• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svaki drugi u Srbiji ne bi geja za prijatelja

Po najnovijem istraživanju trećina ispitanika ne bi želela da za komšiju ima osobu drugačije seksualne orijentacije, a skoro polovina LGBT osobu ne bi želela za prijatelja.

Prema LGBT osobama u Srbiji još postoji velika netolerancija i predrasude, pokazalo je istraživanje "Stratedžik marketinga".

Iako je većina građana nezadovljna stepenom poštovanja ljudskih prava budući da 46 odsto smatra da se uopšte ili uglavnom ljudska prava ne poštuju, oni sami ipak nisu spremni da podrže poštovanje ljudskih prava na univerzalnom nivou - "svima bez obzira na to da li im se neka grupa sviđa ili ne", rekla je na konferenciji za novinare Svetlana Logar iz "Stratedžik marketinga".

Istraživanje je pokazalo da 68 odsto građana smatra da "Parada ponosa" služi samo da bi se paradiralo i da bi se pokazivalo drugačija seksualna orijnatacia, a samo 29 odsto da se organizuje sa ciljem ukazivanja na diskriminaciju ljudi drugačije seksulane orijentacije.

"Kod mladih ispitanika stavovi su nešto pozitivniji, ali ipak samo 38 odsto smatra da se 'Parada' organizuje sa ciljem da se ukaže na diskrimikaciju", navela je Logar.

Istraživanje, koje je sprovedeno u aprilu na oko 1.000 ispitanika, pokazalo je da 26 odsto građana smatra da država treba da zaštiti prava seksulanih manjina isto kao i neke druge manjine, dok 62 odsto ne deli takvo mišljenje.

Od toga, kako je navela Logar, 28 odsto čak smatra da su osobe drugačije seksualne orijentacie bolesne, a 34 odsto da ikao nisu bolesne jesu "štetne", pa država ne treba da ih podržava.

"Mladi i tu imaju nešto pozitivnije mišljenje, ali ipak samo trećina njih smatra da država treba da zaštiti ljudska prava i ovoj grupi kao i svim drugima, a svaki četvri smatrra da je u pitanju bolest", navela je Logar.

Međutim, kada ispitanike pitate u kojoj meri su diskriminisane osobe sa drugačijom
seksulanom orijentacijom, samo 29 odsto kaže da su oni diskriminisani, a to prepoznaje i 39 odsto mladih.

Prema rečima Logar, istraživanje je pokazalo da postoji mnogo veća distanca prema LGBT osobama, pa čak veća i nego prema Albancima, prema kojima tradicionalno postoji velika distanca.

"Tako više od trećine ne bi želelo da u komšiluku ima osobu sa drugačijom seksualnom orijentacijom, 48 odsto ne bi htelo da bude prijatelj sa takvom osobom", rekla je Logar i navela da su i po tom pitanju mladi nešto tolerantniji, ali da 27 odsto njih ipak u svom komšiluku ne bi želelo LGBT osobu, više od trećine ne prihvata takvu osobu za šefa na poslu, a 39 odsto za prijatelja.

Istraživanje je pokazalo da 79 odsto ispitanika nije znalo da navede nijednu poznatu ličnost koja pripada toj populaciji, dok je 36 odsto uspelo da se seti jedne takve osobe iz sveta poznatih, a kod onih koji su uspeli da se sete neke poznate ličnosti koja ujedno pripada LGBT populaciji primetni su tolerantniji stavovi, pa njih 45 odsto smatra da država treba da zaštiti tu populaciji.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image