• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO TV: Brucoški živote, da se upoznamo?!

Kada dolaze na školovanje u Beograd budući brucoši najčešće znaju da će im nedostajati porodica i sredina koju napuštaju, a verovatno malo ko od njih zna šta ih čeka u studentskim domovima.

Na konkurs za studentski dom u Beogradu prijavilo se 2.359 budućih brucoša, a mesta je bilo za 917. Među njima 535 devojaka i 382 mladića, većina sa prosekom u školi 5.00.

Većina ovih tek upisanih studenata je zadužilo ključeve neke od samica ili dvokrevetnih soba u drugom po veličini i poslednje sagrađenom (1978. godine) beogradskom domu za studente "Karaburma".

Najpre je trebalo da ispoštuju proceduru useljenja, koja važi za sve domove: podnošenje dokumentacije (uput za useljenje, studentska katica, lekarsko uverenje koje izdaje Studentska poliklinika, indeks i lična karta), plaćanje depozita, stanarine i administrativnih troškova. Tek nakon toga mogli su da uzmu ključeve, prijave se za direktnu telefonsku liniju (pretplata je 360 dinara) ili internet (mesečno 150 dinara) i zaduže posteljinu.

Budžetska cena smeštaja u domu treće kategorije, kakav je ovaj u Mije Kovačevića, je 1.035 za jednokrevetnu i 964 dinara za dvokrevetnu sobu, dok je recepcijska 6.640 za jednokrevetnu i 6.043 za dvokrevetnu sobu. U sobi su kreveti, radni stolovi, stolice, police i plakari, a većina stvari je donesena nakon Univerzijade 2009. godine.

MONDO je zajedno sa Jelenom Vranić iz Sjenice, koja je upisala Pravni fakultet, zavirio u jednu soba budućih brucoša. Kada je ušla rekla je da će se najpre latiti lavora i žogera. Pogledajte.



Studenti često za dom na Karaburmi umeju da kažu "nije sve u kupatilu" aludirajući na to da su kupatila zajednička, po spratovima, i da nema konstantno tople vode. Ipak, imali smo priliku da se uverimo da sanitarije nisu stare, kao i da je higijena na pristojnom nivou. Svaki sprat, a tu može da bude i po 40 ljudi, ima svoju čistačicu koja makar jednom dnevno sredi ovaj prostor.

Iskusniji stanari upozoravaju mlađe na novo pravilo da nije dozvoljeno bušenje nameštaja ili zidova, te da bi bilo od koristi da kupe ofingere. Oni koji su već iskusili život u domu savetuju da se kupe rešo, frižider, tepih, prekrivač za krevet i jastučnice. Mada i u domu imaju mogućnost da uzmu jastuk, jastučnicu, po dva čaršava i ćebeta, koji mogu da se menjaju jednom nedeljno. Takođe, mogu da koriste perionicu veša, gde pranje u jednoj mašini košta 150 dinara (to ne uključuje prašak i omekšivač), a sušenje 100.

Od dodatnih sadržaja, koji zadovoljavaju svakodneve potrebe mladog čoveka, tu su još: studentski restoran, veoma povoljan internet kafe sa letnjom terasom kapaciteta 100 mesta, ambulanta i zubna ambulanta studentske poliklinike, čitaonica, vajarski, slikarski i muzički atelje, sala za tribine i predstave, igralište za mali fudbal i košarku, pošta, prodavnice, fotokopirnica, teretana, frizerski salon, diskoteka i studentski klub.

Dom "Karaburma" važi za mesto dobre zabave i pozitivne atmosfere. Kažu "ima dušu". Verovatno je zbog toga tražen na raspodelama i večito izlepljen oglasima poput: "menjam to-i-to za Karaburmu". Inače, studenti imaju mogućnost zamene mesta između domova istih kategorija i zamene mesta unutar doma.

Beogradski brucoši bi trebalo da se usele do 7. oktobra, dok od 15. novembra kreće raspodela ključeva i za studentre starijih godina. U objektima SC "Beograd" smešteno je ukupno 12.000 studenata, a dnevno bude posluženo 25.000 obroka, od čega 4.000 u domu "Karaburma".

ISHRANA U STUDENTSKIM MENZAMA - Pravo na ishranu u studentskim restoranima po dotiranoj (nižoj) ceni imaju samo studenti koji se finansiraju iz budžeta. Samofinansirajući studenti mogu da kupuju bonove za ishranu u menzama, ali po ekonomskoj ceni. Studenti koji studiraju u mestu prebivališta mogu da kupuju samo bonove za ručak. Za kupovinu bonova za ishranu (za doručak, ručak i večeru) potrebno je izvaditi abonentsku knjižicu i kupiti žeton za pribor. Izdavanje abonentskih knjižica se vrši u studentskim domovima i restoranima početkom školske godine. U nekim domovima umesto, klasičnih abonentskih knjižica, uvedene su čip kartice koje sadrže celokupnu evidenciju o stanaru studentskog doma. Subotom i nedeljom (i nekim praznicima) nema večere, nego se u terminu za ručak podiže paket sa suvom večerom.

(MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image