgazacije.

"Treba sagledati zašto je napredak bio mali, iako imamo akcioni plan. U 56 država članica OEBS postoji velika raznovrsnost po pitanju ostvarenog napretka", objasnila je ona.

Fraj je kazala da su zemlje koje su ostavrile napredak sprovele jasne strategije za rodno izjednačavanje i aktivno radile na promovisanju žena kandidata i protiv nasilja nad ženama.

Ona je istakla da bi trebalo sagledati primere uspešne rodne ravnopravnosti, navodeći kao primer nordijske zemlje.

Prema njenim rečima, treba sagledati tradiciju, društvene norme, i mesto žene u pojedinim zemljama, jer se negde žene nalaze na dnu društvene lestvice.

Ona je podvukla da siromaštvo posebno pogađa žene, jer su one izloženije, podložnije eksploataciji i izložene riziku trgovine ljudima.

Fraj je ukazala da je ekonomska nezavisnost žena dobra po ekonomiju, objasnivši da finansijski nezavisne žene čak 90 odsto troše na porodicu i doprinose privrednom rastu.

Ona je podvukla da su žene najpogođenije u zemljama koje su u krizi, jer prve dobijaju otkaz, a kada izgube prihode trpi porodica.

Fraj je, takođe, kritikovala i OEBS zbog nedovoljne zastupljenosti žena u njegovim institucijama.

Ona je ukazala da, na primer, u Parlamentarnoj skupštini OEBS ima 15 delegacija u kojoj nema ni jedne žene.

Fraj je pozvala zemlje članice da učine više u oblasti rodne ravnopravnosti, kako bi do narednog izveštaja bio postignut napredak.

Parlamentarna skupštuna OEBS-a okuplja 320 parlamentaraca iz 55 zemalja iz Evorpe, centralne Azije i Severne Amerike.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image