• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UN, NATO, EU: Bravo Srbijo!

UN, NATO i Evropska unija pozdravili su hapšenje Gorana Hadžića. Unija je ocenila da je to "novi važan korak Srbije u ostvarivanju njene evropske perspektive". Moskva očekuje da će Tribunal biti objektivan prema Hadžiću.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-mun pozdravio je hapšenje haškog optuženika Gorana Hadžića, ističući da je time poslata snažna poruka da oni koji se sumnjiče za zločine ne mogu da izbegnu pravdu.

Ban je čestitao predsedniku Borisu Tadiću i srpskim vlastima na "vođstvu koje su pokazali kako bi se okončala nekažnjivost onih koji su optuženi za ozbiljna kršenja međunarodnog humanitarnog prava", kazao je portparol generalnog sekretara UN Martin Nesirski.

Vest o hapšenju Hadžića pozdravila je i visoka komesarka UN za ljudska prava Navi Pilaj.

Ona je kazala i da hapšenje Hadžića predstavlja "prekretnicu u važnom radu Haškog tribunala, 18 godina od njegovog osnivanja", kao i da će to doprineti "jačanju postojećih procesa i inicijativa na polju međunarodnog krivičnog prava, ne samo u regionu, već i drugde u svetu".

Hapšenje Gorana Hadžića predstavlja prekretnicu za Haški tribunal i šansu za ispunjenje pravde, saopštila je američka ambasadorka u Ujedinjenim nacijama Suzan Rajs.

Ona je na svom nalogu na društvenoj mreži Twitter pozdravila hapšenje Hadžića, istakavši da je time lišen slobode i poslednji haški begunac.

Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen izjavio je da hapšenje Gorana Hadžića omogućava da se zatvori najbolnija stranica u novijoj istoriji Evrope.

"Pozdravljam ovaj korak srpskih vlasti u ispunjavanju međunarodnih obaveza", rekao je Rasmusen.

Generalni sekretar Saveta Evrope Torbjern Jagland ocenio je da ovo hapšenje predstavlja maksimalno važan simbolički korak za Srbiju i region, javio je dopisnik Srne iz Brisela.

On je dodao da Savet Evrope traži da budu istraženi svi zločini u regionu, što se odnosi i na optužbe za trgovinu ljudskim organima na Kosovu - slučaj koji je velika tema ove organizacije koja nije u sastavu EU.

Taj korak je takođe "podjednako ključan za međunarodnu pravdu", navodi se u zajedničkom saopštenju predsednika Evropske komisije Žoze Manuela Baroza, predsednika Evropskog saveta Hermana van Rompeja i visoke predstavnice za spoljnu politiku EU i bezbednost Ketrin Ešton.

"Pozdravljamo odlučnost i posvećenost srpskog rukovodstva u ovim naporima", dodaje se u saopštenju.

Šef holandske diplomatije Uri Rozental izjavio je da će Holandija, posle današnjeg hapšenja preostalog haškog begunca Gorana Hadžića, čekati na preporuku Evropske komisije o kandidaturi Srbije za članstvo u EU i doneti odluku o tome na osnovu kriterijuma koje ima u odnosu na sve države.

"To se odnosi na ljudska prava, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, privredu i saradnju sa Haškim tribunalom. Ovo poslednje se zaista dešava", rekao je Rozental.

Šef holandske diplomatije istakao je da je hapšenje Hadžića dobar korak u procesu evropskih integracija Srbije.

Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele pozdravio je, takođe, hapšenje poslednjeg haškog optuženika Gorana Hadzičha i ocenio da je to od velikog značaja za evropsku perspektivu Srbije.

''To je jedan dalji, važan korak Srbije u saradnji sa međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju'', rekao je Vestervele u Berlinu, preneli su nemački mediji.

Vestervele je hapšenje Hadžića ocenio kao ''doprinos (Srbije) međunarodnoj pravdi'' i, navodeći da je to dalji, važan korak Beograda u saradnji sa međunarodnim sudom, istakao da je ta kooperacija od velikog značaja za perspektivu Srbije u pravcu Evropske unije.

I francusko ministarstvo spoljnih poslova u saopštenju ističe da je hapšenje poslednjeg haškog begunca bio suštinski uslov za približavanje Srbije EU.

I dok Francuzi pozdravljaju hapšenje Hadžića, uz poruku njihovog šefa diplomatije Alana Žipea: "Mi imamo poverenje da će Srbija nastaviti reforme kako bi išla ka Uniji", izvestilac Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček i Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer su uzdržaniji.

Lunaček smatra da Srbija za status kandidata treba da napravi i napredak u dijalogu s Prištinom, te da hapšenje Hadžića ne može to automatski da omogući.

Dežer poručuje da je Srbija hapšenjem Hadžića ispunila očekivanja EU, ali da to ne znači da će Unija trenutno nečim neposredno uzvratiti.

U reakcijama iz sveta se još ističe potreba da sada nacionalna pravosuđa nastave da procesuiraju sve slučajeve nižeg ranga od onog koji sudi Haški tribunal.

Na to je ukazao i glavni tužilac Serž Bramerc izjavom da Tribunal sada treba da pomogne rad nacionalnih pravosudnih organa u preostalim slučajevima.

Po njegovim rečima izvođenje osumnjičenih za ratne zločine pred nacionalne pravosudne organe predstavalja izazov za region i njegove narode, a Tužilaštvo će nastaviti da pruža informacije pravosudnim organima, zaključio je Bramerc.

Da je hapšenje Gorana Hažića dokaz dobre saradnje Srbije s Haškim tribunalom, ali i dokaz pune posvećenosti Srbije Evropskoj uniji izrazio je u saopštenju predsednik Evropskog parlamenta Jerži Buzek.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin, ali i austrijski šef diplomatije Mihael Špindeleger smatraju da je hapšenjem Gorana Hadžića Srbija otklonila prepreku na putu ka Evropskoj uniji, pri čemu Šprindeleger izražava očekivanje da će Unija to imati u vidu.

Današnje hapšenje haškog optuženika Gorana Hadžića u Srbiji pozdravile su i češka, poljska i grčka diplomatija, čestitajući srpskim bezbednosnim snagama što su uklonile tu prepreku na putu Srbije ka Evropskoj uniji.

"Hadžićevo hapšenje je važan momenat za žrtve i za pravdu i pomirenje u regionu. Taj uspeh srpskih snaga bezbednosti znači uklanjanje jedne od važnih preperka na putu Srbije u EU", saopštilo je češko Ministarstvo inostranih poslova.

Kao i u slučaju hapšenja Ratka Mladića, češka diplomatija naglasila je da Srbija i njeni zvaničnici pokazuju da su spremni i voljni da ispunjavaju međunarodne obaveze.

Kao dokaz da Zapadni Balkan ide ispravnim putem ka EU, hapšenje Hadžića pozdravio je premijer Poljske koja predsedava EU, Donald Tusk, a šef poljske diplomatije Radoslav Šikorski čestitao Srbiji što je poslala poruku zločincima u svetu da nigde nisu sigurni.

"Gospodo pazite! Čak i ako nam budu potrebne godine i decenije ako kršite ljudska prava, ako ubijate, čak i da to radite samo u svojoj zemlji ionako ćemo vas uhvatiti", kazao je Šikorski novinarima u Varšavi.

Grčki ministar inostranih poslova Stavros Lambrinidis je na toj konferenciji za novinare sa poljskim kolegom, tokom današnje posete Poljskoj, istakao, kao i Šikorski, da će pregovori Srbije o prijemu u EU ići lakše posle tog hapšenja.

"Mislim da je sada jasno da Srbija treba da ubrza uz podršku Unije pregovore o pristupanju EU", kazao je Lambrinidis.

Moskva se nada objektivnom suđenju Hadžiću

Moskva očekuje da će sud prema bivšem predsedniku Republike Srpske Krajine Goranu Hadžiću biti objektivan, izjavili su danas šef Odbora za međunarodne odnose Ruske Dume Konstantin Kosačev i predstavnik Ministarstva spoljnih poslova za ljudska prava, demokratiju i vladavinu prava Konstantin Dolgov.

"Hapšenje Hadžića je normalan rezultat delatnosti Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju. Nužno je sprovesti istragu, ali objektivnu i nepristrasnu istragu”, rekao je Kosačev.

On je pritom kazao da ruska strana ima dosta pitanja za Haški tribunal, a pre svega u vezi nerazumevanja nekih presuda.

Kosačev je naveo da su zločini počinjeni sa srpske strane veoma temeljno istraženi , dok se akcije nekih drugih učesnika rata na Balkanu ne uzimaju u obzir ili je odnos prema njima „veoma pasivan”.

On je posebno istakao da lideri sadašnjeg Kosova, koji su optuženi za trgovinu ljudskim organima takođe treba da budu predmet istrage Haškog tribunala.

"Računamo da se predstojeći proces protiv Hadžića neće koristiti za veštačko odugovlačenje rada Međunarodnog tribunala", naveo je u pisanoj izjavi Dolgova, objavljenoj na sajtu Ministrstva.

Sličan komentar Dolgov je dao i po hapšenju drugog haškog optuženika, Ratka Mladića.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image