• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prepolovljene kazne za ubistvo Tatona!

Apelacioni sud u Beogradu prepolovio kazne glavnim optuženim učešća u ubistvu francuskog državljanina Brisa Tatona u Beogradu 2009. godine, dok je ostalima kazna potvrđena

Apelacioni sud u Beogradu prepolovio je kazne osuđenima za učešće u ubistvu francuskog državljanina Brisa Tatona u Beogradu 2009. godine, preinačivši presudu Višeg suda kojom su bili osuđeni na ukupno 240 godina zatvora.

Pravosnažnom presudom Apelacionog suda 14 napadača na Tatona dobilo je ukupno 123 godine zatvora, objavljeno je na sajtu tog suda.

Kolovođama napada, koji su i dalje u bekstvu, Đorđu Preliću i Dejanu Puzigaći kazne su smanjene sa 35 na 15 godina zatvora, odnosno sa 32 na 14 godina zatvora.

Za njima su raspisane međunarodne poternice.

Ljubomiru Markoviću i Ivanu Grkoviću kazne su smanjene sa 30 na 13 godina zatvora.

Preinačenjem ranije presude Višeg suda u Beogradu na po osam i po godina zatvora pravosnažno su osuđeni Branimir Četnik i Vladan Suvajac, koji su ranije bili osuđeni na 14 godina zatvora, dok je Milanu Vujoviću ista kazna smanjena na osam godina zatvora.

Smanjenjem kazni sa 14 i 12 godina zatvora, Apelacioni sud je pravosnažno osudio na po sedam godina zatvora Jovana Karbića, Dragana Tomasovića, Stefana Veličkovića, Milana Tarlaća i Bojana Matijevića.

Stepi Petroviću kazna je smanjena sa pet na četiri godine zatvora, na koliko je Dejanu Stankoviću potvrđena kazna.

Vladimiru Boškoviću potvrđena je uslovna osuda od osam meseci zatvora sa rokom provere od dve godine jer je izvršio krivično delo pomoć učiniocu posle izvršenog krivičnog dela.

Viši sud u Beogradu je preinačenom presudom 25. januara 2011. osudio 14 navijača Partizana na ukupno 240 godina zatvora zbog teškog ubistva navijača "Tuluza", Tatona, na Obilićevom vencu u Beogradu 2009. godine, neposredno pred početak fudbalske utakmice Partizan-Tuluz.

Po nalaženju Apelacionog suda, u pogledu odluke o kazni, prvostepeni sud je pravilno imao u vidu sve okolnosti koje su od značaja za odmeravanje kazne, ali za najveći broj okrivljenih nije dao odgovarajući značaj zbog čega je prvostepena presuda u odnosu na ove okrivljene preinačena, navodi se u odluci Apelacionog sud.

Taj sud smatra da se tako odmerenim kaznama u potpunosti ostvaruje svrha kažnjavanja.

Što se tiče žalbe punomoćnika oštećenih (Tatonovih roditelja) ona je odbačena kao nedozvoljena, imajući u vidu da je postupak vođen po zahtevu javnog tužioca, te da oštećeni presudu može pobijati samo u pogledu odluke o troškovima, o čemu nije reč u konkretnom slučaju, navodi se u odluci Apelacionog suda.

Apelacioni sud je posle javne sednice po žalbama krajem oktobra utvrdio da su osuđeni kao saizvršioci počinili krivično delo teško ubistvo jer su 17. septembra u Beogradu na Obilićevom vencu, u stanju uračunljivosti, svesni svog dela i njegove protivpravnosti, pri bezobzirnom nasilničkom ponašanju, ubili Tatona.

Napad na navijače francuskog Tuluza, među kojima je bio i Taton, organizovali su vođa navijačke krupe "Alkatraz" Đorđe Prelić, zatim vođa navijačke grupe "Iridućibili" Ivan Grković i Ljubomir Marković, jedan od vođa "Alkatraza", i vođa grupe "Rebels" Dejan Puzigaća.

Oni su pozvali mobilnim telefonima ostale okrivljene i druge nepoznate navijače i svi su se našli 17. septembra 2009. u Terazijskom parku, gde je Puzigaća podelio baklje i palice, a Vladan Suvajac (22) hirurške maske, da bi prikrili lice, podelili su se u više grupa i krenuli ka Obilićevom vencu.

Prelić, Marković, Grković i Puzigaća nastavili su da koordiniraju napad na francuske navijače mobilnim telefonima i svima su saopštili da se oni nalaze u "Ajriš pabu" na Obilićevom vencu.

Prelić i Marković sedeli su u kafiću "Zuzus" pored "Ajriš paba" i pratili okupljanje svojih navijača. Pošto su se iz više različitih ulica i pravaca navijači skupili na Obilićevom vencu, uz povik "Tuluz, Tuluz", što je, prema rečima sudije, bio znak za početak napada, optuženi i druga za sada nepoznata lica počeli su da francuske navijače udaraju bakljama, drvenim palicama, flašama... od čega su pojedini navijači Tuluza zadobili lakše telesne povrede.

Optuženi su potom opkolili Tatona, tukli ga nogama i rukama dok je ležao na trotoaru, gađali ga pepeljarama i čašama i udarali palicama i bakljama.

Potom su ga odvukli i pritisli na ogradu stepeništa i namerno ga bacili sa visine od 4,28 metara u prostor između stepeništa i garaže, a potom se razbežali u raznim pravcima.

Tatonu su tom prilikom nanete teške povrede glave i brojne druge povrede, koje su, 12 dana kasnije, izazvale njegovu smrt. Taton je preminuo u Kliničkom centru Srbije.

Svim osuđenima je produžen pritvor do pravosnažnosti presude, a vreme koje su proveri u pritvoru uračunato im je u kaznu zatvora.

Sud je Tatonove roditelje, kao oštećene u ovom postupku, uputio da svoj oštetni zahtev od 200.000 evra ostvare u parničnom postupku.

Branioci osuđenih nisu zadovoljni ovom presudom i smatraju da je presuda "kompromisna".

Povodom preinačenja presuda advokat porodice Taton, Slobodan Ružić, rekao je danas da je obavestio porodicu Taton o novoj presudi, ali nije govorio o njihovoj reakciji.

"Čini mi se da se radi o kompromisnoj odluci kako bi bila zadovoljena potreba da ubice budu kažnjene, ali i da se smanje njihove kazne, jer sud nije uspeo da utvrdi šta se stvarno dogodilo" kada je ubijen Bris Taton, prenose francuski mediji.

Advokati Svetozar Vujačić i Zora Dobričanin Niodinović navode da razmišljaju o ulaganju vanrednih pravnih lekova Vrhovnom kasacionom sudu jer, kako tvrde, sud nije ni tačno ni potpuno utvrdio činjenično stanje, kao i da je na osnovu novopribavljenih dokaza morao da otvori glavni pretres.

Tim dokazima bi se, kažu branioci, utvrdilo da je Taton pao preko ograde bežeći, jer nije znao teren, a ne da su ga osuđeni bacili, a to proizlazi iz tranksripta telefonskog poziva Hitnoj pomoći koja je njegov pad prijavila.

Takođe se pitaju kako je moguća da su kazne prepolovljene, iako su osuđeni za potpuno ista krivična dela.

Advokati u izjavi za Tanjug su naveli da sud nije ni tačno ni potpuno utvrdio činjenično stanje, da je na osnovu novopribavljenih dokaza morao da otvori glavni pretres, tako da nisu ni želeli da komentarišu smanjenje kazni.

Vujačić smatra da je presuda skandalozna i da je do nje došlo "kompromisom policije i suda".

Dobričanin smatra da sud nije ni tačno ni potpuno utvrdio činjenično stanje, tako da nije ni želela da komentariše smanjenje kazni.

"Ne mogu ni da razmišljam o visinama kazni kad nemamo utvrđeno činjenično stanje. Oni su osuđeni jer su '17. seprembra 2009. lišili života Tatona tako što su mu naneli teške telesne povrede, opasne po život koje su 29. septembra prouzrokovale njegovu smrt'. Ne mogu nikako da prihvatim da je neko lišen života, a posle 12 dana je nastupila smrt", rekla je Dobričanin, delimično citirajući presudu.

Ona smatra da taj predmet nije mogao biti okončan ovako već da je morao da se ponovo otvori glavni pretres ili pred Apelacionim ili pred Višim sudom, jer je, kako je navela, lično sudu podnela dokaz koji činjenično stanje iz korena menja.

Po Zakonu o dostupnosti informacija od javnog značaja pribavila je, kako tvrdi, transkript u kom je lice koje je prijavilo slučaj hitnoj pomoći reklo:

"Halo hitna pomoć. Da, izvolite. Molim vas, Obilićev venac kod garaže, dečko je pao sa zida. Sa 20 metara. Je l vi prvi zovete? Da, da, evo ja sam videla to. Obilićev venac da, sa garaže, da, da sa zida..."'.

Otac Stefana Veličkovića u pismu predsedniku Srbije Borisu Tadiću, koje je dostavljeno i medijima, tvrdi da "ni Sud ni Tužilaštvo nisu uzeli u obzir nepobitne materijalne dokaze da (Veličković) uopšte nije bio prisutan dešavanjima koja su prouzrokovala pogibiju i smrt Tatona".

Iako je njegovom sinu današnjom presudom Apelacionog suda smanjena kazna sa 12 na sedam godina zatvora, on smatra da je to nedovoljno.

"Postovani predsedniče, molim vas da iskoristite svoje ustavno pravo i time spasete čast sudstva i države Srbije, te da ukinete presudu Apelacionog suda u predmetu u javnosti poznatom kao 'Bris Taton'", navedeno je u pismu Veličkovićevog oca.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image