• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić pozvao na uzdržanost povodom Kosova

Boris Tadić upozorio je danas da bi jednostrane akcije Prištine najavljene za sutra mogle ozbiljno da ugroze mir i stabilnost celog regiona i pozvao na uzdržanosti i podršku dijalogu. Srbija ima strategiju za sutra, tvrde u Vladi.

Predsednik Srbije Boris Tadić izrazio je danas zabrinutost zbog najave unilateralnih akcija Prištine na administrativnoj liniji na severu Kosova, ističući da takve akcije ugrožavaju mir i stabilnost u čitavom regionu.

"Takvo rešenje nije dogovoreno između Beograda i Prištine, to se mora sprečiti", rekao je Tadić na Prvom beogradskom bezbednosnom forumu.

On je istakao da je neophodan dijalog i komopromisno rešenje koje bi omogućilo da razlike budu prevaziđene, a ne još više učvršćene.

"Pozivam i Srbe i Albance na uzdržanost i podršku dijalogu kao jedinom načinu na koji se ovaj istorijski problem može rešiti mirnim putem. Ovaj problem traje dugi niz godina, nije nastao juče niti će se okončati sutra, moramo imati mudrosti i strpljenja jer njegovo rešavanje neće biti lako", rekao je predsednik Srbije.

Tadić je naveo da "Srbija poziva međunarodnu zajednicu da svu podršku dijalogu i mirnim i pravednim rešenjima do kojih se stiže dogovorom, kao i da spreči jednostrane akte nasilja koje najavljuje Priština", saopštila je Pres služba predsednika.

Govoreći o bezbednosnim i drugim izazovima sa kojima se svet danas suočava, Tadić je posebno istakao pokušaje unilateralne secesije.

"Kada govorimo o tom pitanju u našem regionu mi govorimo o Kosovu, o opasnom presedanu za čitav svet", rekao je Tadić.

On je ukazao da je međunarodni sistem zasnovan na pravilima, koja podrazumevaju poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta država, a to je ono što se na Kosovu fundamentalno krši.

"Legitimizacija kosovskog presedana vodi svet u nestabilnost i nesigurnost", rekao je Tadić.

Tadić se takođe osvrnuo i na evropsku budućnost Srbije i celog regiona istakavši da je evropska budućnost Srbije naš strateški cilj.

On je izrazio uverenje da će i Srbija i ceo region postati članovi Evropske unije.

"U tako nešto ne treba da postoji sumnja, to je ono što smo obećali", poručio je on.

Kao izazove sa kojima se suočava svet, ali i Srbija i region, Tadić je naveo i organizavani kriminal.

Ističući da je Srbija veoma doprinela borbi protiv organizovanog kriminala, on je naglasio da je zajednička odgovornost lidera u regionu da se ta pojava eliminiše.

"Srbija neće štedeti napore u tom pravcu", rekao je Tadić.

On je dodao da nulta tolerancija Srbije po ovom pitanju znači da niko neće ostati iznad zakona.

"Učili smo puno i nastavićemo tako", istakao je Tadić izrazivši očekivanja da sve ostale države u regionu pokažu istu posvećenost kao i Srbija.

Strategija u dva pravca

I dok predsednik Srbije upozorava domaću i svetsku javnost na moguće posledice jednostranih rešenja za sever Kosova, direktor vladine Kancelarije za saradnju s medijima Milivoje Mihajlović izjavio je da Vlada i državni vrh Srbije imaju strategiju za slučaj da Priština sutra postavi kosovsku policiju i carinu na prelaze Brnjak i Jarinje.

Strategija će, pojasnio je Mihajlović, ići u dva pravca, od kojih je jedan diplomatska aktivnost, a drugi sprečavanje incidenata na terenu.

Diplomatska aktivnosti odvijaće se kroz raspravu u UN, a Vlada i Ministarstvo spoljnih poslova su na stalnoj vezi sa EU, UN i NATO u misiji kojom žele da uvere svetske centre moći da je akcija koju najavljuje Priština pogubna, rekao je Mihajlović RTS-u.

Drugi pravac su aktivnosti funkcionera iz Vlade Srbije i Ministarstva za KiM i iz lokalnih samouprava koji će na terenu nastojati da spreče svaki mogući incident i sačuvaju koliko je to moguće mir na severu Kosova, najavio je Mihajlović.

On je izrazio nadu da neće biti eskalacije problema, mada Srbi sa severa Kosova najavljene poteze Prištine smatraju provokacijom, dok je, kako je ocenio Mihajlović, za Hašima Tačija to "velika avantura koja bi mogla da se završi gore nego ona koju je pokrenuo letos".

Srbi sa severa Kosova bi trebalo da budu hladne glave i da racionalno posmatraju taj problem i izražavaju nezadovoljstvo na miran, dostojanstven način, što će biti jedini način da se izbegnu ozbiljni problemi, rekao je Mihajlović.

On je ponovio i da je cilj najavljene akcije Prištine da potpuno promeni dnevni red dijaloga Beograda i Prištine, da izmeni stanje na terenu i da se kasnije to tako izmenjeno stanje smatra kao faktičko.

Ističući da je najveća odgovornost na međunarodnoj zajednici, na misijama koje imaju mandat UN na KiM, a koje su letos pokazale pristrasnost tokom krize na severu KiM, Mihajlović je izrazio nadu da će se ovoga puta to ispraviti.

"Priština bi najviše volela da se to odradi bez ikakve sile, da Srbi okrenu glave i da ne primećuju o čemu se radi", ocenio je on, dodajući da Tačiju mnogo više odgovara da se razgovara o Brnjaku i Jarinju nego da se rešavaju konkretni problemi građana na KiM.

"Nema indicija da Priština želi da popusti", rekao je Mihajlović, ukazujući da su rečnik i ikonografija Tačija i šefa kosovske policije Bajrama Redžepija gotovo identične, ali i da su i Srbi sa KiM vezali sudbinu za južnu pokrajinu.

On je ukazao da "Tači ima problem, jer kada god puca u sever on pogađa jug" i da su Srbi južno od Ibra, kojih je više nego na severu zastrašeni s obzirom na iskustva iz 2004.

Ekstremni deo prištinskih vlasti ne želi rešenje, nego etnički čistu teritoriju i njih ne zanima sever Kosova, koji im je samo povod da se incidenti prebace što dalje od Prištine, da se izbegnu aktuelne političke vibracije, a to je hapšenje Fatmira Limaja koje bi trebalo da se obavi u nekoliko narednih dana, rekao je Mihajlović.

Povodom današnjeg dolaska generalnog sekretara NATO Andersa Fog Rasmusena u Prištinu, Mihajlović je izrazio nadu da će i NATO i UN i EU shvatiti da bez pravednog rešenja i bez dogovora Srba i Albanaca ne može biti trajnog mira na ovom i čitavom području Balkana.

"Sve ovo posledica je snažnog pritiska Prištine da se potpuno utiče na dijalog, ako ne i da se natera Srbija da prekine dijalog, što se naravno neće dogoditi", naglasio je Mihajlović.

Na pitanje o napisima u štampi da Brisel ima plan za sever Kosova koji ne podrazumeva ni podelu ni primenu Ahtisarijevog plana, nego podelu suvereniteta između Beograda i Prištine koji bi nadgledala EU, on je odgovorio da su to sve varijacije na temu kako obezbediti nezavisnost celog Kosova i da je to još jedan od tekstova pod uticajem "prištinske kuhinje".

Ne radi se ni o kakvoj podeli suvereniteta, ni o tome čije je Kosovo, niti Srbija može izgubiti Kosovo zbog carinskog pečata, a ni Albanci ne mogu dobiti nezavisnost tim pečatom, nego o dogovoru Srba i Albanaca kako će živeti u budućnosti, rekao je Mihajlović.

Upitan o medijskim spekulacijama po kojima je u interesu američkog ambasadora na Kosovu da se na administrativnoj liniji uspostavi kontrola Prištine, Mihajlović je odgovorio da u toj priči verovatno ima elemenata istine.

Reč je o tekstovima u kojim se pominje da američki ambasador ima poslovne veze sa američkom korporacijom koja učestvuje u gradnji puta od Tirane do Merdara, a od naplate tog posla, ambasador, navodno, dobija procenat.

Nije američki ambasador jedini koji u Prištini ima privatne poslove, jer je u proteklih 11 godina bilo administratora i šefova UNMIK-ovih kancelarija na KiM koji su imali poslove u pokrajini, dodao je Mihajlović.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image