• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlasti Srbije zadovoljne odlukom EK

Najviši srpski zvaničnici ocenili su danas da je preporuka Evropske komisije da se Srbiji dodeli status kandidata za prijem u EU odlična vest.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je ponosan što je reforme koje je Srbija sprovela Evropska komisija ocenila kao uspešne. Premijer Srbije Mirko Cvetković takođe je veoma zadovoljan mišljenjem EK, dok je predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović srećna zbog ocene da je parlament svoj posao uradio sa većom efikasnošću nego što se to moglo očekivati".

Tadić je istakao da preporuka Komisije da Srbija u decembru dobije status kandidata ako se nastavi dijalog Beograda i Prištine podrazumeva upravo ono što je i Srbija želela - da se dijalog nastavi i da se reši problem.

"Ponosan sam zbog toga što EK sagledava kao veoma uspešne reforme koje je sprovela Srbija, a posebno zato što je dobila dobre ocene u osetljivim oblastima kao što je borba protiv organizovanog kriminala, korupcije i pravosuđa. I građani Srbije, takođe treba da budu ponosni", rekao je Tadić novinarima.

Tadić je uveren da je moguće da Srbija u decembru dobije stastus kandidata i da se otvore perspektive za dobijanje datuma za otpočinjanje pregovora o članstvu. On je istakao da preporuka Evropske komisije za kandidaturu Srbije "ne znači da smo rešili sve probleme".

"Čeka nas veliki posao u sprovođenju reformi, jer status kandidata otvara brojne perspektive, pa i pristup fondovima EU", rekao je predsednik Tadić.

Preporuka Evropske komisije je, kako je dodao, i važan ekonomski signal za investitore jer poručuje da je Srbija čvrsto na putu evrointegracija.

Prema njegovim rečima, treba biti optimista kada je reč o evropskim perspektivama Srbije, ali ne treba praviti euforiju po tom pitanju.

Kada je reč o zahtevu Evropske komisije da se nastavi dijalog Beograda i Prištine, Tadić je rekao da je to upravo ono što Srbija sve vreme i želi.

"Srbija je i otvorila taj dijalog zajedno sa evropskim državama podnoseći zajedno sa EU rezoluciju u Generalnoj skupštini UN. Srbija želi da se rese problemi na administrativnim prelazima i želi realistično rešenje", poručio je Tadić.

Srbija, međutim, upozorio je Tadić, ima principe od kojih neće odstupiti kada je reč o njenom teritorijalnom integritetu, ali to ne znači da nije moguće pronaći političko rešenje za krizu ako druga strana za to ima volju.

"Uloga EU je odlučujuća u tom procesu i gospodin Fratini i drugi evropski lideri mogu pomoći da se pronađe prihvatljivo rešenje za obe strane", objasnio je Tadić.



Premijer Srbije izjavio je da je veoma zadovoljan mišljenjem Evropske komisije o kandidaturi Srbije i ocenio da je preporuka Brisela značajno priznanje Vladi Srbije.

"Ovo mišljenje pokazuje da je Evropska komisija prepoznala napore koje je Srbija učinila i reforme koje smo sproveli", rekao je Cvetković na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.

Cvetković je kazao da "ovo nije kraj, ali jeste značajan datum za ovu Vladu koja je počela od nule pre tri godine". On je obećao da će Vlada nastaviti da radi na evropskim integracijama.

Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer, koji je premijeru Cvetkoviću preneo mišljenje Evropske komisije, ocenio je da je današnji dan prekretnica u odnosima EU i Srbije.

Dežer je naveo da je danas doneo dve dobre vesti - prva je da je Evropska komisija predložila status kandidata za Srbiju, a druga je da će Srbija početi pregovore o članstvu kada bude ispunjen ključni element a to je nastavak dijaloga s Prištinom.

"Zahvaljući naporima koji su postignuti i ispunjavanju uslova i obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji, Komisija je u stanju da preporuči otvaranje pregovora kada bude ispunjen ključni prioritet - a to je povezano sa nastavkom dijaloga sa Prištinom", rekao je Dežer.

Dežer je naglasio da su sve to statusno-neutralni elementi "koji nisu novi".

On je dodao da ne postoji vremenski okvir za realizovanje tog uslova, ali da se nada da će to ubrzo biti učinjeno jer je to u interesu kako Srbije tako i EU, kako bi se prešlo na sledeću fazu u odnosima Brisela i Beograda.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da je preporuka Evropske komisije da Srbija dobije status kandidata odlična vest i da je ponosna na ocenu koju je parlament dobio za svoj rad.

"Ovo je odlična vest. Ponosna sam što je Evropska komisija ocenila da je parlament svoj posao uradio sa većom efikasnošću nego što se to moglo očekivati", rekla je Đukić Dejanović novinarima u skupštini.


Predsednica parlamenta je dodala i da "svi ostali elementi u izveštaju EK nisu novi ni javnosti, ni njoj".

(agencije/MONDO)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image