• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Od danas postoje dva Sudana

Južni deo zemlje proglasio je nezavisnost u ponoć, u skladu za rezultatima januarskog referenduma. Severni Sudan zvanično je priznao nezavisnost Južnog Sudana,

Brojne države, među kojima SAD, Rusija, Kina, kao i članice Evropske unije, priznale su najmlađu državu na svetu - Južni Sudan, koja je danas zvanično proglasila nezavisnost.

Glavni trgovinski partner Sudana i najveći strani investitor u toj zemlji, Kina je izrazila nadu da će severni i južni Sudan "biti dobri susedi, partneri i braća zauvek", izjavio je specijalni predstavnik predsednika Hu Đintaoa na današnjoj ceremoniji proglašenje nezavisnosti.

Evropska Unija je pozdravljajući formiranje nove države, najavila je da se nada "partnerskom odnosu" sa novom državom i "ohrabruje nove vlasti da poštuju pluralizam i različitost zasnovanu na zakonu i poštovanju ljudskih prava".

Ruski predsednik Dmitri Medvedev čestitao je telegramom svom kolegi južnosudanskom predsedniku Slavi Kiru, uspostavljanje nove države.

SAD su ranije priznale Južni Sudan neposredno posle zvanične ceremonije proglašenja nezavisnosti u glavnom gradu Džubri.

Ceremonija proglašenja nezavisnosti održana je ispred mauzoleja bivšeg pobunjeničkog vođe Džona Garanga a proglašenju su prethodili vojna parada i govori verskih zvaničnika, jednog muslimanskog i jednog hrišćanskog.

Ceremoniji takođe prisustvuje oko 30 afričkih lidera i drugih stranih zvaničnika među kojima i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun, kao i predstavnici SAD, Britanije i Francuske.

Od 1955. godine, godinu dana pre nego što je Sudan stekao nezavisnost, pa do 2005. godine, pobunjenici sa afričkog juga zemlje su vodili dva rata protiv uglavnom arapskih vlasti u Kartumu, u nastojanju da dobiju dodatnu autonomiju.

U sukobima koji su razorili zemlju, poginulo je nekoliko miliona ljudi. Mirovni sporazum iz 2005. godine otvorio je novo poglavlje u istoriji zemlje, kao i put ka referendumu o nezavisnosti održanom u januaru ove godine. Stanovnici juga Sudana na referendumu su se jednodušno opredelili za otcepljenje.

Dan uoči proglašenja nezavisnosti Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija danas je jednoglasno odlučio da tamo formira Misiju UN.

Misija UN će imati 7.000 vojnika i 900 civila koji će učestvovati u obezbeđenju mira i pomagati razvoj nove države.

UN će doprineti uspostavljanju vlasti, osnovnih službi i pravne države, poštovanju ljudskih prava, upravljanju prirodnim resursima, bezbednosti, zaposlavanju i revitalizaciji privrede, piše u rezoluciji.

Referendum o nezavisnosti Južnog Sudana održan je januara kada se skoro 99 odsto stanovnika juga izjasnilo za odvajanje.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image