• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusi istražuju trgovinu organima na Kosovu

Rusija vodi posebnu istragu o trgovini organima na Kosovu i već je prikupljen značajan materijal o tom slučaju, piše moskovski list "Komersant".

U tekstu pod naslovom "Rusija prikuplja snažne medicinske dolaze protiv Kosova", list navodi da je na Kosovu najverovatnije postojala jedinstvena mreža koja je funkcionisala uz podršku kosovskog rukovodstva.

Rusija je, ističe se u tekstu, dobila mogućnost da, uz pomoć EU, dokaže da su vlasti samoproglašenog Kosova nelegitimne i da mogu biti povezane sa ozbiljnim kriminalom, odnosno trgovinom ljudskim organima.

List navodi da na Kosovu suđenje optuženima u slučaju "Medikus" za ilegalnu transplantaciju i šverc ljudskih organa ulazi u završnu fazu, a da su počiniocima, navodno, pokrovitelji bili lokalni državni činovnici.

Tužilac u ovom procesu je EU, a list saznaje da Rusija vodi svoj krivični postupak o kosovskim transplantolozima, u kome su prikupljeni svi važni materijali za krajnji ishod procesa.

Ministarstvo inostranih poslova (MIP) Rusije insistira da rusko državno tužilaštvo te materijale preda EU, odnosno Euleksu, ali to se za sada nije desilo, dok u ruskom MIP-u pažljivo prate prištinski proces poznat kao "slučaj klinike Medikus", koji može da ima ozbiljne političke posledice.

Ako presuda bude osuđujuća, to će biti snažan dokaz da je na teritoriji nepriznatog Kosova postojala praksa nelegalnih transplantacija, ocenjuje list, podsećajući sa su u ovom slučaju optuženi bivši saradnici "Medikusa", Albanci, Turci i Izraelci, kao i bivši visoki saradnik Ministarstva zdravlja Kosova Iljir Recaj.

List napominje da je slučaj "Medikus" povezan sa još ozbiljnijim skandalom iz 2008. godine - trgovinom ljudskim organima oko 300 otetih kosovskih Srba, kojima su u Albaniji vađeni organi 1999. godine, o čemu je pisala u svojoj knjizi Karla del Ponte, bivši haški tužilac.

Izvor "Komersanta" u ruskim diplomatskim krugovima pojasnio je da je na Kosovu "najverovatnije postajala jedna te ista mreža, i da je ona, ako je verovati Karli del Ponte i Diku Martiju, funkcionisala uz podršku kosovskog rukovodstva".

Sagovornik "Komersanta" podseća da je Rusija dugo insistirala da su vlasti Kosova nelegitimne i da treba istražiti njihova kriminalna dela i da je zato, kada je u aprilu prošle godine Euleks zatražio od ruskog MIP-a pravnu pomoć u slučaju klinike "Medikus", rusko ministarstvo odlučilo da pruži pomoć.

Na zahtev MIP-a, Istražni komitet Rusije je 2011. godine pokrenuo krivičnu istragu i pronašao nekoliko žrtava, čija bi svedočenja mogla da budu važna za ishod suđenja u Prištini, dodaje list.

Od proleća prošle godine, stoji u tekstu, predstavnici Euleksa redovno se interesuju kada će im biti dostavljen materijal iz ruske istrage.

Rusko pravosuđe pokrenulo je krivični postupak za trgovinu ljudima u julu 2011. godine protiv nepoznatih počinilaca međunarodne kriminalne grupe, koja se bavila trgovinom državljanima Rusije, radi uzimanja njihovih organa.

Tokom istrage utvrđeno je da su žrtve državljani Rusije i drugih zemalja, kojima je na klinici "Medikus" 2008. godine izvađen po jedan bubreg radi transplantacije, ali im je isplaćena znatno manja suma od obećane.

List saznaje da je za ovaj slučaj naložena kompletna ekspertiza, a da su molbe za pravnu pomoć upućene u nekoliko država, dok samu istragu provode rusko državno tužilaštvo i MIP.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image