• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlada priznala: Odobrili smo pare za Jeremića

Rasplet slučaja troškarenja oko kancelarije za Vuka Jeremića pri predsedavanju Generalnoj skupštini UN - tek pošto su mediji objavili zvaničan dokument Vlade o odobrenim sredstvima, iz najviše instance izvršne vlasti priznali da su sredstva za tu svrhu odobrena još 24. maja!

Vlada Srbije odobrila je 2,9 miliona dolara za troškove predsedavanja 67. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u 2012. na predlog Ministarstva spoljnih poslova Srbije, rečeno je danas u Vladi Srbije.

Zaključak Vlade kojim su odobrena ta sredstva datiran je na 24. maj, 15 dana pre izbora ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića za predsedavajućeg Generalne skupštine UN.

Na pitanje kako je Vlada odobrila sredstva pre izbora Jeremića, u Kancelariji za saradnju sa medijima agenciji Beta je rečeno da je zaključak donet na predlog Ministarstva spoljnih poslova i da se u njemu navodi da će se primenjivati od dana izbora na funkciju predsedavajućeg Generalne skupštine UN.

Odobrena sredstva su izdvojena iz ovogodišnjeg državnog budžeta, a sredstva za sledeću godinu biće utvrđena budžetom za 2013.

Pošto je utvrđeno da je dokument vlade koji su preneli mediji autentičan, pali su u vodu svi raniji demantiji Vlade i samog Jeremića da će Srbija skupo platiti tu diplomatsku akciju.

I dalje deluje neverovatno da je Vlada juče izašla sa zvaničnim stavom da se u odluci o kancelariji za Jeremića još ne pominju nikakve brojke o troškovima predsedavanja.

U dokumentu koji su objavili dnevnici "Blic" i "Press", ministru spoljnih poslova Vuku Jeremiću se u ovoj godini odobrava više od 2,9 miliona dolara za pokriće troškova predsedavanja Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija, dok će sredstva zapokrivanje troškova predsedavanja u sledećoj godini biti obezbeđena iz budžeta za 2013. godinu.

U sledećoj godini će biti potrebno pokriti još 10 meseci, piše "Blic" i, pozivajući se na neimenovani izvor iz vlade, navodi da će ukupni trošak Jeremićevog jednogodišnjeg predsedavanja Generalnom skupštinom UN biti veći od sedam miliona dolara.

Svetska organizacija izdvaja 300.000 dolara godišnje za predsedavajućeg generalne skupštine UN i daje automobil, vozača, sekretaricu i čoveka za odnose sa medijima, kao i dnevnicu od 500 dolara za svaki dan zasedanja. Sve ostale troškove pokriva zemlja iz koje dolazi predsedavajući, piše "Blic".

Povodom tog slučaja juče se javno oglasio i Jeremićev stranački kolega - Dragan Đilas koji je nazvao sramotnom odluku Vlade Srbije da odobri sedam miliona dolara za finansiranje kancelarije Vuka Jeremića za vreme njegovog predsedavanja Generalnoj skupštini UN u Njurorku.

Jeremić mu nije ostao dužan i optužio je Đilasa da je iznošenjem lažnih navoda o troškovima njegovog rada u Njujorku počeo borbu za prevlast u DS.

Situacija se danas ponovo komplikuje - stigli su i novi negativni komentari iz Jeremićeve matične stranke. Šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom i sekretar Predsedništva DS Borislav Stefanović izjavio je nedeljniku Vreme da je bilo nepotrebno formiranje kancelarije u Beogradu za saradnju sa Ujedinjenim nacijama tokom predsedavanja Generalnom skupštinom UN ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića.

Formiranje kancelarije je bilo nepotrebno. Naročito u situaciji kada imamo više od 150 različitih agencija i kancelarija. Ne znam koji su motivi za tako nešto kada je budžet prazan, a Srbiji predstoje oštre mere štednje, rekao je Stefanović.

Govoreći o pisanju štampe, Stefanović je izjavio da ne razume, "u teškoj ekonomskoj situaciji, pravljenje megalomanskih višemilionskih projekata sa holivudskim imenima".

Ministarstvo spoljnih poslova trebalo bi da iz sopstvenih budžetskih sredstava to plati, a ne da to ide na račun budžetskih rezervi ili nečeg drugog, ocenio je Stefanović.

Prema njegovim rečima, Srbija može da ima koristi od predsedavanja Generalnom skupštinom svetske organizacije "ako Jeremić napravi dogovor sa novom vladom da se preko njegove funkcije realizuje povratak kosovskog pitanja u UN".

"Ja sam siguran da on ima kapacitet da pokuša tako nešto, iako bi to formalno bila zloupotreba položaja", izjavio je Stefanović.

Jeremić je ponovo za današnju "Politiku" rekao da još nije utvrđen konačan budžet za jednogodišnje predsedavanje svetskom organizacijom i objasnio da će to najverovatnije učiniti naredna vlada.

„Sa sigurnošću mogu da kažem da će svi izdaci biti na nivou onih koji su utvrđeni propisima za srpske diplomate u SAD. Oni su svakako ispod primanja diplomata drugih zemalja regiona i nisu ni približni iznosima koji se, očigledno vrlo tendenciozno, provlače u našoj javnosti“, rekao je Jeremić.

On je naveo da će se srpski deo tima sastojati od devetoro ljudi, od kojih će sedam biti u NJujorku i dvoje u Beogradu, a tim će predvoditi nekadašnji ambasador pri UN Dejan Šahović.

"Ostatak tima će činiti mlađe diplomate različitih rangova, za koje će rad u kabinetu predsednika Generalne skupštine predstavljati radno iskustvo od neprocenjive vrednosti. Oni će biti, u neku ruku, `zlatna generacija`, ljudi na čijem će profesionalizmu i znanju sutra počivati multilateralna diplomatija Srbije", objasnio je Jeremić.

Nakon Jeremićevog izbora za predsedavajućeg (8. juna), Vlada Srbije je 21. juna donela uredbu o osnivanju Kancelarije za praćenje poslova predsedavanja Generalnom skupštinom, a 26. juna za njenog direktora postavila Aleksandru Radosavljević.

(MONDO)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image