• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta je to radio direktor Vatikanske banke?

Etore Goti Tedeši, čelnik Vatikanske banke, morao je da napusti svoju dužnost, a razlog zna samo grupa najviših zvaničnika crkve, jer je to banka koja pomno skriva sve – pa i mutne poslove.

Italijanski mediji nagađaju da je i ova ostavka povezana sa takozvanim "Vatiliks" skandalom. Naime, mediji su do detalja dolazili do poverljivih spisa Svete stolice, uključujući i Finansijsko poslovanje Vatikana.

Ali, određenu ulogu mogle bi da imaju i pređašnje istrage protiv direktora Vatikanske banke zbog prekršaja propisa protiv "pranja novca", makar te istrage bile i obustavljene.

Vatikanska kovanica evra je raritet, ali tamošnja banka upravlja milijardama Zapravo ni drugi bankari ni stručnjaci za banke ne znaju tačno šta da misle o Vatikanskoj banci.

"To je sasvim jedinstvena banka. Banka koja upravlja milijardama, a nadzire i brojne nekretnine", objašnjava VolFgang Gerke, predsednik Finansijskog centra Bavarske, i dodaje:

"Ta banka je aktivna na Finansijskim tržištima u ime Vatikana i posebna je po tome što je to verovatno jedna od najnetransparentijih banaka na svetu".

Tom "jedinstvenom bankom" katoličke crkve mnogo se bavio italijanski novinar Đanluiđi Nuic. U svojoj knjizi "Vatikan d.d." on piše o uticaju Vatikanske banke na politiku, o "pranju novca", o navodnom učešću u likvidacijama nepoželjnih i o vezama sa još mutnijim poslovima mafije i organizovanog kriminala - navodi "Dojče vele".

I bivši italijanski premijer Đulio Andreoti imao je tajni račun kod te Finansijske institucije preko kojeg je prošlo više od 60 miliona evra.

Etore Goti Tedeši takođe nije želeo ništa da kaže o razlogu ostavke i to, kako se izrazio, "iz ljubavi prema papi". Na taj položaj je došao jer je važio za stručnog i poštenog bankara, ali sada je italijanskoj novinskoj agenciji Ansa rekao: "Bolje da ćutim, inače ću reći ružne stvari".

Upravo je ovaj bankar 2009. iz španske banke Santander doveden u Vatikansku banku kako bi "očistio" probleme u crkvenoj Finansijskoj instituciji.



Kako je objavljeno, "uprkos ponavljanim upozorenjima" on nije ispunio "određene zadatke od izuzetne važnosti". Šta to znači, Vatikan nije želeo da objašnjava pa su tako još više "narasla krila" raznim spekulacijama i nagađanjima.

Šta se zapravo dogodilo - da li je Tedeši krenuo "starom" tradicijom mutnih poslova ili potpuno suprotno od toga - možda je bio previše revnostan u "čišćenju" pa je tako izazvao bes mnogih moćnika u crkvi, o tome javnost i mediji mogu samo da nagađaju.

Italijanski novinar Nuci objašnjava da se u svojoj knjizi bavi (ne)delima banke pre pontifikata ovog pape Benedikta Šesnaestog. Ali, dodaje da je i ovaj papa, baš kao i svi njegovi prethodnici, nastavio sa tradicijom zida ćutanja o Finansijskim poslovima crkve – što već po prirodi same stvari pogoduje ucenama, korupciji i "pranju novca".

Oni koji znaju šta banka zaista radi – malobrojni su. Jedan od njih je Tedeši, a drugi su članovi nadzornog odbora Vatikanske banke.

O sadašnjem poslovanju Vatikanske banke, još uvek se zna veoma malo. Zapravo se ne zna ni da li je hapšenje papinog ličnog batlera Paola Gabrielea koji je optužen za krađu tajnih podataka iz Vatikana i njihovo objavljivanje na Vatiliksu povezano s ostavkom Tedešija i na koji način.

Ali, Vatikan je mesto gde već dva milenijuma sakupljaju iskustva kako da čuvaju tajne. A ako već postoji "tajna vere", onda je logično da postoji i "tajna riznice Vatikana", koja bi lako mogla ostati daleko od očiju javnosti još koji milenijum ili dva.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image