• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Japanska vlada vlasnik Fukušime

U jeku bezbedonosnih provera nuklearki širom Japana, vlada za 12,8 milijardi dolara kupila firmu vlasnika nuklearke Fukušima

Japanska Vlada isplatila je 12,8 milijardi dolara operatoru nuklearne elektrane koja je oštećena u prošlogodišnjem zemljotresu i cunamiju, čime je ovo preduzeće postalo državno vlasništvo, u vreme kada su međunarodni eksperti posetili još jednu centralu koja je preživela cunami.

Tokijska elektrodistribucija (TEPKO) izvinila se zbog "neugodnosti i nervoze" posle katastrofe u atomskoj elektrani Fukušima Daići na severoistoku Japana, kao i zbog povećanja računa za struju, što je učinjeno da bi se nadoknadili troškovi rešavanja krize.

Kompanija je suočena sa velikim zahtevima za isplatom novčane odštete od lica koja su morala da se evakuišu i čija je zemlja kontaminirana radijacijom poslije 11. marta prošle godine.

TEPKO mora da plati ogromne troškove rasklapanja tri reaktora sa istopljenim jezgrima i odlaganja nuklearnih gorivnih šipki iz četvrtog reaktora na bezbednu lokaciju.

Grupa stručnjaka Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) obišla je danas atomsku centralu severno od Fukušime, koja je uspela da izbegne sličnu katastrofu.

Misija od 20 članova, prva ove vrste u elektrani Onagava, želi da sama utvrdi koliku je štetu pretrpelo ovo postrojenje od zemljotresa snage devet stepeni.

Tri reaktora ove elektrane pretrpela su potrese jače od nivoa koji je predviđen njihovim dizajnom, a podrum jednog reaktora je bio poplavljen, ali su sistemi hlađenja nastavili da funkcionišu. Reaktori su se ugasili bez oštećenja jezgara.

Misija IAEA vršiće procenu stanja do 9. avgusta, preneo je AP.

Japan je u maju isključio posljednji od svojih 50 reaktora radi vršenja bezbednosnih provjera, a dva su u međuvremenu ponovo pokrenuta. Uprkos protestima javnosti, Vlada namjerava da pokrene preostela reaktore zbog ogromnih troškova uvoza goriva za proizvodnju električne energije.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image