• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Spreman sam za stranačke izbore

Boris Tadić izjavio je da će GO stranke odlučiti da li će do kraja godine biti organizovana izborna skupština demokrata. On se osvrnuo i na jučerašnje rukovanje s Tačijem i na formiranje vlade Srbije.

"Spreman sam da učestvujem na izborima za predsednika Demokratske stranke. Vidim da i Zoran Živković ima pretenzije i voleo bih još jednom da odmerim snage sa Živkovićem", kazao je Tadić.

Gostujući na Prvoj televiziji, Tadić je rekao da je bilo planirano da se Glavni odbor DS sastane za dva meseca, ali se pokazalo da je neophodno da se održi ranije - kako je kazao - "da bi se neke stvari raspravile".

Osvrćući se na sukob funkcionera DS-a Dragana Đilasa i Vuka Jeremića - koji je započeo oko troškova za Jeremićevu kancelariju u Njujorku - Tadić je rekao da tu priču "nije trebalo gurati pod tepih", ali i da "nije trebalo da se rasplamsa toliko", jer je, kako je dodao, "u stranci to pitanje već rešeno".

"U DS nakon izbora, kada su nastupile teskoće, dolazi do pregrupisavanja, a spor je nastao izlišno, ali je nastao i očigledno ga ne treba sakrivati pod tepih", kazao je Tadić.

Ta stvar biće rešena u stranci, kazao je Tadić i ocenio da Djilas i Jeremić nije trebalo da o tome javno govore.

Tadić, inače, smatra da je za Srbiju sedam miliona evra - koliko je, po tvrdnjama Djilasa, odobreno Jeremiću za kancelariju u Njujorku - mnogo novca i da bi nova vlada trebalo da odluči koja će suma biti odvojena.

Po mišljenju Tadića, dobro je što je Jeremić ostvario pobedu za predsedavanje Generalnom skupštinom UN, jer se time pokazuje svetu da se Srbija menja. On je podsetio da je prethodnih godina u Srbiji bilo političara koji nisu smeli da putuju po Evropi.

Tadić se osvrnuo i na njegovo jučerašnje rukovanje s premijerom Kosova Hašimom Tačijem koje je izazvalo burne reakcije pojedinih političara, a reakcije medija.

Boris Tadiće je precizirao da rukovanje sa Tačijem na Kroacija samitu u Dubrovniku ima "simboličku dimenziju" i da je to bilo "pristojno rukovanje", kao i da učešsćem na tom forumu nije prekršio nijedan akt državne politike.

"To je jedan trenutak koji ima simoličku dimenziju, ne treba ga ni potcenjivati ali on nije akt tako velikog dosega ili tako velikih posledica. Mnogo je važnije ući i konačno dovršiti pregovore, pronaći rešenje za problem Kosova", ponovio je bivši predsednik Srbije i dodao da bi bi bilo licemerno da se nije rukovao s Tačijem jer se poznaju od ranije.

Prema njegovim rečima, na Kroacija samitu u Dubrovniku je učestvovao kao lider političke stranke, na poziv premijera Hrvatske Zorana Milanovića.

"Onog trenutka kada nisam predsednik Srbije mogu da budem koristan na mnogim drugim mestima. Važno je da Srbija učestvuje na forumima na kojim nije mogla zbog državne politike koju smo zajednički donosili", rekao je Tadić.

Tadić je prokomentarisao i formiranje vlade Srbije rekavši da Ivica Dačić ne bi dobio mesto premijera u vladi demokrata i socijalista i da je predsednik SPS bio toga svestan.

On je potvrdio ono o čemu se do sada samo špekulisalo u medijima - da je uslov za ulazak u tu vladu URS-a bio da "regioni" uđu bez lidera Mlađana Dinkića.

Predsednik DS je kazao i da vlada kakvu su uslovljavali manji partneri - da Dačić bude premijer, Dinkić ministar finasija, a Verica Kalanović regionalnog razvoja - ne bi bila korisna za Srbiju.

Tadić je rekao da je "možda trebalo" da prekine razgovore sa socijalistima oko formiranja vlade, ali da bi u tom slučaju lišio građane Srbije mogućnosti da se formira vlada za koju misli da bi bila "bolja od ove koja se sada formira".

Po Tadiću, buduća vlada morala bi da bude tim sposobnih ljudi "koji će rešavati dramatične probleme u Srbiji", a Srbija opet ima "vladu u nastajanju koja ima slaba mesta".

Ta "slaba mesta" su, kako je rekao, kontrola ekonomskih sektora jednog dela vlade, kontrola bezbednosno-obaveštajnog sektora drugog dela vlade i nedovoljna koordinacija Ministarstva unutrašnjih poslova sa tim bezbednosnim sektorom.

"Borio sam se u tom sektoru protiv terorizma i kriminala i mi nemamo apsolutno koordinaciju i nećemo završiti ni u tom domenu posao koji nas očekuje, a da ne govorimo o Kosovu i Metohiji, problemu koji nam vekovima visi nad glavom", ukazao je Tadić.

Tadić je kazao i da je njegova stranka mogla odmah da formira vladu da je pristala da je formira vladu bez svojih principa i da je prihvatila sve uslove manjih koalicionih partnera, ali da "nije svrha dolazenje na vlast po svaku cenu", već "dolazak na vlast da bi primenjivali program".

(agencije/MONDO))

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image