• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Dva ostvarljiva paralelna cilja

Predsednik Srbije poručio je Generalnoj skupštini UN da Srbija želi da obezbedi opšteprihvatljivo rešenje za Kosovo i ubrza proces pristupanja EU.

Boris Tadić poručio je danas da Srbija ima dva paralelna cilja: da obezbedi opšteprihvatljivo rešenje za Kosovo sa najčvršćim garancijama srpskoj zajednici, i da ubrza proces pristupanja EU.

Tadić je, obraćajući se učesnicima Generalne skupštine UN, istakao da su oba ta cilja ostvarljiva, i da niko ne treba da pomišlja da je Srbija spremna da jedan cilj žrtvuje zbog ostvarenja drugog.

"Na drugima je da konačno odluče da li misle da je ispunjenje ova dva cilja preduslov dobrobiti regiona i njegove stabilnosti. Mi smo uvereni da je to u svačijem interesu", naglasio je Tadić.

Srbija je, prema njegovim rečima, veoma uvređena stvaranjem klime pretnji koja, povodom Kosova, dolazi iz zemalja koje bi joj, da stvari stoje drugačije, bile najprirodniji partner.

"U kompleksnoj sadašnjici naš cilj mora biti rešavanje pravih kriza i izbegavanje stvaranja novih nepotrebnih kriza. Postoje problemi koji se mogu rešavati strpljivim razgovorom i izgradnjom poverenja. Unilateralne akcije dovode do stvaranja nepotrebnih kriza", objasnio je Tadić.

Predsednik Tadić je oštro protestovao zbog podrške koju deo međunarodne zajednice daje unilateralnim pokušajima Prištine da postavi svoje carinike na administrativnim prelazima na severu pokrajine.

"Razgovori i pomirenje nisu mogući ukoliko se ustupci očekuju od samo jedne strane. Uspeh nije moguć ukoliko se preti nasiljem i za njim poseže usred pregovora", rekao je Tadić.

Sa svoje strane Srbija, kako je naglasio predsednik Tadić, ostaje privržena započetim razgovorima sa Prištinom i ostaće veoma aktivan partner u dijalogu.

"Postoje brojna pitanja kojima se moramo pozabaviti u predstojećim mesecima i apelujem na sve koji su uključeni u ovaj proces da budu konstruktivni. Očekujemo i od Kfora i Euleksa da potpuno poštuju statusnu neutralnost na koju su obavezani Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN, a koja je izvor njihove legitimnosti na terenu i međunarodnoj sceni", rekao je Tadić.

Predsednik Srbije je precizirao da svako rešenje mora podrazumevati sporazum i čvrste garancije da će Srbi na Kosovu biti zaštićeni.

Prema njegovim rečima, u tom smislu je neophodno rešiti pitanja statusa srpske populacije na severu Kosova, decentralizacije, statusa spomenika i svetih mesta Srpske pravoslavne crkve i svojine, kako privatnih lica srpske nacionalnosti, tako i kompanija.

Pitanje statusa srpske populacije na severu Kosova, kako je upozorio Tadić, mora biti rešavano tako što će se u obzir uzeti realnost na terenu, a svi pokušaji da se ta realnost menja ne doprinose konstruktivnom rešenju.

Kada je reč o decentralizaciji na Kosovu, Tadić je objasnio da sve srpske enklave moraju imati unutrašnji politički, sudski i ekonomski život koji će im omogućiti da opstanu tu gde jesu, a Srbija je spremna da obezbedi svu neophodnu pomoć takvim sredinama.

Pitanje statusa SPC i nekih od njenih ključnih svetih mesta, prema Tadićevim rečima, mora biti rešeno davanjem sprecijalnog statusa, a odbijanje Prištine da tako postupi je velika sramota i za privremene organe vlasti i za međunarodne institucije na Kosovu.

Poslednje ključno pitanje se odnosi na imovinu, pre svega interno raseljenih, koji su postali taoci nerešavanja tog problema, kazao je Tadić.

"Neuspeh da se u dobroj volji u pregovorima napreduje u rešavanju pitanja prava srpske zajednice na Kosovu, koje je u samom središtu našeg interesovanja, za Srbiju je veoma uznemirujuće. Navedena četiri pitanja su za nas lakmus papir", rekao je Tadić.

"Željno očekujem dan kada ću moći da stanem za ovu govornicu i saopštim da smo rešili problem, da smo našli opšteprihvatljiv kompromis, ne nametnuto rešenje u kojem jedna strana dobija sve što je ikada poželela a druga ne dobija ništa", poručio je Tadić.

Kada je reč o evropskoj politici vlasti u Beogradu, predsednik Tadić je rekao da veruje da su ispunjeni kriterijumi potrebni da Srbija bude pozvana da postane kandidat za članstvo u EU i da započne pregovore o pristupanju.

"Ako se to dogodi, Srbija će prvi put, nakon dve decenije relativne izolacije, početi da veruje da je EU zaista vidi kao deo sebe", rekao je Tadić, i dodao da će ulazak Srbije u taj proces biti podjednako važan i za EU.

Osim što je konstruktivna u rešavanju problema na Kosovu, Srbija je čitavom regionu dala pozitivan primer u stvarima koje se tiču pomirenja, uspostavljanja vladavine prava, borbe protiv organizovanog kriminala i uspostavljanja institucionalnih kapaciteta za zadovoljavanje evropskih normi, naveo je Tadić.

On je rekao da je Beograd proteklih godina uspostavio potpuno nove odnose sa Zagrebom, što je bilo od velikog strateškog značaja za obezbeđenje stabilnosti u Bosni i Hercegovini.

Govoreći na zasedanju Generalne skupštine UN, Tadić je pozdravio predstojeće članstvo Hrvatske u EU.

"To se odražava i na naše predsedavanje Centralnoevropskoj inicijativi i Jadransko-jonskoj inicijativi. Ono što je najvažnije, to se takođe odražava na predsedavanje Srbije Procesu saradnje u Jugoistočnoj Evropi, najvažnijoj regionalnoj inicijativi", kazao je Tadić.

Poseban naglasak predsednik Tadić stavio je na ulogu Srbije u regionalnom pomirenju, i poručio da Beograd razmišlja da traži predsedavanje Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju 2014. godine, na stotu godišnjicu početka Prvog svetskog rata.

Podsetivši na hapšenje poslednje dvojice odbeglih haških optuženika, Tadić je rekao da je tim činom Srbija prošla kroz neophodno pročišćenje od nasleđa devedesetih godina prošlog veka.

"Te aktivnosti su takođe preduzete kako bi se pokazalo da Srbija želi da promoviše potpuno pomirenje u regionu. Mi smo svoj deo time uradili", rekao je Tadić i dodao da Beograd insistira na tome da i drugi ispune svoje obaveze.

"Taj standard mora biti primenjen i u procesu otkrivanja istine o nalazima iz uznemirujućeg izveštaja Saveta Evrope o nehumanom tretmanu ljudi i trgovini organima na Kosovu. Samo Savet bezbednosti može da osigura sveobuhvatnu istragu i univerzalni mandat i jurisdikciju kako bi se svi počinioci zločina na Balkanu priveli pravdi, a to uključuje i one koji su počinili zločine na Kosovu", rekao je Tadić.

Predsednik Tadić se u govoru osvrnuo i na kompleksne međunarodne odnose, pre svega na ekonomsku krizu, klimatske probleme i političke i bezbednosne turbulencije na Bliskom Istoku.

Tadić je poručio da Srbija ostaje iskreno privržena rešavanju svih globalnih izazova današnjice.

(agencije/MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image