• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evropski sud ne da filter na društvene mreže

Evropski sud odbacio je danas zahtev autorskih agencija da društvene mreže i internet provajderi korisnicima onemogućavaju razmenu sadržaja zaštićenih autorskim pravima. Ozbiljan udarac suda i za sprovođenje ACTA.

Sud je odbio zahtev belgijske agencije za zaštitu autorskih prava SABAM, koja je tužila društvenu mrežu Netlog, uz zahtev da se njenim korisnicima zabrani razmena filmskih, muzičkih i drugih sadržaja preko interneta.

Sud je ocenio da zahtev tužitelja da Netlog o svom trošku ugradi "filtere" kojima se korisnici sprečavaju da razmenjuju takve sadržaje krši principe slobodne trgovine i slobode izražavanja, kao i da se njime krši pravo na privatnost korisnika interneta.

Ova presuda će, međutim, imati daleko šire posledice, jer će služiti kao presedan u sličnim sudskim sporovima protiv internet provajdera i društvenih mreža koji su trenutno u toku širom Evropske unije.

Ona predstavlja veliki udarac ne samo za SABAM, nego i za sve druge agencije koje pokušavaju da sudskim putem onemoguće pirateriju preko interneta.

Današnja presuda, sem toga, smanjuje šanse da se u EU usvoji Sporazum o suzbijanju falsifikata i piraterije (ACTA) koji je prošlog meseca u Tokiju potpisalo dvadesetak zemalja EU, kao i Sjedinjene države, Australija, Kanada, Japan i Novi Zeland.

ACTA obavezuje potpisnike da uvedu drakonske kazne za razmenu materijala zaštićenog autorskim pravima putem interneta, kako za korisnike tako i za provajdere.

Nekoliko zemalja je, nakon što je u mnogim evropskim prestonicama izbili masovni protesti protiv ACTA, odlučilo da ne ratifikuje sporazum, a protiv ovakvog načina suzbijanja piraterije ustao je i predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc, kao i predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović.

Poslednja od zemalja koje su naknadno odustale od ratifikacije ACTa je, zasad, Slovenija gde je ministar za ekonomski razvoj i tehnologiju Radovan Žerjav izjavio je da će Vlada zamrznuti odluku jer "ovaj sporazum očigledno nije od važnosti za razumevanje (problema), već veliki nesporazum".

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image