• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić i Merkel: Budućnost Srbije je u EU

Srbija ne može postati članica EU sa nerešenim pitanjem Kosova i Metohije, složili su se danas predsednik Srbije Boris Tadić i nemačka kancelarka Angela Merkel.

"Mi se i danas u regionu suočavamo sa vrlo komplikovanim pitanjima, jedno od njih je Kosovo i Metohija, i Srbija nema iluziju da u EU može da unese konflikt, jer EU ima dovoljno svojih konflikata. Srbija želi da reši konflikte na prostoru Zapadnog Balkana", rekao je Tadić na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

On je poručio da Srbija ne traži veštački put ka članstvu, već jednake standarde kao i za drtuge zemlje.

"Srbija ne priznaje Kosovo i traga za kompromisnim resenjem", poručio je Tadić i objasnio da je politika koju vodi politika pomirenja.

"Mi želimo sa nemačkim sagovornicima i prijateljima da pronađemo praktičan put kojim čuvamo dignitet svih naroda", kazao je Tadić, i dodao da je uveren da će kancelarka Merkel, kao i do sada, imati razumevanje za neophodnost rešavanje problema na takav način.

Prema Tadićevim rečima, svako rešenje mora da uzme u obzir stabilnost celokupne Jugoistočne Evrope i Srbija se upravo zato protivi političkim presedanima koji proizvode opasan domino efekat.

Kako je istakao, sa druge strane Priština ima potpuno suprotnu strategiju koja je sadržana u nastojanjima da se unilateralnim akcijama menja situacija na terenu i uspostavlja nova politička realnost.

"Očekujemo od EU jasan stav upućen albanskom rukovodstvu u Prištini, jer za nas je neprihvatljivo da se nagrađuje onaj ko poseže za unilateralnim aktima nasilja, da se nagrađuje novom realnošću na terenu", rekao je Tadić.



Predsednik Tadić je još jednom poručio da Srbija želi da problem rešava isključivo dijalogom i mirnim sredstvima, i da zato nema potrebe da iko Beograd tera da ponovo uđe u razgovore sa Prištinom.

"Imamo međutim vlastita uverenja od kojih ne odustajemo i ne možemo da podržimo rešenje koje će proizvoditi nove koflikte i ratove u budućnosti i ne postoje okolnosti pod kojima bih prihvatio takva rešenja", kazao je Tadić.

"Srbija želi rešenje, ne želi da zamrzne konflikt, želi da se omogući normalan život Srbima i Albancima, ali čuva vlastiti dignitet i integritet kao što bi to činila i bilo koja druga evropska država", objasnio je Tadić.

Kako je objasnio, dobijanje datuma početka pregovora o članstvu Srbije u EU bio bi podsticaj drugim državama regiona da intenzivnije sprovode reforme, a u samoj Srbiji bi označio tačku nakon koje više nije moguće praviti reviziju evropskog puta.

"Smatram da EU nikada neće biti kompletirana kao politički, mirovni i ekonomski projekat ako ne bude integrisala Zapadni Balkan", rekao je Tadić.

Predsednik Tadić i nemačka kancelarka razgovarali su i o ekonomskim temama, o čemu će detaljnije biti reči na sastanku Merkelove i premijera Mirka Cvetkovića.

Tadić je rekao da je zadovoljan i zahvalan zbog prisustva nemačkih kompanija u Srbiji i izrazio uverenje da će ekonomska saradnja Srbije i Nemačke u budućnosti biti još intenzivnija.

Za kandidaturu - napredak u dijalogu sa Prištinom

Nemačka želi Srbiju u Evropskoj uniji, ali je za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU potrebno da se ostvari napredak u dijalogu sa Prištinom, izjavila je Angela Merkel.



Na zajedničkoj konferenciji za novinare posle razgovora s predsednikom Srbije Borisom Tadićem, Merkelova je rekla da su za napredak u evrointegracijama Srbije potrebne dve stvari - reforme i odnosi sa susednim zemljama.

"Ukazali smo da je Nemačka priznala Kosovo, a Srbija to nije. To je situacija u kojoj je potrebna naredak - rezultati u direktnom dijalogu, rad Euleksa i ukidanje paralelenih struktura", rekla je Angela Merkel.

"Verujemo da je mesto Srbije u Evropi. Priznajemo i zahvaljujemo na hrabrosti pokazanoj na tom putu", rekla je ona.

Prema njenim rečima, Nemačka vidi budućnost Srbije u EU.

"Učinićemo sve da Srbija taj put uspešno savlada na osnovama evropskih principa", poručila je Merkelova.

Merkelova je ukazala da je, što se tiče Kosova i Metohije, potreban napredak u međusobnim odnosima Beograda i Prištine.

"Znam da se problemi ne mogu rešiti preko noći, ali verujem da je probleme, kao u vezi sa trgovinom, moguće rešiti", navela je ona.

Nemačka kancelarka nije želela da govori o rokovima u procesu evropskih integracija Srbije, naglasivši da je bitan "suštinski napredak" u ispunjavanju kriterijuma iz Kopenhagena, među kojima su i odnosi sa susednim državaima.

Pre službenih razgovora sa državnim vrhom Srbije o evrointegracijama, odnosima Beograda i Prištine i novim investicijama, Merkelova se sastala sa predsednicom UO Fonda Dr Zoran Đinđić, Ružicom Đinđić, i stipendistima tog Fonda.

Ružica Đinđić, upraviteljka Fondacije "Dr Zoran Đinđić", izjavila je danas posle razgovora sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel da taj susret shvata kao počast za tu fondaciju i njenog pokojnog muža, ubijenog premijera Srbije.

Upitana kako gleda na činjenicu da se Merkelova u Beogradu prvo sastala s njom i stipendistima nemačke privrede, Ružica Đinđić je odgovorila da je to počast i za fondaciju i za Zorana Đinđića, "koji je najzaslužniji za evropsku poruku i evropsku budućnost" Srbije.

"Gospođa kanclelarka to duboko ceni i poštuje", dodala je Ružica Đinđić.

Pre početka razgovora sa zvaničnicima Srbije, Merkelova se u hotelu Hajat sastala s Đinđićevom i stipendistima nemačke privrede.



Nemačku kancelarku, koja je sinoć stigla nakon jednodnevne posete Zagrebu, na aerodromu "Nikola Tesla" dočekao je premijer Mirko Cvetković.

Merkelova se juče sastala s predsednikom Ivom Josipovićem i premijerkom Jadrankom Kosor i izjavila da sve zemlje zapadnog Balkana mogu da postanu članice Evropske unije ako ispune preduslove, a kao uslov za Srbiju navela je normalizaciju odnosa sa Kosovom.

Poseta Merkelove pripremana je od februara i, kako je pre nekoliko dana rekao potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić, nije vezana za nedavna dešavanja na severu Kosova.

Mediteranska zakuska za kancelarku

Kancelarki Merkel je ispred Palate Srbija na Novom Beogradu priređen svečani doček, uz počasnu gardu i intoniranje himni dve zemlje.

Pored predsednika Tadića, na platou ispred Palate Srbija nemačku kancelarku dočekali su i premijer Mirko Cvetković, potpredsednik vlade Božidar Đelić i ministri spoljnih poslova i odbrane Vuk Jeremić i Dragan Šutanovac.

Za Angelu Merkel pripremljen je lagani letnji ručak, a glavno jelo na njenom današnjem mediteranskom meniju biće file od tune sa kremom od crvenog luka i vina.

Na ručku, koji u čast nemačke kancelarke priređuje predsednik Srbije Boris Tadić, kao predjelo će biti služene rolnice od tikvica, rikote i pinjola, i fileti crvene paprike sa sirom i pršutom, a tu su i sos od avokada i čeri sa rukolom i pinjolama.

Merkelovoj će kao dezert biti ponuđen mus od malina sa prelivom od bele čokolade, a uz ručak će biti služena vina podruma "Kovačević" - šardone i aurelis.

Za praćenje susreta predsednika Tadića i kancelarke Merkel akreditovano je 185 novinara iz Srbije, Nemačke i regiona.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image