• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nastavljeno suđenje Merčepu

Đurđica Ilić svedočila je danas kako je tragala za nestalim nevenčanim suprugom, Srbinom Milanom Radonjićem.

Svedokinja Đurđica Ilić izjavila je danas u nastavku suđenja ratnom savetniku u MUP-u i komandiru policijske jedinice Tomislavu Merčepu da je, tragajući za nestalim nevenčanim suprugom, Srbinom Milanom Radonjićem od dvojice zagrebačkih policijskih inspektora 1991. čula da je u slučaj Pakračke poljane umešan ceo tadašnji hrvatski politički vrh.

Merčep se tereti za nezakonito hapšenje 52 i mučenje i likvidaciju 43 srpska civila krajem 1991. godine.

Radonjić je nestao 26. oktobra 1991. na putu za Kutinu, što je Ilićeva, kako je danas ispričala, ubrzo prijavila policiji u Zagrebu, Kutini, Pakracu i Slavonskom Brodu, gde je živela kao prognano lice.

Sedmicu nakon nestanka, muž njene sestre, koji je po policijskim punktovima oko Kutine bezuspešno tražio Radonjića, doneo joj je novinski tekst o oružanom obračunu u Zagrebu u kome su ubijena dvojica HOS-ovaca i izrešetan crni "mercedes" njenog nestalog nevenčanog muža.

Istražni sudija rekao joj je tada da on istražuje samo obračun, a ne i nestanak Radonjića, pa ju je uputio na policiju.

Dva meseca kasnije dvojica zagrebačkih inspektora su je obavestila da bi trebalo da identifikuje njegovo telo iskopano iz zajedničke grobnice u selu Kukunjevci.

Ona za to psihički nije bila sposobna, pa je na identifikaciju došao muž njene sestre koji je utvrdio da među ekshumiranima nije Radonjić.

Policija joj je vratila mužev automobil u kome je pronašla popis njoj nepoznatih familija s njihovim kućnim adresama i adresama s posla, kao i papir sa suprugovim iskazom o svom poslodavcu za koga je vozio kamion. Kako je jedva prepoznala njegov rukopis, zaključila je da je pisao pod velikim pritiskom.

U automobilu je našla i nerazvijen film koji je muž njene sestre predao policiji. Ilićeva je u februaru ove godine dala iskaz istražnom sudiji u Pakracu i tom prilikom nije imala snage da pogleda fotografiju na kojoj je Radonjić s peškirom preko glave i očima obeleženim flomasterima.

Ona je od poznanika, policajca iz Kutine Ive Grgića, doznala da je Radonjić bio u policijskoj stanici od 26. do 29. oktobra 1991, nakon čega su ga pustili jer im nije bio važan.

Poznanik joj je rekao da je po njega potom došla policija iz Pakračke poljane nakon čega mu se izgubio trag.

Policijska jedinica u Pakračkoj Poljani u tri telefonska razgovora tvrdila joj je da Radonjić nikad nije bio tamo, kao i da oni autobusima razvoze civile, ali ne i gde ih voze i puštaju.

Svedokinja Danica Bogojnović iz Pakraca nema lične informacije o nestanku i ubistvu brata Ljubana Harambašića, čiji je leš ekshumiran u Kukunjevcu.

Od komšija je čula da su po njega došla dva čoveka dok je bio u štali i da su mu rekli da će se brzo vratiti.

Suđenje se nastavlja 11. juna kad bi trebalo početi saslušavanje novih svedoka, među kojima i bivši zatvorenik Pakračke Poljane Milutin Cicvara, bivši šef Kancelarije za zaštitu ustavnog poretka Josip Manolić i njegov zamenik Zdravko Mustač, ministri u tadašnjoj vladi Živko Juzbašić i Slavko Degoricija, bivši pomoćnici ministra unutrašnjih poslova Joško Morić i Željko Tomljenović i bivši zamenik komandanta operativne zone Bjelovar Dragutin Andrić.

Uz njih će svedočiti pomoćnik ministra veterana Ivan Grujić i Ivan Tomšić, bivši pomoćnik generalnog direktora Zagrebačkog velesajma na kome je, po optužnici, jedno vreme bila smeštena jedinica kojom je komandovao Merčep.

Kao dokaze tužilaštvo je predložilo i brojnu dokumentaciju, među ostalim i zapisnik sa sastanka MUP-a i ministarstva odbrane iz oktobra 1991.

Državno tužilaštvo zatražilo je ukidanje oznake "ograničeno" sa zapisa pomenutog sastanka kako bi se utvrdio sastav i linije komandovanja u tadašnjim oružanim snagama, sastavljenim uglavnom od policije.

Predloženi su i neki dokazi koje je prikupilo haško tužilaštvo, izveštaji MUP-a i ministarstva odbrane s terena, ratne video snimke s pakračkog područja, televizijski intervju s Merčepom i dokumentarni film "Paviljon 22" Nenada Puhovskog.

Hoće li se ti materijalni dokazni predlozi naći na sudu odlučiće veće pod predsedanjem sudije Zdravka Majerovića.

Merčep koga optužnica tereti da je kao komandir jedinice smeštene u Pakračkoj Poljani i na Zagrebačkom velesajmu od 8. oktobra do polovine decembra 1991. naredio hapšenja, mučenja i likvidacije, uhapšen je 10. decembra prošle 2010. Zbog navodno slabog zdravstvenog stanja odmah je smešten u zatvorsku bolnicu, a optužnicu je u junu 1991. dočekao u banji gde se lečio.

I pored nastojanja više nevladinih organizacija, optužnica ga ne tereti za nestanak i ubistva više desetina srpskih civila iz Vukovara u leto 1991. godine, daleko pre početka borbi za grad.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image