• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kolumnista:Braćo Sudanci, ne budite kao Srbi!

"Srbi su narod poznat po ksenofobiji i mržnji prema strancima", piše na početku svoje kolumne u listu "Sudan vision daily" novinar Omar Bakrija Abuharaz.

On poziva Sudance da "ne slede srpski mentalitet" i da se okrenu dijalogu s dominantno hrišćanskim Južnim Sudanom, koji se prošle godine otcepio, piše "Blic".

Tekst je nastavio vicem o Srbima. "Srbin živi u malom gradu sa suprugom i decom u lepoj kući i vodi lagodan život, dok njegov komšija, koji je druge rase, živi u kućici sa suprugom i dvoje male dece.

I jedni i drugi preživljavaju samo zahvaljujući po jednoj kravi koju poseduju. Srbin svakog jutra pomuze kravu, a žena mu pomogne da mleko prelije u male plastične boce. On onda biciklom ode do obližnjeg grada gde ga proda kako bi kupio nešto namirnica.

Jednog dana Srbinu dođe anđeo koji mu kaže da će mu ispuniti bilo koju želju. Anđeo ga pita što želi, a Srbin mu odgovara: "Želim da komšiji crkne krava. Zaprepašćeni anđeo ga upita: "Hoće li te to učiniti srećnim?" A Srbin na to odgovara: "Ne, ali mog komšiju će učiniti očajnim", ispričao je vic Abuharaz.

On u kolumni poručuje Sudancima da ne treba tako da razmišljaju već da se okrenu dijalogu.

Novinari "Blica" pozvali su kolumnistu da podrobnije objasni svoje stavove. On se tom prilikom izvinio Srbima i rekao da su oni dobar narod prema kome gaji simpatije.

Kaže da nikada nije bio u Srbiji i da je vic davno pročitao u nekim novinama dok je studirao u Americi.

Abuharaz je pojasnio kako se njegova kolumna odnosila na ulogu Srba u događajima u bivšoj Jugoslaviji, a ne na sadašnju situaciju.

"U Titovoj Jugoslaviji situacija je bila drugačija, Srbi su bili većinski narod i hteli su da dominiraju. Sada kada imaju svoju zemlju sve je drugačije", rekao je ovaj novinar za "Blic".

Između Sudana (Kartum) i Južnog Sudana (Džuba) mesecima besni naftni rat jer je vlada u Kartumu zatvorila naftovode za transport crnog zlata iz Južnog Sudana, kome je posle otcepljenja pripalo više od polovine nalazišta.

Južni Sudan je u maju prošle godine proglasio nezavisnost posle referenduma na kome je 99 odsto stanovništva glasalao za otcepljenje. Tri nedelje kasnije Severni i Južni Sudan potpisali su mirovni sporazum u Etiopiji.

Međutim, Sudan je mimo dogovora počeo da uzima deo južnosudanske nafte na ime naknade za transport. Vlada u Džubi je potom optužila Kartum za krađu nafte vredne više stotina miliona dolara, posle čega su njihovi severni susedi jednostavno zavnuli ventile.

Time je mlada država praktično ostala bez prihoda, jer je to bio jedini put za izvoz nafte. Kako piše i Abuharaz, situacija u Južnom Sudanu je na ivici katastrofe.

"Oni su sada saterani u ćošak, ali definitivno neće ostati u tom položaju jer bi u suprotnom umrli od gladi. Njih će spasiti nama neprijateljske snage i to u za nas odsudnom trenutku. Zbog toga ne smemo da ostavimo Južni Sudan da posegne za alternativama koje bi jednoga dana mogle da se okrenu protiv nas", upozorava kolumnista.

Rešenje krize se ne nazire, a na uspostavljanje dijaloga nedavno su apleovali generalni sekretar UN Ban Ki-mun, ali i Kina, jedan od glavnih kupaca južnosudanske nafte, piše "Blic".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image