• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Misterija u Leskovcu: Ko je Novica Jovanović?

U Leskovcu, bar do nedelje popodne, niko nije znao ko je tačno Novica Jovanović, najveći poreski dužnik u Srbiji. Neki koji se slučajno tako zovu preživljavaju pakao jer im je teško da objasne da nisu oni ti koji duguju državi.

Špekuliše se sa nekoliko privatnika, ali niko pouzdano ne može da kaže čime se pravi Novica Jovanović bavi.

"Dva minuta pošto su mediji objavili da neki Novica Jovanović duguje 308 miliona dinara na ime poreza, telefoni su nam se usijali svima u porodici. Preseo mi je Božić jer sam svakom objašnjavao da nisam taj. Ne samo da ne dugujem državi nego nam nije isto ni srednje slovo", priča imenjak i prezimenjak famoznog dužnika, koji se uspešno bavi porodičnim biznisom.

Dođe mi da se pojavim na televiziji i kažem ljudima da nisam ništa skrivio. Bojim se da ne navučem neke razbojnike. Pomisliće da imam milijarde kada državi dugujem toliko para.

Sto prvih poreskih neplatiša - fizičkih lica sa u subotu objavljene liste najvećih dužnika - državi nisu platili ukupno 2,9 milijardi dinara poreza, što je oko 80.000 prosečnih plata u Srbiji. Rekorder po neplaćenom porezu je građanin iz Leskovca. On državi na ime dažbina duguje čak tri miliona evra, odnosno 10.000 prosečnih plata.

Svi građani koji su poslednjih meseci imali bliski susret sa sudskim izvršiteljima i to zbog značajno nižeg duga po osnovu neplaćene struje, komunalija ili baš poreza, teško mogu da shvate po čemu su to Novica Jovanović iz Leskovca, i još mnogo drugih na dugom spisku dužnika prema Poreskoj upravi, imuni na prinudnu naplatu.

"Građani koji su se našli na spisku 100 dužnika prema Poreskoj upravi duguju za neplaćene dažbine po raznim osnovima", objašnjavaju za „Novosti“ u Poreskoj upravi.

Tu ima onih koji nisu plaćali porez po osnovu prodaje svojih pokretnih i nepokretnih stvari, porez na godišnji prihod građana, a dosta je i onih koji su u prethodnom periodu trgovali akcijama, a da su, pri tom, zaboravili da su dužni da po tom osnovu plate porez na kapitalnu dobit u iznosu od 20 odsto prihoda koji su dobili. Poslednjih meseci su filijale Poreske uprave otkrile dosta prekršaja po ovom osnovu, i oni su danas predmet istrage Poreske policije.

Mada se očekivalo da će se na spisku 100 najvećih dužnika poreza naći zvučna imena, na njemu ipak dominiraju ljudi koji nisu poznati široj javnosti. Rekoreder po neplaćenom porezu među građanima bavi se, kako „Novosti“ nezvanično saznaju, poslovima iz oblasti metalske industrije. Drugi po redu, Marijo Vujaklija iz Inđije, takođe je privatnik. Ostao je dužan za porez 2,3 miliona evra, dok je Zemunac Lazo Krvopić zadužen 1,2 miliona evra.

Od zvučnijih imena, državi najviše duguje osnivač listova „Kurir“ i „Glas javnosti“ Radisav Rodić. Od njega se potražuje oko 600.000 evra. Tu je i Goran Trivan, funkcioner SPS i beogradski sekretar za zaštitu životne sredine, koji po osnovu neplaćenog poreza duguje oko 180.000 evra.

Margit Savović, danas pomalo zaboravljena ministarka u Saveznoj vladi, koja je trenutno predavač na Subotičkom univerzitetu, duguje državi po osnovu neplaćenog poreza 100.000 evra. I vlasnik FK Vojvodine Ratko Butorović, poznatiji kao Bata Kan Kan, prema evidenciji poreznika treba takođe da plati oko 100.000 evra.

Interesantno je da niko od poznatijih sa spiska dužnika prema Poreskoj upravi ne vidi po kom osnovu bi mogli da duguju državi. Svoja saopštenja javnosti najavljuju za naredne dane.

"Nikada od poreznika nisam dobio informaciju da postoji moj bilo kakav poreski dug", kaže Ratko Butorović.

Vojin Đorđević, čija se firma „Gorki list“, uprkos velikim dugovima, ne nalazi na listi 100 najvećih dužnika, kao građanin duguje više od 400.000 evra.

Na listi najvećih dužnika ne nalazi se nijedno ime iz sveta šou biznisa. Nema ni sportista, niti takozvanih kontroverznih biznismena. Njih, uprkos očitom bogatstvu koje poseduju, nema ni na listi onih koji po osnovu prihoda plaćaju najveći porez u Srbiji.

"Oni, uglavnom, i nisu prijavljeni kao poreski obveznici u našoj zemlji", objašnjavaju u Poreskoj upravi. "Mada, po pravilu, svi žive u Srbiji i koriste sve blagodeti naših poreskih obveznika, zbog brojnih olakšica opredeljuju se da kao utočište od plaćanja obaveza nađu u poreskim rajevima, državama koje ne naplaćuju ili simbolično naplaćuju poreze. Pored toga, primetno je da estradne zvezde sve više plaćaju poreze u zemljama u kojima su dobili radne dozvole. Sve će se to promeniti kada se u Srbiji konačno uvede dugo najavljivana unakrsna provera imovine i prihoda", kažu u Poreskoj upravi.

Primetno je i da se na listama najvećih dužnika među firmama i preduzetnicima uglavnom nalaze one koje su u restrukturisanju, stečaju ili su, jednostavno, izbrisane.

" Važeći zakoni ne dozvoljavaju poreznicima da izvrše bilo kakav pokušaj naplate poreza i doprinosa onima kod kojih je proglašen stečaj ili se nalaze u procesu restrukturisanja ili privatizacije", objašnjavaju poreznici.

Ovakve zakonske norme se, povremeno, i zloupotrebljavaju, pa pojedini vlasnici privatnih firmi namerno gurnu svoje preduzeće u stečaj kako bi sprečili naplatu poreza državi. Ipak, kada su u pitanju veliki stečajni dužnici izvesno je da će u tim slučajevima doći do naplate poreza po okončanju postupka i prodaje imovine stečajnog dužnika.

Poreska uprava Srbije ne isključuje mogućnost da grad Beograd ne duguje 1,8 miliona dinara, koliko je predstavljeno u spiskovima dužnika. "Tokom vikenda poreski službenici intenzivno rade na proveri dokumentacije. Moguće je da je došlo do greške"; tvrde u Poreskoj upravi i obećavaju da će već u ponedeljak objaviti rezultate dodatnih analiza. Treba računati i sa tim da je jedan deo poreskih dužnika svoje obaveze izmirio neposredno pred završetak godine, što nije moglo da se vidi u objavljenim spiskovima.

Poreska uprava Srbije saopštila je da kod pojedinih obveznika nije mogla da obavi ni redovnu, ni prinudnu naplatu poreza jer su je u tome sprečavali propisi iz privatizacije i stečaja, kao i da su za takav prekršaj bile predviđene novčane kazne od 100.000 do 300.000 dinara.
(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image