• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kinezi prodaju badnjak od plastike?!

Ove godine u kineskim tržnim centrima mogu se pazariti i plastični badnjaci, pišu "Novosti". Cene ribe i posnih đakonija velike za prosečna primanja.

Cena jednog ovakvog, višegodišnjeg badnjaka je svega 50 dinara, a pošto je braon boje, gotovo da se ne može primetiti razlika u odnosu na pravi. Jedina manjkavost je ta što se ovaj badnjak ne može da se pali pišu "Novosti" i navode da će ovogodišnji božićni praznici biti skupi za prosečnog građanina.

Ulice prestonice u sredu su osvanule "okićene" badnjacima, božićnim venčićima, korpicama i pšenicom, a na svakom koraku mogli su se videti sugrađani koji su u rukama nosili strukove božićnog drveta.

Na gradskim zelenim pijacama "opijao" je miris pržene ribe, a ispred ribarnica kupci su u dugačkim redovima čekali da pazare svoje omiljene porcije.

Prodavci su na sav glas nudili badnjake koji donose "najviše" sreće, kupci su išli od jednog do drugog tražeći najlepše i najjeftinije grane božićnog drveta, dok su mališani želeli venčiće i korpice.

Kako bi privukli pažnju kupaca, trgovci su se dosetili pa su svoje badnjake ukrasili malim drvenim ikonama, ukrasnim mašnama, vrećicama sa kukuruzom i pšenicom i ostalim simbolima Božića.

Prvo radno jutro prodavaca badnjaka na Bajlonijevoj pijaci proteklo je u gužvi i velikom interesovanju sugrađana, ali se trgovci ipak najvećim pazarima nadaju na Badnji dan.

"Prodajem badnjake svake godine i cene se nisu drastično menjale, a nadam se da će i prodaja biti ista kao i pre 12 meseci", kaže Radomir, prodavac sa ulaza na Bajlonijevu pijacu.

Još uvek nije počela navala, a iz isustva znam da će svi doći "u pet do 12", na Badnji dan.
Cene badnjaka na ovoj tržnici kreću se od 50 do 100 dinara, koliko treba izdvojiti i za pšenicu, dok venci od listova i grana božićnog drveta staju od 100 do 200 dinara.

Korpice u kojima se nalaze badnjak, pšenica, kukuruz i orasi su dosta skuplje pa za njih treba izdvojiti od 500 do 600 dinara. Na tezgama se može pronaći i slama u kesi za koju treba izdvojiti 50 dinara.

Na tezgama su se prodavali i strukovi zelenika sa crvenim bobicama, koje prema starom verovanju donose sreću, a koštaju 100 dinara.

Od početka posta dugački redovi ispred pijaca su svakodnevna slika, pa je tako bilo i u sredu na ovoj gradskoj tržnici. U ribarnici "Zlatko" sveža štuka staje 290, sardela je 300, oslić hek 330, a za kilogram fileta soma treba izdvojiti 399 dinara.

Filet smuđa i lososa staje 1.400, brancin je 980, plodovi mora koštaju 850, a za odrezak soma treba izdvojiti 850 dinara. Skuša sa roštilja staje 570, oslić hek je 620, pastrmka 690, dimljeni šaran staje 1.000, dok je filet soma 850 dinara po kilogramu.

Pasulj se može pazariti po ceni od 200 do 250 dinara, koliko košta i na pijaci Zeleni venac, dok se šampinjoni mogu kupiti za 180 do 200, a na "Zelenjaku" su cene niže i iznose od 120 do 180 dinara po kilogramu.

"Maksi" marketi su na božićnoj akciji kupcima ponudili kilogram šarana za 260 dinara, "premija" tunjevina u biljnom ulju staje 90, dok se posni kolači u pakovanju od 800 grama mogu pazariti po ceni od 700 dinara.

U "Tempu" će na Badnji dan prvih 200 kupaca na poklon dobiti badnjak, dok se u "Intereksu" on može kupiti po ceni od 60 dinara. "Idea" je u božićnu ponudu uvrstila svežu ribu, pa se tako kilogram šarana može pazariti po ceni od 255 dinara.

I na tržnici Zeleni venac može se kupiti sveža i gotova riba i to oslić po ceni od 625 dinara, škarpina je 1.099, papaline su 449, a filet soma je 890 dinara po kilogramu. Pečena skuša košta 579, šaran je 795, pastrmka 845, dok je oslić 729 dinara.

Svilene bombone koje će krasiti božićnu trpezu, Beograđani mogu kupiti na "Bajloniju" po ceni od 70 dinara za 100 grama ovih poslastica, a tu su i orasi, suve smokve, kajsije i šljive, brusnice, urme...

Domaćice koje nisu vične u kuhinji, ali čiji muževi imaju "dublji" džep, svake godine naručuju posne specijalitete iz beogradskih restorana, koji stižu na kućnu adresu.

Cene su šarenolike i zavise od kvaliteta i gramaže.

"Ne volim da spremam ribu, jer posle toga danima ne mogu da provetrim kuću", kaže Mirjana Marković, poslovođa.

"Bolje da platim malo više, a da svi ukućani budu zadovoljni ukusnom hranom, jer se moja deca često žale da ne spremam ribu kako oni vole. "

Klot prebranac može da se naruči po ceni od 280 dinara u porciji za dve osobe, pečeni oslić košta 500 dinara za kilogram, šaran 700, dok su lignje od 600 do 800 dinara.

Za krompir salatu treba izdvojiti 200 dinara, dok "dalmatinska garnitura" - prilog od blitve košta od 150 do 250 dinara. Posne sarmice i paprike punjene krompirom staju od 150 do 250, a rižoto 600 dinara.

Zelene pijace u prestonici neće raditi na dan Božića, 7. januara, ali će zato sugrađani moći da pazare voće i povrće non-stop na Kvantaškoj tržnici.

Na Badnji dan, od osam do 16 časova radiće samousluge, dok će šoping centri i prodavnice neprehrambenih proizvoda biti otvoreni od devet do 16. Na Božić, prodavnice neprehrambenih proizvoda mogu biti zatvorene, dok će dežurne prodavnice i dežurne samousluge biti otvorene od osam do 12 sati, pišu "Novosti".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image