• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Završen referendum na severu Kosova

Biračka mesta u četiri srpske opštine na severu Kosova zatvorena su večeras u 19 časova.

Prema prvim informacijama sa terena nije bilo problema tokom glasanja o tome da li građani prihvataju kosovske institucije.

U opštinama u kojima je glasanje trajalo dva dana, a to su Kosovska Mitrovica, Zvečan i Zubin Potok, do 16 časova izlaznost je bila 64,2 odsto, a u Leposaviću gde je referendum organizovan samo danas, glasalo je 53 odsto upisanih birača.

Kako bi se pospešila izlaznost građana na teritoriji opštine Leposavić, kroz naseljena mesta kružio je automobil sa razglasom, prekog kojeg su se, uz rodoljubive pesme, pozivali građani da izađu na glasačka mesta.

Referendum su nadgledali predstavnici Međunarodne krizne grupe koji su po rečima portparola za četiri opštine na severu Ljuba Radovića, "bili zadovoljni onim što su zatekli na terenu".

Prvi preliminarni rezultati znaće se tokom noći, a konačni će biti objavljeni do 19. februara.

Referendum je održan bez prisustva međunarodnih posmatrača, pošto se nijedna međunarodna organizacija nije odazvala pozivu, a OEBS i Unmik su ocenili da je referendum nevažeći i da neće imati nikakve pravne posledice.

Predsednik opštinske referendumske komisije u Kosovskoj Mitrovici Ljiljana Ljumović je naglasila da je u severnom delu Kosovske Mitrovice zadovoljavajuća izlaznost i dodala da nema informaciju da li je na referendum izašao neko od Albanaca.

Ljumović je rekla i da su se predstavnici UNMIK, iako nisu službeno akreditovani kao posmatrači, interesovali za izlaznost građana i sam tok referenduma.

Predsednik opštine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić ocenio je da je izjava predsednika Srbije Borisa Tadića o referendumu u opštinama na severu Kosova i Metohije bila odmerena i "mnogo odmerenija nego ostalih zvaničnika države", pre svega u ministarstvu za Kosovo i Metohiju.

Pantić je podsetio da Tadić u jučerašnjoj izjavi nije dovodio u pitanje pravo Srba da iskažu svoju volju i istakao da im to pravo niko ne može osporiti, ali da ono može, što ne znači i da će, naneti štetu državnim i nacionalnim interesima.

"Smatram da je ova izjava mnogo odmerenija nego što su izjave ostalih zvaničnika države pre svega ministra za Kosovo i Metohiju Gorana Bogdanovića i državnog sekretara Olivera Ivanovića koji se utrkuju ko će više da priča o tome kako je ovaj referendum protiv interesa države Sbrije, kako će naneti ogromnu štetu i kako se Srbi suprostavljaju svojoj vladi", rekao je Pantić.

On je objasnio da je referendum bio uznuđen od strane kosovskih Albanaca i dela međunarodne zajednice.

"Više nismo imali niti jedan jedini način da se suprostavimo njihovim nasilnim, jednostranim akcijama. Naročito zbog činjenice da se na stranu kosovskih Albanaca stavio i Kfor koji je aktivno učestvovao u instaliranju kosovskih institucija. Ovaj referendum, kao što i kažu u Beogradu, neće imati nikakve pravne posledice jer se mi izjašnjavamo o onome što je već upisano u Ustavu Srbije, a to je da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije", podvukao je on.

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je za Radio Slobodna Evropa da direktnih posledica u pravnom smislu za čelnike četiri opštine na severu Kosova ne može biti, ali da referendum izlazi iz kompetencija lokalne samouprave, pa ne može proizvesti nikakvu pravno dejstvo.

"Međutim, politički uticaj referenduma može biti jako velik i uglavnom negativan", ocenio je Ivanović.

On je podsetio da je ovo prvi put da Srbi na severu samovoljno i samoinicijativno i prilično na svoju ruku odluče da sprovedu inicijativu koja je u direktnoj suprotnosti sa proklamovanim ciljevima Vlade Srbije.

"A opstanak Srba na Kosovu, to je poznato od 1999, uveliko zavisi od toga koliko Vlada Srbije može da bude prisutna i pomogne Srbima da ovde ostanu", naglasio je Ivanović.

On je dodao da neće biti nikakvih sankcija za predsednike opština dok ne prekrše zakon o lokalnoj samoupravi.

Skupština Kosova je danas usvojila rezoluciju kojom je referendum proglasila nezakonitim i ništavnim.

U dokumentu se ističe da su referendum na severu Kosova organizovale paralelne strukture koje finansira i kojima upravlja Republika Srbija i da je on uperen protiv nezavisnosti suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Kosovo.

"Skupština Kosova ocenjuje ovaj referendum kao gaženje ustavnog i pravnog poretka u Republici Kosovo", navodi se u rezoluciji.

U dokumentu se takođe ističe da ovaj referendum ne proizvodi nikakve pravne i političke efekte te je zbog toga nevažeći.

"Takvi vanstitucionalni i ilegalni događaji štete stalnim naporima institucija Republike Kosovo za integraciju srpske zajednice u institucionalni život", navodi se u izjavi.

Takođe se ističe da Skupština Kosova podstiče srpsku zajednicu u severnom delu zemlje da se angažuje na ostvarivanju sveobuhvatnog predloga Martija Ahtisarija za rešenje statusa Kosova.

U izjavi se podvlači da institucije Kosova potvrđuju spremnost za zaštitu i poštovanje svih međunarodnih konvencija koje garantuju slobode i prava građana kao i prava manjina.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image