• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hoće li neko odgovarati za divlje letače?

Pokojni Miroslav Veselinović, koji je vozeći avion bez pilotske dozvole u smrt poveo i Đorđa Vujića, svakodnevno je leteo nad Obrenovcem. Pre nekoliko godina srušio se na dalekovod i - nikom ništa.

Ultralaka letilica "tukano", koja se u nedelju uveče srušila u ataru sela Urovci kod Obrenovca nije bila registrovana niti evidentirana u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva (DCV) Srbije a "pilot" Miroslav Veselinović nije posedovao dozvolu, niti je let bio prijavljen Kontroli letenja, što je obaveza - piše u izveštaju Službe za utvrđivanje uzroka udesa i analizu rizika DCV.

Izveštaj Direktorata je "zakasnio" pet ili šest godina jer, vidi se iz članaka o nesreći iz beogradskih novina, Veselinović je svakodnevno nesmetano pilotirao, čak je napravio svoju pistu blizu kuće u ataru sela Urovci.

"Novosti" pištu da je pilot tog dana obavio pet-šest letova a pre poslednjeg, kobnog leta, već je bila smanjena vidljivost. Nakon približno tri minuta leta, pre zaokreta za sletanje, došlo je do loma krila, nakon čega je avion pao u krošnju drveta, a zatim na zemlju. Prilikom pada aviona poginuli su pilot i putnik Đorđe Vujić, koji je u letilicu ušao na nagovor okupljenih.

Dugogodišnji staž u Veselinovića "slobodnom letenju" potvrđuju i izjave meštana i rodbine.

"Voleo je da leti i skoro svaki dan je posle posla u TENT nalazio vremena da prokrstari nebom. Iskustvo mu nije nedostajalo. Pilotirao je već pet-šest godina i nije do sada imao nikakvih problema u letovima" - rekao je reporterima "Novosti" jedan od ljudi koji su se zatekli u pomoćnoj prostoriji za aviomehaničarske radove.

Da baš i nije sve bilo bez problema do sada kaže potvrđuje Miroslavljev brat Slobodan. Pre nekoliko godina avion mu se srušio na žice od dalekovoda. To sigurno nije moglo da prođe nezapaženo.

" Zasad ne znam da li su protiv Veselinovića dosad podnošene prijave, ali je veoma redak slučaj poput ovog da je ignorisano toliko propisa - rekla je za "Kurir" Katarina Andrić Milosavljević, savetnik za medije Komisije za civilno vazduhoplovstvo..

U Srbiji veliki broj privatnika sam pravi i sklapa avione, čuvaju ih i kriju u garažama i lete bez odobrenja i prijave

U Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Srbije evidentirano je 20 zmajeva i 23 ultralaka aviona. Međutim, broj tih letilica je znatno veći, a vlasnici ih sami prave, sklapaju, čuvaju u garažama. Poleću sa livada, koje nisu registrovana letilišta, a popravljaju se u domaćoj radinosti.

Ultralaki avioni se ne registruju već se samo evidentiraju u Direktoratu na zahtev vlasnika što je njihova obaveza, objašnjavaju u Direktoratu.

"Problem je što je mnogo tih letilica neprijavljeno i praktično su u vazduhu "na divlje". Kada ih inspektori uoče, pokušavaju da lociraju mesto gde će da slete, tu ih sačekuju, onda oni beže, i onda je jedino rešenje da podnosimo prijave policiji protiv N. N. lica. Jedini način da se ovo pitanje reši jeste da u pratnji inspektora bude i policija, koja jedina ima pravo da legitimiše ove nesavesne učesnike u vazdušnom saobraćaju", pravda se za "Novosti" Nebojša Starčević, direktor Direktorata.

Na sportskim aerodromima kontrola je bolja (i lakša) a Direktorat je, kažu, "desetini pilota suspendovao dozvole zato što su inspektori u nenajavljenim kontrolama naišli na nepravilnosti i nepoštovanje procedura".

(MONDO, foto Guliver/Getty Images)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image