• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Žuta kuća" dostupna za Euleks

Istražitelji Euleksa od danas će imati "odrešene ruke" po pitanju istrage trgovine ljudskim organima na teritoriji Albanije, gde se nalazi ozloglašena "žuta kuća", pošto je u parlamentu Albanije danas usvojen zakon koji to omogućava.

Albanska novinska agencija ATA prenela je da je zakon izglasan jednoglasno, sa 127 glasova "za".

Premijer Albanije Salji Beriša saopštio je prošle nedelje da je njegova vlada izradila nacrt zakona o "jurisdikcionim odnosima sa Euleksom u sudskom slučaju".

On je rekao da je Albanija više od bilo koga zainteresovana da se sprovede puna istraga o navodima izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o trgovini ljudskim organima.

Marti je u izveštaju iz decembra 2010. naveo da postoji veza između bivših pripadnika OVK, uključujući i kosovskog premijera Hašima Tačija, sa organizovanim kriminalom.

On ih je optužio da su uzimali i potom prodavali organe srpskih zarobljenika i drugih u Albaniji.

Kosovske i albanske vlasti negirale su optužbe i složile se da učestvuju u međunarodnoj istrazi.

EU je zadužila ekipu na čelu sa američkim tužiocem Džonom Klintom Vilijamsonom da sprovede istragu.

Vilijamson je danas prvi reagovao na glasanje u albanskom parlamentu, pozdravljajući usvajanje zakona.

U saopštenju iz Vilijamsonove kancelarije se konstatuje da je ovo korak napred u cilju stvaranja uslova za potpunu, fer i nezavisnu istragu o navodima iz izveštaja Dika Martija o zločinima nad nealbancima iz 1999-2000.

Po navodima iz knjige "Lov - ja i ratni zločini" Karle del Ponte, u leto 1999. kosovski Albanci kamionima su prebacili preko granice na sever Albanije više od 300 otetih osoba.

Te osobe su najpre bile zatvorene u kampove u mestima Kukeš i Tropoja.

Na osnovu tih navoda, 2009. godine pravosudni organi Srbije pokrenuli su istragu o trgovini organima na Kosovu i severu Albanije.

Srpsko tužilaštvo je na osnovu fotografija identifikovalo deset mogućih egzekutora i jednu od žrtava, Predraga Dragovića.

Međutim, albansko Ministarstvo pravde odbilo je zahtev srpskog tužilaštva za sprovođenje istrage.

Januara prošle godine, Parlamentarna skupština Saveta Evrope je usvojila izveštaj Dika Martija, koji je u međuvremenu ukazao i na problem zaštite svedoka u tom slučaju i istakao da ga je posebno šokiralo to da je većina činjenica iz izveštaja bila poznata mnogim institucijama i organizacijama koje su ćutale o tome.

"Sve indicije ukazuju da je bilo trgovine organima na Kosovu i da je postojala 'žuta kuća' na na severu Albanije", naglasio je on.

U januaru 2011, Marti je boravio na Kosovu u okviru istrage o eventualnim zločinima OVK i sastao se sa visokim zvaničnicima misije Euleksa.

Tad je tražio da ga obezbeđuje 20 pripadnika policije, koji nisu sa Kosova i odbio je sastanak sa prištinskim vlastima i predstavnicima Ministarstva pravde Kosova.

Srbija je tražila da mandat za istragu nezavisnom telu odredi Savet bezbednosti UN, jer se neke zemlje odupiru inicijativi Beograda da počne istraga.

Juna 2011, Euleks je formirao radnu grupu za istragu o Martijevim navodima, koja je sastavljena od sedam tužilaca i istražitelja, koji rade na preliminarnoj istrazi koju je Euleks započeo 27. januara prošle godine.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image