• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dinkićeva istina o prodaji Mobtela

Predsednik Ujedinjenih regiona Srbije Mlađan Dinkić kaže da je njegov glavni problem što nikad nije uzeo proviziju u poslu sa držvom.

"Nikada u životu radeći za državu nisam uzimao provizije, što svi oni koji ne odolevaju nagonu za korupcijom, čak i u najmanjim transakcijama, nikako ne mogu da shvate i private", poručio je u autorskom tekstu u "Danasu" predsednik URS, povodom prodaje kompanije Mobtel.

Dinkić je rekao da se odlučio da napiše autorski tekst jer su mediji u Srbiji i inostranstvu pisali o navodnoj istrazi koja se u Austriji po različitim pitanjima vodi protiv biznismena Martina Šlafa.

Imajući u vidu njegovo učešće u procesu prodaje Mobtela, smatram da je važno da javnost zna činjenice koje do sada možda nisu bile dovoljno poznate, objasnio je Dinkić.

On je rekao da prodaju Mobtela, koju je kao ministar finansija vodio 2006, smatra jednim od svojih najvećih profesionalnih uspeha.

"To je bila najveća strana direktna investicija i najtransparentniji proces privatizacije ikada sproveden u Srbiji, na javnoj aukciji i u direktnom prenosu pred TV kamerama", podsetio je Dinkić.

"Nikada nisam pomagao Martinu Šlafu u procesu prodaje Mobtela. Naprotiv, sve vreme sam radio protiv njega, u interesu Srbije i srpskog budžeta", rekao je Dinkić.

"Šlaf je u maju 2005. godine otkupio udeo Bogoljuba Karića u Mobtelu od 51 odsto i došao pred srpsku vladu sa predlogom da direktnom pogodbom otkupi i preostalih 49 odsto od države, za šta je nudio 200-300 miliona evra", naveo je Dinkić.

"Još tada se pričalo da mu je namera bila da to kasnije proda austrijskom Mobilkomu. Pritisak je bio veliki, a kredibilitet Šlafu je pokušavao da podigne i tadašnji vicepremijer austrijske vlade Gorbah", rekao je Dinkić i naglasio da je bio oštro protiv bilo kakve direktne pogodbe.

"U tome me je podržao i tadašnji premijer Vojislav Koštunica. Insistirali smo najpre na utvrđivanju stvarnog udela države u Mobtelu... Osim toga, insistirao sam i na prodaji Mobtela na transparentnom međunarodnom tenderu", naveo je Dinkić.

Potezom decenije, ocenio je lider URS, otkupom potraživanja od dve austrijske banke prema Mobtelu, uspeli smo da prvi put posle 10 godina ostvarimo većinsko učešće države Srbije u Mobtelu, odnosno da ga sa 49 povećamo na čak 70 odsto.

"Kada je Šlaf shvatio da mu nije uspelo da rastera sve konkurente sa tendera, počeo je da priča da neće da proda pobedniku tendera svojih 30 odsto u kompaniji Mobi63", koja je formirana pošto je oduzeta licenca Mobtelu.

"Predstavnici Telenora su nam jasno rekli da će odustati od završnice tendera, ukoliko se pobedniku ne obezbedi mogućnost otkupa preostalih 30 odsto od Šlafa, po ceni koja se ostvari na tenderu.

Na kraju smo ubedili Šlafa da prihvati i to, ali je on insistirao na klauzuli da je u obavezi da proda svojih 30 odsto samo ako cena na tenderu pređe 1,1 milijardu evra.

Na ime njegovog udela od 30 odsto u zajedničkoj kompaniji Mobi63, Šlafu je pripalo više od 350 miliona evra, od ukupnih 1,513 milijardi evra koje je Telenor isplatio za preuzimanje 100 odsto vlasništva", podsetio je Dinkić.

"Znam da mi ljudi ne veruju da me novac uopšte ne zanima, ali ja takvu zabludu kod nekih ljudi, nažalost, nikada neću moći da promenim", zaključio je Dinkić u autorskom tekstu.

Austrijska ambasada u Beogradu potvrdila je Ujedinjenim regionima Srbije da se u toj zemlji ne vodi nikakva istraga ni po jednom osnovu protiv njenog lidera.

"Tužilaštvo u Beču obavestilo je ambasadu Austrije da provera obrade pravosudnih postupaka ne ukazuje na to da je protiv Mlađana Dinkića pokrenut bilo kakav istražni postupak", prenosi URS zvanični dopis ambasadora Austrije Klemensa Koje upućen kabinetu lidera te partije.

(agencije/MONDO

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image