• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hoće li biti nestašice mleka?

Proizvođači mleka i države ne mogu da se dogovore oko toga da li će biti nestašice mleka u narednim mesecima.

Udruženje proizvođača mleka Srbije upozorilo je danas da se u narednim mesecima može očekivati nestašica mleka na domaćem tržištu zbog smanjenje proizvodnje te osnovne životne namirnice.

Član Upravnog odbora udruženja Radisav Čobanin rekao je, na konferenciji za novinare, da u Srbiji već postoji nestašica mleka, ali se ne vidi zbog smanjene kupovne moći stanovništva i sezone godišnjih odmora.

Prema njegovim rečima, proizvodnja mleka u Srbiji je smanjena između 25 i 30 procenata, kako zbog letnje sezone tako i zbog smanjenog broja grla.

Čobanin je upozorio na drastičan pad broja grla u Srbiji podsetivši da Udruženje proizvođača mleka Srbije godišnje proizvede oko 200 miliona litara mleka.

On je istakao da su proizvodajči mleka u pretekle tri godine na gubitku jer se cena proizvodnje litra mleka kreće 42 dinara, a proizvođači dobijaju 38 dinara u šta je uključena i subencija države od pet dinara.

Predsednik Upravnog odbora udruženja Ljubiša Jovanović rekao je da je osnovni razlog za takve pesimistične prognoze stalni rast inputa proizvodnje - stočne hrane, goriva, semena, đubriva i da sve to ukazuje da je jedino isplativo baviti se ratarstvom.

"Poražavajuće je da ni nove mere ministarstva (poljoprivrede) nisu efektivne, jer se ne otklanja glavni uzrok neisplativosti proizvodnje mleka. Sistem subvencija mora imati dugoročni efekat kao ekonomski amortizer snižavanja troškova proizvonje. Državne subenvije nisu pomoć već instrument vođenja agrarne politike", ocenio je Jovanović.

Predstavnici Udruženja proizvođača mleka Srbije kritikovali su ukupnu agrarnu politiku i sve mere podsticaja razvoju poljoprivredne proizvodnje Vlade Srbije i resornog ministrastva.

Oni su istakli da je agrarna politika selektivna, nekonzistentna i da diskriminiše pravna lica, odnosno velike proizvođače.

Predstavnici tog udruženja su zatražili da agrarni budžet za narednu godinu bude oko pet procenata ukupnog budžeta umesto dosadašnjih 2,7 odsto.

Agrarna politika treba da omogući prehrambenu sigurnost, stabilnost cena i održivi razvoj poljoprivredne proizvodne, poručili su iz udruženja i zatražili ravnopravan tretman sa ostalim poljoprivrednim proizvođačima odnosno da uz subevciju od pet dinara po litri mleka dobiju i po 14.000 dinara po hetaru obradive površine i 25.000 dinara po grlu stoke.

Ministarstvo poljoprivrede i trgovine Srbije saopštilo je danas da "nema rizika da dođe do nestašice mleka u Srbiji".

"Ministarstvo je u kontaktu sa svim učesnicima na tržištu mleka i prema informacijama koje smo dobili od Udruženja poljoprivrednika, najvećih prerađivača mleka, Poslovnih udruženja, stručniih i naučnih ustanova, Privredne komore Srbije i lokalnih samouprava nema rizika da dođe do nestašice mleka", navodi se u saopštenju.

Dodaje se da resorno ministarstvo nizom mera stimuliše razvoj stočarske proizvodnje u Srbiji, a među njima su i subvencije od pet dinara za litar mleka, 25.000 dinara za svako umatičeno grlo goveda kao i povoljni subvencionisani krediti na tri godine, sa nepromenljivom kamatnom stopom od osam odsto u dinarima.

"Za subvencionisane kredite iz budžeta je ove godine izdvojeno 2,7 milijardi dinara", naglašava se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede i trgovine Srbije.

Udruženja proizvođača mleka Srbije upozorilo je danas da u narednim mesecima u Srbiji može doći do nestašice mleka na tržištu zbog smanjene proizvodnje.

(agencije/MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image