• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Region se "kotrlja" ka Uniji

Evropska komisija je danas, u Briselu, predložila Savetu ministara Evropske unije da počne pregovore o članstvu s Crnom Gorom. Hrvatska napreduje ka članstvu, a BiH usporila zbog neformirane vlade.

Komisija je ocenila da je "Crna Gora ostvarila zadovoljavajući napredak, posebno u sprovođenju ključnih prioriteta i sveukupnih zadovoljavajućih rezultata".

Otud je Crna Gora "sad spremna je da otvori pregovore za članstvo" u Uniji, kaže se u godišnjem Izveštaju o napretku Crne Gore u evropskim reformama, koji je Evropska komisija danas objavila u Briselu.

U analizi se navodi da je Crna Gora napredovala na planu političkih i institucionalnih reformi, "čime je ojačan značaj parlamenta, sprovođenje izbornog zakona i depolitizacija javne uprave".

To, dodaje se, ima za posledicu jačanje nezavisnosti sudstva, pospešenje borbe protiv korupcije i veću slobodu medija.

Ali se podvlači da je nužno nastaviti reforme i da sprovođenje političkih odluka i zakona još uvek predstavljaju izazov.

Vlasti u Podgorici takođe treba da nastave suzbijanje korupcije i dovrše reformu pravosuđa ko bi pravosuđe bilo objektivnije i delotvornije.

Takođe je potrebno osnažiti antidiskriminacione mere jer su "nepovlašćene grupe" i dalje izložene diskriminaciji.

EK ističe konstruktivnu ulogu Crne Gore u regionu, kao i to da je Crna Gora napredovala u uspostavljanju pune tržišne ekonomije, a da crnogorska privreda nastavlja da se oporavlja i stabilizuje, zahvaljujući konsolidaciji bankarskog sektora, kao i opreznoj fiskalnoj politici.

Hrvatska napreduje ka članstvu

Hrvatska nastavlja da ispunjava političke uslove za članstvo u Evropskoj Uniji, kaže se u ovogodišnjem izvještaju o napretku za Hrvatsku predstavljenom danas u Briselu.

“Dobar napredak je ostvaren na polju vladavine prava. Novo zakonodavstvo je osnažilo nezavisnost sudstva, a preduzete su odgovarajuće mere kako bi se poboljšala njegova efikasnost”, ukazuje Komisija.

Pohvaljeni su i napori Hrvatske da se obračuna sa korupcijom uključujući i onu na najvišem nivou.

Komisija je istakla da su usvojeni novi, poboljšani zakoni koji regulišu pristup informacijama, sukob interesa i finansiranje političkih aktivnosti.

Prema izveštaju EK, napredak je učinjen i u smislu nezavisnog vođenja procesa optuženima za ratne zločine.

“Hrvatska je pokazala predanost da nastavi da osigurava održive rezultate, naročito na polju pravnih i administrativnih reformi, borbe protiv korupcije, prava manjina, povratka izbeglica i ratnih zločina”, kaže se u izveštaju, uz opasku da “lista rezultata efikasnog rešavanja slučajeva korupcije treba da se nastavi”.

U analizi se preporučuje da je potrebno nastaviti sa izgradnjom moderne, pouzdane i depolitizovane državne uprave koja je okrenuta građanima.

Potrebno je takođe da se ulože dodatni napori kako bi se dovršio proces restruktuisanja brodogradilišta, kao i da se ojačaju administrativni kapaciteti potrebni za adekvatnu i potpunu primenu zakonodavstva i standarda Evropske unije, navodi se u zaključku izveštaja o napretku za Hrvatsku.

BiH usporeno ka EU

Evropska komisija je ocenila da je "neuspeh u političkom dogovoru o formiranje vlade... otežao napredak BiH u ključnim reformama za pomak ka integraciji u Evropsku uniju".

Reforme su veoma ograničena, za njih nema političke volje, slabe su institucije, nema dovoljno ljudi i sredstava, manjkava je saradnja među njima, kaže se u Godišnjem izveštaju Evropske komisije o Bosni i Hercegovini, objavljenom u Briselu.

Kao povoljni rezultati BiH se navode ukidanje viza za putovanja u zemlje EU, kao i to što je, u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, pokrenut dijalog Evropske unije i BiH o pravosuđu.

I dalje ostaje problem "usaglašavanja Ustava BiH s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, a zakon o državnoj pomoći mora da bude donet na drzavnom nivou".

"Politički predstavnici moraju imati zajedničkih stav o pravcu kojim treba da krene ta zemlja", podvlači Evropska komisija.

Uz to je "neophodno usklađivanje, podešavanje institucija jer proces pristupanja EU traži funkcionalne ustanove u svim ravnima i funkcionalan mehanizam koordinacije u pitanjima koja se ticu EU".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image